5 odpowiedzi

Sprawdź

co lepsze hager czy legrand?

Janek_Elektryk 0 pkt dodane:

Jestem elektrykiem i chciałbym poznać Wasze zdanie na temat zabezpieczeń w rozdzielnicy. Konkretnie chciałbym wiedzieć co lepsze, Hager czy Legrand (bo takie najczęściej montuję)? A może ktoś typuje inną aparaturę? Proszę o opinie i sugestie.

 • Wszystko zależy od dostępności w danej chwili po hurtowniach miejscowych. Jak masz cos na szybko do zrobienia to bierzesz to co jest pod ręką i w pełnym dostępnym Tobie zróżnicowaniu. No chyba że nie jesteś estetą i to co bierzesz nie ma znaczenia czy różnicówka innej firmy, rozłącznik innej i bezpieczniki innej, kontrolki napięcia itp itd.

  Rozpoczynałem od FAEL-a potem LEGRAND nastepny był GE General Elektric, Schneider, AEG, Eaton Hager, Siemens. 

  Każdy ma coś co bardziej mi pasuje lub mniej. Każdy ma jakiś defekt co średnio pasuje mogło by być lepsze. Ale co poradzić jak nie zawsze można mieć wszystko bo są różne preferencje.

 • Zabezpieczenia   Legrand są dostosowane cenowo i  rodzajowo do miejsca zastosowania.

  Linia S300 RX3 jest dedykowana do niewielkich rozdzielnic , głównie do mieszkań w bloku , cena bardzo atrakcyjna.

  Linia S300TX3 to kontynuacja znanych aparatów S300 z licznymi udoskonaleniami ( możliwość wypięcia środkowych  aparatów bez rozbierania połączenia szynowego, dedykowane  dla większych rozdzielni o różnych zdolnościach zwarciowych.

  Linia S300 DX3 to grupa zabezpieczeń  o podwyższonej niezawodności dla bardzo dużych prądów zwarciowych np 50kA, i 

  Aparaty te mają bardzo bogate doposażenie i akcesoria 

  ważnym aspektem jest powszechna dostępność w hurtowniach elektrycznych i produkcja w Ząbkowicach Śląskich na liniach w pełni zautomatyzowanych co gwarantuje niezawodność  zabezpieczeń

  Produkty można obejrzeć  i porównać na stronie legrand.pl

   

 • Cześć,

  Pytanie jest zbyt ogólne, ponieważ tak samo można zapytać czy lepszą odzież sportową robi Nike czy Adidas. Wszystko zależy jakie serie produktów ze sobą porównujemy i do czego produkty mają służyć i jaką rolę pełnić. Legrand jeszcze kilka lat temu był topowym producentem aparatury modułowej w Polsce, lecz z biegiem czasu sytuacja się zmieniła i najczęściej w domowych instalacjach oraz hurtowniach można spotkać takie firmy jak Eaton, Hager, Schneider.

 • Ja osobiście jak i spora część moich znajomych używam Hagera, ale co elektryk to inne zdanie.

  Trzeba przejrzeć ofertę, przemyśleć możliwe rozwiązania i dobrać firmę pod swoje indywidualne preferencje

 • Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi co jest lepsze. Ja korzystam z Hagera, jakoś bardziej mi leży, firma z mojego regionu więc i wspieram lokalny przemysł :D. Myślę że wykonanie aparatury jest na podobnym, najwyższym poziomie. Legrand ma swoje tańsze serie jak np RX do zastosowań domowych.

  W "stajni" hagera, pojawiały się zabezpiecznia quick connect czyli szybkozłączki na zaciskach aparatu. Ciekawą możliwością jest montaż szyny grzebieniowej bez przykręcania jej śrubami. Trzeba mieć odpowiednią szynę i odpowiedni aparat. W linku jest filmik z podłączeniem takiej szyny.
  https://www.hager.pl/systemy-i-rozwiazania/dla-budownictwa-mieszkaniowego/system-quickconnect/modulo