4 odpowiedzi

Sprawdź

Czy mozna przewody poprowadzic pod betonowa wylewka w podłodze (na to pojdzie parkiet) czy tez wylacznie w scianach?

KU-609513b7014fd 0 pkt dodane:

tak jak wyżej Czy mozna przewody poprowadzic pod betonowa wylewka
w podłodze (na to pojdzie parkiet) czy tez wylacznie w scianach?

 • GN 12 pkt

  dodam tylko, że dobrze, by przewody w peszlach niepalnych układać jak najbliżej stropu (nie między warstwami styropianu) - im bliżej stropu, a dalej od ewentualnej podłogówki - tym lepiej dla temperatury przewodów ;)

 • Misiek 0 pkt

  Zgadzam się z przedmówcą, sam często układam przewody pod wylewką betonową, warunkiem jest oczywiście stosowanie rur osłonowych (peszli).

  Pozwala to zaoszczedzić sporo przewodu i pracy.

 • Jonhy222 1 pkt

  Mozna w podłodze. Pamietaj o peszlach 😊

 • Br3xPL 75 pkt

  Nic nie stoi na przeszkodzie w umieszczeniu przewodów w wylewce, ale powinny być one prowadzone w rurce ochronnej tzw. peszlu. Dlaczego? Peszel stanowi ochronę mechaniczną przewodu, gdyż instalacja elektryczna narażona jest na naprężenia spowodowane ruchem podłoża.

  Układanie przewodów elektrycznych w korytkach lub rurkach w wylewce podłogowej jest coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym szczególnie w nowszym budownictwie mieszkaniowym albo biurowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to system uniwersalny, a wadliwy montaż może się wiązać z uciążliwymi naprawami wymagającymi nawet zrywania podłogi.

  W instalacjah podpodłogowych wyrózniamy:

  - kanały do podłóg podwójnych i podniesionych (instalacja prowadzona jest w wolnej przestrzeni pod płytami lub w specjalnie tworzonychkorytarzach),

  - kanały współpoziome (umieszczane na równi z wylewką, przykryte ruchomą pokrywądzięki czemu dostęp do instalacji możliwy jest na całej długości),

  - kanały całkowicie zalewane wylewką betonową (wtedy instalacja jest niewidoczna, a dostęp do niej możliwy jest tylko przez puszki podłogowe),

  - kanały napodłogowe (stosowane przy braku możliwości prowadzenia instalacji w warstwie wylewki).

  Do obliczenia objętości kanału przyjmuje się formułę d2 czyli średnica kabla do kwadratu. Kanał powinien być zajęty  tylko w 50%, aby pozostawić miejsce na późniejsze dokładanie przewodów. Większość producentów podaje przykłady obliczania zajętości kanałów przez najpopularniejsze rodzaje kabli i przewodów.