4 odpowiedzi

Sprawdź

Czy do taśmy led potrzeba kondensatora?

Redakcja dodane:

Czy do taśmy led potrzeba kondensatora?

 • LukkiSto 6 pkt

  Nie ma takiej potrzeby. Do prawidłowej prazy będziesz potrzebował zasilacza, sterownika (czasem wbudowany w zasilacz i warto wybraż z komunikacją Wi-Fi) oraz w niektórych przypadkach wzmacniacz (jeżeli będziesz miał długoe trasy LED'owe). Więcej odnośnie Ledów możesz podejrzeć z filmiku poniżej:

 • gelotek 9 pkt

  Jeśli taśmy są dobrej jakości i instalacja jest poprawnie wykonana to nie.
  Jeśli jednak tak jak pisze Timmmy chcemy zastosować włącznik podświetlany to w niektórych taśmach trzeba podłaczyć kondensator.

  Polecam podobnie jak EL-ROJ zastosowanie sterownika np BleBox wLightBox
  Pozwala on na sterowanie taśmami LED RGBW z użyciem sieci WiFi.
  Sterowanie jest możliwe za pomocą aplikacji na smartphone z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem internetu. Dzięki temu możeby symulować obecnośc w domu podczas wakacji/wyjazdu

 • EL-ROJ 27 pkt

  Cześć! Do tasmy LED nie potrzebujesz zastosować dodatkowego kondensatora o ile wszystko właściwie działa. Jeżeli jednak zachodzi konieczność eliminacji zjawiska o którym pisze Timmmy to faktycznie taki kondensator pomoaga. To co jest przydatne (a czasem też potrzebne) do realizacji układu zawierającego taśmę LED to elementy: 

  - sama taśma LED - tutaj można wyróżnić wiele jej odmian (monochromatyczna, RGB, RGBW i inne). Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na moc paska. 
  - wzmacniacz - element występuje w przypadku zastosowania sterownika LED i obciążenia go paskiem o mocy przekraczającej dopuszczalną przez sterownik wartość. W takim przypadku wzmacniacz odciąża sterownik przejmując przesył mocy do paska na siebie. W przypadku braku sterownika wzmacniacza nie stosujemy. 
  - sterownik LED - w zależności od rodzaju paska rozróżniamy sterowniki monochromatyczne, RGB oraz RGBW. Sterować całością można za pomocą  przycisków, pilotów a także smartfona. Do postu przesyłam filmik prezentujący ciekawy sterownik - RDP-11. Jego rozwinięciem jest sterownik SLR-21 i SLR-22:

  http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-4-kanalowy-12-24vdc-typ-slr-21

  http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-rgbw-12-24vdc-typ-slr-22

   SLR-22 to uniwersalny (dostosowany do napięć 12 i 24 V), sterujący paskami RGB i RGBW,) sterownik radiowy który może współpracować z kontrolerem i umożliwiać sterowanie przez aplikację mobilną :) Jest to sterownik POLSKIEJ firmy ZAMEL. Polecam :) 
  - zasilacz - element jest kluczowym, ponieważ zasila całą resztę obwodu. Warto zadbać by posiadał właściwe parametry oraz spełniał wymogi badań EMC. Parametry jakie bierzemy pod uwagę to: moc zasilacza - powinna zapewniać stosowany zapas mocy (ok. 20%), klasa szczelności - zasilacz pracujący w wilgotnych warunkach powinien posiadać IP65 lub wyższe. Zapewni to bezpieczną pracę urządzenia. Istotna jest także obudowa - te wykonane z  metalu lepiej odprowadzają ciepło z wnętrza urządzenia, a zatem zapewniają lepsze parametry pracy urządzenia. 

  - Kondensator - pracujący jako eliminator rozbłysków. Można taki zakupić m.in. w TIM:

  https://www.tim.pl/eliminator-kondensator-rozblyskow-zarowek-energooszczednych-led-wksl 

 • Timmmy 2 pkt

  Jeżeli załączanie taśm LED lub wszelkiego typu źródeł LED realizujemy poprzez łącznik z podświetleniem, zachodzi zjawisko tzw. szczątkowego świecenia. Ponieważ LED do działania potrzebują bardzo niewielkich ilości prądu. Dlatego prąd przepływający przez neonówkę w łączniku podświetlanych wywołuje ten efekt. Podobny efekt może występować również w instalacjach ze ściemniaczem. W celu wyeliminowania tego zjawiska należy wpiąć równolegle do taśmy lub źródła LED kondensator o pojemności 0,1 µF.