Odpowiedzi (17)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Jeżeli załączanie taśm LED lub wszelkiego typu źródeł LED realizujemy poprzez łącznik z podświetleniem, zachodzi zjawisko tzw. szczątkowego świecenia. Ponieważ LED do działania potrzebują bardzo niewielkich ilości prądu. Dlatego prąd przepływający przez neonówkę w łączniku podświetlanych wywołuje ten efekt. Podobny efekt może występować również w instalacjach ze ściemniaczem. W celu wyeliminowania tego zjawiska należy wpiąć równolegle do taśmy lub źródła LED kondensator o pojemności 0,1 µF.
-
Jeśli taśmy są dobrej jakości i instalacja jest poprawnie wykonana to nie.
Jeśli jednak tak jak pisze Timmmy chcemy zastosować włącznik podświetlany to w niektórych taśmach trzeba podłaczyć kondensator.
Polecam podobnie jak EL-ROJ zastosowanie sterownika np BleBox wLightBox
Pozwala on na sterowanie taśmami LED RGBW z użyciem sieci WiFi.
Sterowanie jest możliwe za pomocą aplikacji na smartphone z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem internetu. Dzięki temu możeby symulować obecnośc w domu podczas wakacji/wyjazdu -
-
Kondensator daje się niekiedy przy żarówkach LED gdzie po wyłączeniu napięcia układ przetwornicy długo się rozładowywuje czego efektem jest żażąca się żarówka. Zasilacze do taśm LED mają wbudowane już kondensatory które zbierają ten ładunek więc niema potrzeby dokładania dodatkowych elementów.
-
Do poroawnego działania taśmy led nie potrzeba dodatkowego kondensatora. W najprostszym zestawie jest zasilacz z wbudowanym transformatorem i taśma LED.
-
Nie
-
Większość zasilaczy już ma wbudowany
-
W zasilaczu jest już
-
Nie potrzebny jest dodatkowy kondensator, jest on w zasilaczu do ledów
Czytaj także:
Sterownik do taśmy LED
Witam! Mam problem z podłączeniem taśmy LED ze sterownikiem. Posia
Sterownik do taśmy LED.
Potrzebuję sterowniki do tej taśmy.Taśma 12VDC RGB 60 led 5050 IC W
Taśma LED
Witam,poszukuje porządnego i pewnego transformatorka do listew LED
Jak wybrać zasilacz do LED?
Jak wybrać zasilacz do LED? A co w tym trudnego? Napięcie zasilania
Zasilacz impulsowy czy stabilizowany? Zalety i wady
Zapoznaj się z różnicami między zasilaczami impulsowymi a stabilizo
Jak dobrać zasilacz do taśmy led? Przykłady w zależności
Dobór odpowiedniego zasilacza do taśmy LED jest kluczowy, aby zapew
Cześć! Do tasmy LED nie potrzebujesz zastosować dodatkowego kondensatora o ile wszystko właściwie działa. Jeżeli jednak zachodzi konieczność eliminacji zjawiska o którym pisze Timmmy to faktycznie taki kondensator pomoaga. To co jest przydatne (a czasem też potrzebne) do realizacji układu zawierającego taśmę LED to elementy:
- sama taśma LED - tutaj można wyróżnić wiele jej odmian (monochromatyczna, RGB, RGBW i inne). Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na moc paska.
- wzmacniacz - element występuje w przypadku zastosowania sterownika LED i obciążenia go paskiem o mocy przekraczającej dopuszczalną przez sterownik wartość. W takim przypadku wzmacniacz odciąża sterownik przejmując przesył mocy do paska na siebie. W przypadku braku sterownika wzmacniacza nie stosujemy.
- sterownik LED - w zależności od rodzaju paska rozróżniamy sterowniki monochromatyczne, RGB oraz RGBW. Sterować całością można za pomocą przycisków, pilotów a także smartfona. Do postu przesyłam filmik prezentujący ciekawy sterownik - RDP-11. Jego rozwinięciem jest sterownik SLR-21 i SLR-22:
http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-4-kanalowy-12-24vdc-typ-slr-21
http://zamel.pl/pl/exta-life/sterownik-led-rgbw-12-24vdc-typ-slr-22
SLR-22 to uniwersalny (dostosowany do napięć 12 i 24 V), sterujący paskami RGB i RGBW,) sterownik radiowy który może współpracować z kontrolerem i umożliwiać sterowanie przez aplikację mobilną :) Jest to sterownik POLSKIEJ firmy ZAMEL. Polecam :)
- zasilacz - element jest kluczowym, ponieważ zasila całą resztę obwodu. Warto zadbać by posiadał właściwe parametry oraz spełniał wymogi badań EMC. Parametry jakie bierzemy pod uwagę to: moc zasilacza - powinna zapewniać stosowany zapas mocy (ok. 20%), klasa szczelności - zasilacz pracujący w wilgotnych warunkach powinien posiadać IP65 lub wyższe. Zapewni to bezpieczną pracę urządzenia. Istotna jest także obudowa - te wykonane z metalu lepiej odprowadzają ciepło z wnętrza urządzenia, a zatem zapewniają lepsze parametry pracy urządzenia.
- Kondensator - pracujący jako eliminator rozbłysków. Można taki zakupić m.in. w TIM:
https://www.tim.pl/eliminator-kondensator-rozblyskow-zarowek-energooszczednych-led-wksl