Przeczytano 118 razy

Co lepiej zastosować do LED - przekaźnik Inrush 16A czy stycznik 25A?

Mam temat instalacji sterownia oświetleniem w biurze. Obwody są dużej mocy i boję się zastosować przekaźnik Inrush bezpośrednio. Stąd padł pomysł by zastosować stycznik. Czy ma to sens? A może lepiej kupić przekaźnik 20A ? Cała automatyka będzie prosta - składa się z przekaźników bistabilnych PBM-01 i PBM-02 produkcji ZAMEL. Mają one styki inrush 16A/111A/20ms, ale obawiam się, że to za mało :/ Może lepiej stycznik dorzucić?

Odpowiedzi (5)

 • Cześć! Do sterowania oświetleniem LED (czyli takim o dużych prądach rozruchowych związanych z ładowaniem kondensatorów w zasilaczach oświetlenia LED, co sprowadza charakterystykę tego obciążenia do RC) ja wybrałbym albo aparaty które  posiadają wbudowane przekaźniki inrush - np. wskazane przez Ciebie przekaźniki PBM-01 i PBM-02 ZAMEL, albo przekaźniki przełączane w zerze. Dlaczego te przełączające w zerze są lepsze? Ponieważ omijają całkowicie efekty komutacyjne i ich wpływ na styki przekaźnika. Podpowiem Ci, że z tabelki którą podesłał Ci Piotr wynika, że przekaźnik 5A przełączany w zerze może przenieść niezależnie od typu charakterystyki obciążenia praktycznie zawsze maksymalną moc. Jeżeli pracujesz na aparaturze ZAMEL to polecam Ci zainteresowanie się ich nowymi przekaźnikami przełączanymi w zerowym napięciu i zerowym prądzie typu PBM-31 i PBM-32. Widziałem je m.in. na targach ENERGETAB i pewnie niedługo zrobi się o nich głośniej... Kolega Piotr z Misiem Uszatkiem także wskazał na materiał gdzie szeroko opisane są przekaźniki, styczniki i właśnie nowe przekaźniki przełączane w zerze rodem ze stajni Zamel'a . Pooglądaj sobie :-)

 • Ważne aby przekaźnik miał styki przeznaczone do tego typu obciążenia. Myślę że Piotr Bibik rozwiał wątpliwości. 

   LED'y mają duży prąd rozruchowy, w związku z tym sprawdź też czy masz odpowiednią charakterystykę zabezpieczeń nadprądowych i odpowiedni typ RCD

 • Cześć,

  W przypadku doboru elementu, który będzie służył do załączania oświetlenia w danym pomieszczeniu należy zwrócić głównie uwagę nie na pobór prądu przez oświetlenie w czasie pracy, lecz w momencie rozruchu, który może być nawet 10-krotnoscią prądu pobieranego w czasie pracy. Renomowani producenci oświetlenia podają informacje jaki jest maksymalny prąd rozruchowy danej oprawy. Wtedy ilość opraw mnożymy przez maksymalny prąd rozruchowy i widzimy jaki jest prąd rozruchowy danego źródła oświetlenia, który trwa około 1-2ms.

  Jeżeli takich informacji nie posiadasz to powiedz nam jaką masz sumaryczną moc w W[wat] danego źródła oświetlenia i dobierzemy odpowiedni element sterujący. Dla ułatwienia pod każdą serią produktów, która dedykowana jest do sterowania oświetleniem zaznaczyliśmy jakie maksymalnie obciążenie podane w watach może dany produkt załączyć zachowująć swoją trwałość elektryczną przedstawioną w karcie katalogowej. 

