Przeczytano 8 369 razy

Czy pod gniazdko mogę zastosować przewód 3x1,5mm2 ?

Cześć! U klienta spotkałem się z puszką w której położony jest przewód 3x1,5 mm2 . Gniazdko w sypialni, podpinany pod nie będzie jedynie smartfon i lampka nocna. Czy mogę zamontować osprzęt na przewodach o takim przekroju, dokonać badania i wystawić protokół? Powinienem to oznaczyć jakoś w raporcie? Dom po remoncie, montaż osprzętu uzupełnia całość modernizacji. Dziękuję za pomoc!

Odpowiedzi (9)

 • Oczywiście że możesz, musisz tylko dobrać odpowiednie zabezpieczenie

 • To nie te czasy że w pokoju były 2 ie farelki i jeszcze TV RUBIN i MAMUSIA miała koc elektryczny a TATA wodę gotował grzałką... Jak bys miał gniazdko na ścianie (po przeciwnej stronie pokoju) włączane włącznikiem koło swojego łoża do lampki led 20W... to jak ? 1,5 to za mały ? Ile mozna obciązyć przewód 1,5 ? Jaki masz w czajniku bezprzewodowym czy bojlerze ?

  • @ajotnet: Wiadomo, że to nie te czasy. Warto zatem będzie zrobić dokładnie tak jak napisali koledzy - właściwie zabezpieczyć obwód. Żeby TATA wody nie przypalił a BABCI RUBIN nie nawalił :) A klient ze swoją lampką 20W LED spokojnie poczyta sobie w łóżku książkę lub podładuje laptopa by prześledzić los pytania na ŁNN :)  Pozdrawiam!

 • Koledzy wyczerpali temat bardzo dobrze.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Jasne, że tak, wystarczy tylko zwrócić uwagę na zabezpieczenie które się dobiera pod przekrój podpietego do niego przewodu. W razie gdyby było zabezpieczenie przewymiarowane, trzeba je wymienić na mniejsze i sprawa załatwiona.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Grubość przewodów musi być dostosowana do zabezpieczenia, w przypadku przekroju 1,5 mm2 przy napięciu 230V i długości obwodu do 20-25 m, powinno się użyć B10, i wszystko będzie zgodne. Proponuje używać kalkulatorów do wyliczenia doboru przekroju przewodów, bardzo pomagają.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Oczywiście że można zastosować. W sypialni z założenia nie przewiduje się odbiorników o dużej mocy. Zazwyczaj to sprzęt RTV, ładowarki, lampki nocne. Nawet gdyby klient podłączył grzejnik 2kw to wytrzyma. Przedewszystkim obwód należy zabezpieczyć odpowiednik wyłącznikiem ( tu zalecam B 10A) 

  U naszych zachodnich sąsiadów taki przewód to standard na obwody gniazd. Jedynie do kuchni i łazienki używaj przekroju 2,5mm2. Na oświetlenie używają przeodów o przekroju 1mm2

  • @Lucjan: Co kraj to obyczaj. Taka ciekawostka np. w Norwegii przewodu 3x1,5 prawie nie znają, jeśli już to tylko jako sterowanie niskonapięciowe. Cała mieszkaniówka 3x2,5, kuchenka, zmywarka, pralka min.3x4, a nawet 3x6 montowałem tacy zapobiegliwi.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Tak, można. Przekrój przewodu i gniazdko nie mają nic wspólnego. Ważne, aby przewód był zabezpieczonwy wyłącznikiem nadpradowym, lub wkładką topikową o odpowiedniej wartości, a dobór zabezpieczenia uwzględniał współczynnik temperaturowy zależny od sposobu układania przewodu i temperatury otoczenia.

  W większości przypadków w budownictwie mieszkaniowym, przekrój 1,5 mm2 zabezpiecza sie wyłącznikiem nadprądowym o wartości 10A.

  Z reguły robi sie na odwrót, czyli najpierw określa się rodzaj obciążenia, następnie dobiera się przewody i odpowiednie zabezpieczenie. W tym przypadku, gdy przewody są już ułożone należy się do nich dopasować :)

  Podsumowując i upraszczając. 

  Zadaniem wkładki topikowej lub wyłącznika nadprądowego jest ochrona przewodu przezd skutkami zwarć i przeciążeń, czyli, aby wytwarzana w takich sytuacjach energia cieplna nie uszkodziła izolacji.