Odpowiedzi (17)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Bardzo nas to cieszy, że tylu z Was merytorycznie odpowiedziało na nasze zapytanie, dzięki!
Pozdrawiamy serdecznie
Redakcja Łączy Nas Napięcie -
Cześć!
W większości przypadków nie jest konieczne stosowanie kondensatora w połączeniu z taśmą LED. Jednak w niektórych sytuacjach może być zalecane lub wymagane użycie kondensatora, aby zabezpieczyć układ przed fluktuacjami napięcia lub zakłóceniami.
Oto kilka sytuacji, w których stosuje się kondensator w połączeniu z taśmą LED:
Redukcja migotania: Niektóre taśmy LED mogą migotać lub drgać w przypadku nieznacznych fluktuacji napięcia. Dodanie kondensatora elektrolitycznego o odpowiedniej pojemności na wejściu taśmy LED może pomóc w zredukowaniu tego efektu.
Filtracja zakłóceń: Taśmy LED są wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) i szumy napięcia. Umieszczenie kondensatora o niskiej indukcyjności i odpowiedniej pojemności na wejściu taśmy LED może pomóc w filtrowaniu tych zakłóceń i zapewnieniu stabilnego napięcia.
Kompensacja reakcji indukcyjnej: W przypadku dłuższych linii zasilających taśmy LED o znacznej długości może występować reakcja indukcyjna, co prowadzi do spadku napięcia. Dodanie kondensatora na końcu linii zasilającej może pomóc w kompensacji tego spadku i utrzymaniu stabilnego napięcia dla taśmy LED.
Należy jednak pamiętać, że konieczność użycia kondensatora zależy od specyficznych wymagań taśmy LED, a także od warunków środowiskowych i elektrycznych. W celu dokładnych informacji na temat danej taśmy LED zalecam sprawdzenie instrukcji producenta lub skonsultowanie się z elektrykiem lub specjalistą ds. oświetlenia LED.
-
-
Większości już są wbudowane
-
Napewno nie
-
Nie potrzebny jest dodatkowy kondensator, jest on w zasilaczu do ledów
-
W zasilaczu jest już
-
Większość zasilaczy już ma wbudowany
-
Nie
Cześć! Do tasmy LED nie potrzebujesz zastosować dodatkowego kondensatora o ile wszystko właściwie działa. Jeżeli jednak zachodzi konieczność eliminacji zjawiska o którym pisze Timmmy to faktycznie taki kondensator pomoaga. To co jest przydatne (a czasem też potrzebne) do realizacji układu zawierającego taśmę LED to elementy:
- sama taśma LED - tutaj można wyróżnić wiele jej odmian (monochromatyczna, RGB, RGBW i inne). Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na moc paska.
- wzmacniacz - element występuje w przypadku zastosowania sterownika LED i obciążenia go paskiem o mocy przekraczającej dopuszczalną przez sterownik wartość. W takim przypadku wzmacniacz odciąża sterownik przejmując przesył mocy do paska na siebie. W przypadku braku sterownika wzmacniacza nie stosujemy.
- sterownik LED - w zależności od rodzaju paska rozróżniamy sterowniki monochromatyczne, RGB oraz RGBW. Sterować całością można za pomocą przycisków, pilotów a także smartfona. Do postu przesyłam filmik prezentujący ciekawy sterownik - RDP-11. Jego rozwinięciem jest sterownik SLR-21 i SLR-22:
http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-4-kanalowy-12-24vdc-typ-slr-21
http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-rgbw-12-24vdc-typ-slr-22
SLR-22 to uniwersalny (dostosowany do napięć 12 i 24 V), sterujący paskami RGB i RGBW,) sterownik radiowy który może współpracować z kontrolerem i umożliwiać sterowanie przez aplikację mobilną :) Jest to sterownik POLSKIEJ firmy ZAMEL. Polecam :)
- zasilacz - element jest kluczowym, ponieważ zasila całą resztę obwodu. Warto zadbać by posiadał właściwe parametry oraz spełniał wymogi badań EMC. Parametry jakie bierzemy pod uwagę to: moc zasilacza - powinna zapewniać stosowany zapas mocy (ok. 20%), klasa szczelności - zasilacz pracujący w wilgotnych warunkach powinien posiadać IP65 lub wyższe. Zapewni to bezpieczną pracę urządzenia. Istotna jest także obudowa - te wykonane z metalu lepiej odprowadzają ciepło z wnętrza urządzenia, a zatem zapewniają lepsze parametry pracy urządzenia.
- Kondensator - pracujący jako eliminator rozbłysków. Można taki zakupić m.in. w TIM:
https://www.tim.pl/eliminator-kondensator-rozblyskow-zarowek-energooszczednych-led-wksl