Przeczytano 1 711 razy

Jak wykonać instalację do TV. Czy zastosować telewizyjny kanał wentylacyjny?

Potrzebuję  wykonać instalację w miejscu gdzie będzie TV. Wiem że instalatorzy montują kanał wentylacyjny płacki z kolankami od gniazd na dole do miejsca gdzie będzie TW. Czy to dobre rozwiązanie? a jeśli na dole będzie stolik RTV  lub komoda to i tak jej nie dosuniemy bo wtyczki nawet kątowe zajmują miejsce. Trzeba będzie wycinać w meblu. Może zamontować zestaw gniazd wyżej?  

Dodatkowo jakich kabli użyć i w jakiej ilośći 3 gniazda zasilające wystarczą? gniazdo rtv-Sat  i Komputerowe?  ile skrętki jedną czy dwie? ile koncentrycznych przewodów? jeden czy dwa?

Odpowiedzi (4)

 • Przede wszystkim projekt  

  O ile koncetryki rzadko są potrzebne nowe, to gniazd zasilających potrzeba zawsze o 1-2 więcej niż sobie planujesz. Bo za chwilę nawet nowej lampki nie wstaniesz, zmienisz tv z dvbt na dekoder i koniec. 

  Co do.mebli to teraz większość przewiduje ukrycie kabli. 

  Koryto jest super o ile jest z przewodów wentylacyjnych. Peszle przerabialem i odradzam . Wkładanie kabla w nie gładką rurkę to czasem masakra.

 • Zrób lepiej więcej gniazdek, lepiej więcej jak mniej, takie korytko możesz wykonać z czego chcesz np. Z grubego peszla. Ja u siebie zrobiłem i nie żałuje bardzo przydatne. Nie widać kabli i jest bardzo estetycznie

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  witam. 

  Najlepiej zaprojektować sobie dokładnie co się chce mnieć np. jakie urządzenia rtv, czy głośniki mają też wychodzić, hdmi, ile gniazd, co na rj-45, a może usb potrzebne no i antena jaka naziemna czy satelitarna a może dekoder tam bedzie. jak już bedziesz mieć wszystkie urządzenia jakie chcesz podłączyć to tylko wystarczy policzyc przewody i zrobić do tego zestaw puszek.

  podam link żebyś miał podgląd mniej więcej jak to rozplanować.

 • Kanał wentylacyjny to kanał wentylacyjny czy kanał telewizyjny ? Nie myl kanałów TV z wentylacyjnym Możesz go ewentualnie wykorzystać jak kominiarz stwierdzi że kanał jest unieczynniony bo jest inny nowy czy nowszy o nowym przekroju a ten stary poprostu został stary niewykorzystywany i jest zaczopowany. Temat wraca co rusz bo ten by chciał rury do klimy z kablami, ten z przewodami do dachu na PV ! NIE mylcie faktów i pojęć kanał wentylacyjny z szachtem kablowym !