6 odpowiedzi

Sprawdź

Co oznacza termin „różnicówka” i „rozdzielnia”?

KU-609513f168226 0 pkt dodane:

Co oznacza termin „różnicówka” i „rozdzielnia”?

 • EL-ROJ

  Cześć! W potocznym języku elektryków pojęcie "różnicówka" przyjęło się jako określenie wyłącznika różnicowoprądowego. Zadaniem urządzenia jest dodatkowa ochrona przeciwporażeniowa. Realizowana jest poprzez kontrolę prądu upływu w danym obwodzie. Mówiąc potocznie aparat wie jaki prąd wpływa do obwodu i sprawdza czy prąd który z niego wypłynął jest taki sam. Jeżeli nie, to oznacza upływ prądu. W tym momencie zabezpieczenie odcina zasilanie do obwodu. Chroni zatem odbiorniki energii oraz ludzi z nich korzystających przed skutkami awarii. Jednymi z najważniejszych parametrów urządzenia są:

  -  prąd upływu przy którym następuje reakcja 
  - oraz czas w jakim nastąpi odłączenie zasilania. 

  Wyłączniki różnicowoprądowe możemy podzielić na jedno i trójfazowe. Operują one odpowiednio w obwodach trój i jednofazowych, przy czym dopuszczalne (choć nie wskazane) jest także zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego trójfazowego w przypadku obwodów jednofazowych. 

  O "rozdzielnicy" i tym co powinna zawierać, niebawem będzie okazja dowiedzieć się więcej, ponieważ przygotowuję filmik poświęcony temu tematowi :) Zapraszam do obejrzenia! Zapraszam też do obejrzenia filmiku o montażu gniazdka i społeczności Łączy Nas Napięcie :) Filmik dostępny jest pod linkiem: 

   https://youtu.be/6ibn1550_XM
   

 • Elektro Complete 0 pkt

  W nomenklaturze  domka jednorodzinnego to rozdzielnia  będzie skrzynka z bezpiecznikami. W nomenklaturze fachowej to ,miejsce, gdzie zamieniamy napięcie z wysokiego na niskie. 

  Roznicowka to nic innego jak zabezpieczenie roznicowopradowe chroniąca nas przed dotykiem bezpośrednim.

 • GN 11 pkt

  Różnicówka - wyłącznik różnicowoprądowy - bada czy "ilość prądu" wpływającego do obwodu jest taka sama jak ta z niego wracająca - jeśli nie to prąd ucieka prawdopodobnie przez jakiegoś użytkownika instalacji i różnicówka odłącza zasilanie.

  Rozdzielnica - "szafka" z dużą ilością przewodów i bezpieczników ;)

  Rozdzielnia - pomieszczenie/budynek - taka Rozdzielnica w wersji max.

 • ajotnet 92 pkt

  Rozdzielnia (pomieszczenie, obiekt) to nie to samo co rozdzielnica bo ona to (urządzenie do rozdziału energii). Róznicówka to wyłącznik różnicowo-prądowy lub kombinowany z członem nadmiarowo prądowym jeszcze.

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Termin rozdzielnia oznacza miejsce, gdzie są rozdzielane poszczególne obwody elektryczne, które są zabezpieczone odpowiednimi aparatami potocznie nazwanymi bezpiecznikami. Jeśli chodzi o rożnicówkę, to właściwa nazwa brzmi- wyłącznik różnicowoprądowy i ma zastosowanie w instalacjach elektrycznych w celu ochrony od porażeń. W każdym budynku musi być przynajmniej jedna różnicówka. Wygodniej i bezpieczniej jest mieszkać w domu z kilkoma różnicówkami. Jeśli mamy tylko jedną, w przypadku awarii na jednym obwodzie, prądu nie będzie w całym domu.