17 odpowiedzi

Sprawdź

Co wybrać

Dziubek 164 pkt dodane:

Jakie polecacie żarówki do oświetlenia domu? Zwykle, ściemniacze czy ledowe? 

 • Piter1 318 pkt

  Zdecydowanie ledy

 • Br3xPL 28 pkt

  Do domu wybieraj żarówki LED obniżą ci koszty za energię elektryczną i pamiętaj kupuj lumenty, a nie waty. Stare zarówki UE wycofało ze  sprzedaży, choć można je czasami spotkać w hurtowniach z naklejką "Nie przeznaczone do użytkowania w domach mieszkalnych" i wtedy jest to legalne. Zanim kupisz wybrane żarówki i lampy, określ więc ich docelowe przeznaczenie. Inny system oświetlenia będzie potrzebny w biurze, inny w salonie, łazience czy kuchni. A więc jak dobrać oświetlenie? W kuchni zaleca się stosowanie światła o 4000K pobudza ono do działania. 6000K jest przeznaczone do stref relaksu np. salon. Nie ma żadnych obowiązujących norm czy przepisów określających, jaka powinna być moc oświetlenia na m2. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i przeznaczenia pomieszczenia bądź strefy w nim. Mniej więcej zapotrzebowanie możemy policzyć w luksach, liczymy je ze wzoru 1 lx = 1 lm / m2.

  salon – stół, czytanie (500 luksów),

  kuchnia (500 luksów),

  biuro – na biurku (500 luksów),

  sypialnia (250 luksów),

  łazienka – do wykonywania precyzyjnych czynności (600 luksów).

 • Maks 17 pkt

  Ledy godne polecenia

 • Wobecnych czas leży robią największa furorę sam mam j polecam 

 • Mikel98 519 pkt

  Bierz ledy, masz teraz taki wybór barwy ze znajdziesz co Ci odpowiada

 • ajotnet 235 pkt

  Nie wszystkie ściemniacze chcą współgrać z żarówkami LED choć są przystosowane. Jak w zakupie LEDowe i to firmowych producentów droższe ale i pożyją dłużej. Wszystko zalezy jeszcze jaki osprzęt masz w domu.

 • LucasT 481 pkt

  Cześć, zdecydowanie ledowe, ścmiemniane albo nie, jak wolisz

  W tej chwili już masz taki wybór jakości ledów, barwy dostosowanej do pomieszczenia, ilość luxów, no właściwie wszystko możesz dobrać co do najmniejszego szczegółu. A jakby nie patrzeć, chodzi i o zdrowie, i o kieszeń (kolejność wg uznania)

 • Katol 315 pkt

  Moim zdaniem jeśli chodzi o jakość światła i komfortu dla oczu to tylko żarówki na ściemniaczach, dlatego iż wiązka światła  rozprasza się płynnie w przeciwieństwie do oświetlenia LED gdzie wiązka jest tak jakby prążkowana . ( proponuje eksperyment : mianowicie odwrócić płytę CD pod żarówkę żarową, będzie widać iż kolory na tej tęczy którą będzie widać przechodzą płynnie z jednej barwy do drugiej, następnie eksperyment powtórzyć i płytkę podłożyć pod źrudło ledowe, wtedy zauważymy iż wspomniana wcześniej tęcza już nie jest taka ładna a przejścia między kolorami są jakby poodcinane. Fajny to ciekawy teścik ) I dla naszych oczu ta pierwsza opcja jest bardziej naturalna bo to jakość światła porównywalna do światła słonecznego czy z ogniska, LED to światło sztuczne. Wiadomo montaż dimerów ściemniających i odpowiednich żarówek  będzie dodatkowym kosztem , ale sterowanie ledami też nie jest za darmo. Trzeba wybrać jakość ? czy cena ?

 • Robert 15 pkt

  Tylko Led , prkrycznie 100% światła po załączeniu nie tak jak w przypedku energooszczędnych fluoroscencyjnych,

  jeśli chodzi o ściemnianie trzeba dobrać ściemniacz który nadaje się do żródeł led o raz same źródła muszą mieć funkcję ściemniania ( dimm)

  na rynku jest bardzo dużo produktów do rozwiązań tego typu

  mam w domu takie rozwiązanie i polecam

 • Budzia 409 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Ściemniacze muszę mieć specjalne żarówki na zwykłych nie pójdzie. Ja mam wszędzie ledowe lepsze niż zwykle, dobrze świeca i dają jasność. Polecam