8 odpowiedzi

Sprawdź

Prąd udarowy przy załączaniu przekaźnika zasilającego źródła LED - jak z nim walczyć?

EL-ROJ 312 pkt dodane:

Cześć! Mam problem z przekaźnikiem. Zastosowany przekaźnik 10A steruje oświetleniem LED. Oświetlenie zasilane jest poprzez 3 zasilacze (3x20W). Każdy z zasilaczy zasila odcinek ok. 1,2 m paska LED. Niestety po roku eksploatacji styki przekaźnika ulegają awarii. Czy stosując dodatkową impedancję w postaci filtru RC lub RL mogę jakoś ograniczyć prąd rozruchowy przekaźnika? Nie chcę wymieniać przekaźnika na wersję inrush.... Co innego można zrobić? 

 • ELEKTRO-SYSTEM 105 pkt

  W trakcie załączenia zasilaczy jest pobierany wyższy prąd od znamionowego który niszczy styki robocze przekaźnika. Na stykach roboczych jest obciążenie, a cewka przekaźnika jest punktem sterowania obwodem.

  Pytanie ? Przekażnik steruje zasilaniem zasilacza czy napięciem za zasilaczem które idzie na paski ledowe.

  Należało by dobrać wlaściwy przekażnik do napięcia oraz spodziewanego prądu, a nawet o jeden stopień wyższy.

  Zostaje zawsze stycznik który przenosi wyższe prądy i jest bardziej odporny. Kolejna kwestia to użycie sterownika do ledów który zmniejszy prąd rozruchowy.
  Można zastosować również wzmacniacz do sterownikó lub zasilaczy i sterować napięciem zasilania sterownik.

  Najprościej to zamontuj 2 przekażniki równolegle prąd się podzieli na 2 przekaźniki i w teorii wystarczą na 2 lata eksploatacjii.
  Zalecam zastosować gotowe produkty aby zachować bezpieczeństwo.

   

 • EXTA ZAMEL 35 pkt

  Dzień dobry! Jeżeli problem stanowi przekaźnik zabudowany w programator, to zachęcam do zastosowania programatora ZCM-42 EXTA ZAMEL. Urządzenie posiada wbudowany przekaźnik inrush 16A (111A / 20ms). Ze względu na styki przyłączeniowe może on operować prądem ciągłym na poziomie 10A, jednak parametry zastosowanego styku przekaźnika bez problemu obsłużą zaistniałą sytuację. Poniżej przesyłam link wideo do produktu oraz stronę ZAMEL:

  http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/programatory-czasowe/zcm-42 

 • EL-ROJ 312 pkt

  @gelotek stosuję przekaźnik 10A wbudowany w urządzenie. Jest to przekaźnik HONGFA. Problem polega na tym, że zastosowany przekaźnik pełni funkcję programatora czasowego.... 

 • qr 7 pkt
 • gelotek 325 pkt

  Zerknij sobie na serje Relpola mają odporność na duże prądy udarowe
  https://www.tim.pl/przekaznik-elektromagnetyczny-120-a-1z-16a-24vacdc-lub-230-vac-agsno2-rpi-1zi-u24a-863377

 • gelotek 325 pkt

  A tym przekaźnikiem załaczasz napięcie na LED (DC) czy napiecie AC idące na zasilacze? Jaki przekaźnik obecnie stosujesz?

   

 • EL-ROJ 312 pkt

  Dziękuję! No faktycznie, też myślałem o przekaźnikach elektronicznych. Problem jednak w tym, że w szafie jest mało miejsca, montaż w suficie podwieszanym elementu, który bardzo się nagrzewa nie jest bezpieczny i myślę nad jakimś rozwiązaniem pośrednim.... 

 • Adam Maszynotwór 93 pkt

  Jak walczyć z samym udarem to nie podpowiem  ale  tam gdzie podejżewam że mogą padać styki daje przekaźniki elektroniczne typu SSR (tanie, Przenoszą spore prądy , brak styków, łatwe sterowanie nawet np. z arduiono)