7 odpowiedzi

Sprawdź

Co myślicie o takim rozłożeniu gniazd w rozdzielnicy?

come 0 pkt dodane:

Co myślicie o takim rozłożeniu gniazd w rozdzielnicy? 

Jakieś sugestie? Co poprawić? Dobra rada? 

 • Nie widzę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych, ale rozumiem, że to tylko podział na gniazda, a ograniczniki przepięć będą założone.

  Ze względu na komfort użytkowania gniazdo pieca elektrycznego w obwodzie 3-fazowym i gniazdo lodówki wydzieliłbym na osobne obwody zabezpieczone dedykowanymi wyłącznikami różnicowoprądowymi typu A. W całej rozdzielnicy dałbym różnicówki typu A (unikam stosowania typu AC). 

  Z reguły obwody w łazience zabezpiecza się osobnym wyłącznikiem różnicowoprądowym. 

  Dużo pomieszczeń typu korytarze i pokoje masz na jednym wyłączniku różnicowoprądowym. Staram się unikać takich sytuacji, ponieważ gdy wieczorem nastąpi wyłączenie to do rozdzielnicy mieszkańcy idą po ciemku. Jeśli rozbijesz pokoje i korytarze na osobne wyłączniki różnicowoprądowe, wówczas albo w pokojach, albo w korytarzu nie ma oświetlenia ;) 

  Odnośnie zabezpieczeń nadprądowych, zgodnie z sugestiami normy N SEP-E-002 

  "Odbiorniki o mocy 2 kW i większej powinny być zasilane z osobnych wydzielonych obwodów niezależnie od tego, czy są zainstalowane na stałe, czy zasilane poprzez gniazda wtyczkowe i wtyczki."

 • A czego tu się czepiać, jest poprawnie i przejrzyście opisane. Co do różnicówek 1-no fazowych to za dużo obwodów po 16A tam nie wieszać (na 1-ą sztukę) lub wymienić na 3-y fazowe dla rozbicia poboru. Nie widać tutaj tylko oświetlenia. Ewentualnie tematy ogrodowe to co poza domem dodał bym na oddzielna różnicówkę gdyż problem z ogródkiem jak jest kilka oświetleń to zanim się znajdzie problem można nie wjechać autem jak jest brama na pilota. Choć zawsze można (w miarę możliwości finansowych zrobić rozdzielnię 100-150 esów i każdy obwód zabezpieczać oddzielnie przez wyłączniki różnicowo-prądowe z członem nadmiarowo prądowym a to już dużo miejsca potrzeba. Wrócimy do miejsca wyjścia że instalacja zamiast na domek kosztować około 30 tyś (minimum) zrobi się 50 tyś, a gość powie że za tyle to się auto kupuje od Niemca co płakał jak sprzedawał... A kto to tak robi ?! Idzie zamówić meble do zabudowy za 40-ci tyś...!