  Dla przykładu przekaźnikiem bistabilnym

  https://www.tim.pl/przekaznik-impulsowy-1z-16a-230v-ac-20-21-8-230-4000 jesteś w stanie bezpośrednio załączyć 400 W oświetlenie LED 230V

  ale już przekaźnikiem https://www.tim.pl/elektroniczny-przekaznik-impulsowy-1z-16a-230v-ac-17-5mm-350-100w-13-81-8-230-000 , który również jest przekaźnikiem bistabilnym lecz sterowanym elektroniczne możesz załączyć 600W oświetlenia LED 230V dzięki technologi załączania "w zerze napięcia" więc przekaźnik nie załączy się w momencie gdy przebieg prądu przemiennego jest w "peaku" przez co niwelujemy wystąpienia dużych prądów rozruchowych, jego trwałość to 100 tys łączeń przy maksymalnyn obciążeniu oraz dodatkowo jego praca jest cichsza od przekaźnika bistabilnego mechanicznego. 

  Polecamy również zobaczyć przekaźnik https://www.tim.pl/przekaznik-czasowy-0-5-20min-1z-16a-230v-ac-wielofunkcyjny-z-funkcja-restartu-13- , który umożliwia podpięcie do niego przycisków np. naściennych z kilku miejsc oraz dodatkowo można podłączyć dedykowany przycisk "RESET" , który zawsze wyłączy oświetlenie, natomiast maksymalna moc oświetlenie LED 230V jaką przekaźnik jest w stanie załączyć to 600W

  Gdy prądy rozruchowe będą bardzo duże (sięgające kilkuset A) wówczas polecamy zatosować przekaźniki półprzewodnikowe, które również dzięki technologii załączania w "zerze napięcie" oraz odmiennej budowie w stosunku do przekaźników elektromagnetyczych mogą znieść bardzo duże prądy rozruchowe. Idealnym przykładem jest przekaźnik https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?q=77.01.8.230.8050&p=1 , którego prąd znaminowy to 5A, lecz prąd rozruchowy to 300A i możliwość sterowania oświetleniem LED 230V o mocy 800W. W przypadku przekaźników półprzewodnikowych warto dodać, że ich praca jest bezgłośna co czasami ma duże znaczenia w przypadku sterowania oswietleniem w pomieszczeniach. 

  Więc jak widzimy zwłaszcza na tabeli przedstawionej przez @Piotr Bibik stycznik nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od przekaźnika.

  Sterowanie oświetleniem zwłaszcza w biurach, magazynach czy halach produkcyjnych jest częstym kłopotem dlatego zapraszamy do kontaktu w celu pomocy. W Twoim przypadku poznanie maksymalnej mocy oświetlenia, które będzie załączać jeden przekaźnik jest niezbędne w celu dobrania odpowiedniego komponentu.

 • Przeanalizuj poniższe zestawienie które na moją prośbę przygotował kiedyś @Finder Czy skomentujesz co Cię zaskoczyło?

 • @Zamel na Fejsie właśnie pokazał fajny artykuł porównujący styczniki i przekaźniki. poczytaj sobie. https://bit.ly/Styczniki-EXTA

Czytaj także:

Prąd udarowy przy załączaniu przekaźnika zasilającego źródła LED - jak z nim walczyć?
Społeczność

Prąd udarowy przy załączaniu przekaźnika zasilającego źró

Cześć! Mam problem z przekaźnikiem. Zastosowany przekaźnik 10A ster

Więcej
Jaki przekaźnik do zabezpieczenia silnika najlepiej zastosować?
Społeczność

Jaki przekaźnik do zabezpieczenia silnika najlepiej zasto

Witam, mam zamiar zbudować mini szlifierke dla użytku własnego i po

Więcej
Przekaźnik sterowany beznapięciowo - co zastosować?
Społeczność

Przekaźnik sterowany beznapięciowo - co zastosować?

Potrzebuje pomocy w dobraniu produktów do rozdzielnicy. Potrzebuje

Więcej
Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w obwodach trójfazowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Blog

Czujniki kolejności faz i czujniki asymetrii napięcia w o

Trójfazowe silniki prądu przemiennego funkcjonujące we współczesnym

Więcej
Styczniki silnikowe - jakie są ich możliwości?
Blog

Styczniki silnikowe - jakie są ich możliwości?

Styczniki: wymiary, rodzaje, możliwości montażu. Sprawdź porady eks

Więcej
Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?
Blog

Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?

Jaki stycznik dobrać do silnika? A jaki do ogrzewania? Pomożemy Ci

Więcej