Przeczytano 367 razy

Czy można domontować gniazdko pod laptop w miejsce wyłącznika

Cześć

 

potrzebuję pomocy!

Nad stołe barowym mam wyłącznik światła i brakuję mi gniazdka (tylko dla podłączenia laptopa).

Pytanie: czy mogę się wpiąc pod istniejący kabel i zamontować gniazdko pod łącznikiem? 

 

Będę bardzo wdzięczny za odpiwedz

Pozdro

Odpowiedzi (7)

 • Wszystko zależy zależy

  Ale oficjalnie to nie wolno, zabezpieczenia do oświetlenia z góry są nadawane do 10A, i wielkość wywoławcza prądu w zabezpieczeniu nadprądowym nie jest jakimś schematem tylko DOBOREM ZABEZPIECZENIA POD PRZEWÓD bo do oświetlenia stosuje się mniejsze pola przekrojów niż do gniazd, czyli 1,5mm2.

   

  Nieoficjalnie, druciarstwo działa zazwyczaj, całkowita moc nie jest wykorzystywana przez oświetlenie: 230V x 10A = 2300W, może masz na suficie/ścianie z 4 stowatówki czyli 400W.

  Ale najbardziej Ci kibicuję żbyś znalazł Fazę, Neutralny i Ochronny w puszcze od włącznika.

  I tu też jest różnie bo od (chyba) 2018 połączenie zasilania lampy, włącznika i lampy nie robi się w puszcze pod sufitem (30 cm) tylko w samym włączniku, więc jeżeli jest to dwuletnia instalacja to możesz spróbowac szczęścia.

  Ostatecznie użyć możesz listwy zasilajcej.

 • Najlepszym rozwiązaniem jest jednak pociągnięcie kabla od najbliższego gniazdka. Wbrew pozorom nie jest to jakaś wielka rujnacja.

 • Zależy ile żył tam jest w tym włączniku ? Jak 5x lub 4x to nie powinno być problemu 3x gniazdo 2x włącznik. Bez sprawdzenia nie ma szans na "OKO". Nikt nikomu jeszcze nie zabronił zrobienia gniazda zasilanego przez włącznik np. w narożniku pokoju do lampki nocnej lub stojącej podłogowej uruchamianej powiedzmy przy łóżku chyba że lubicie wstawać wyłączać i po ciemku wracać w XXI wieku.

 • Po pierwsze w większości wyłączników jest tylko przewód fazowy nie ma N. Po drugie nie powinno się mieszać obwodów gniazd z oświetleniowymi.

 • A jakie jest uzasadnienie tego, aby obwody oświetleniowe i gniazd były oddzielne? 
  Wprawdzie od zawsze tak robie, ale nie dlatego ze tak trzeba, tylko ze tak uważam, ze trzeba tak robić. 
  A czemu tak trzeba ?

 • jeśli w miejscu wyłącznika jest przewód fazowy i neutralny to technicznie jest to wykonalne. Wiekszość inslalacji w miejscu wyłącznika nie ma przewodu neutralnego N

 • Cześć! Zgodnie z obowiązującymi normami nie powinieneś mieszać ze sobą obwodów oświetleniowych i gniazd zasilających. Czy jest to technicznie wykonalne? Jeżeli w puszce pod łącznikiem posiadasz przewody: fazowy, neutralny i ochronny, to jeżeli podłączysz się do nich równolegle z gniazdkiem będziesz miał gniazdko :)