Przeczytano 64 razy

Źródło ciepła przy fotowoltaice

Dobry wszystkim,

Właśnie zamontowałem fotowoltaike na falowniku Growat 3000 TL3-S. (wiem że integracje można już zrobić). Teraz stoję przed montażem pieca gazowego dwufunkcyjnego i rekuperacji z odzyskiem ciepła.

Fotowoltaikę zamontowałem wcześniej bo z gazowni odgrażają się że podłączenie i transfer gazu będzie dopiero za rok, a ja chce się wprowadzać w tym roku. W związku z tym myślałem i ponoć się da (stąd pytanie do osób które tak mają) że piec gazowy może też działać z prądem A dokładniej że woda może być podgrzewana przez grzałkę? zamontowaną w zasobniku? Kwestia rekuperacji jest mocno powiązana z kwestią ogrzewania.

Oczywiście wszystko musi być kompatybilne z HA tak żebym mógł zrobić automatyzację (także w przyszłości kiedy gaz zawita do pieca).

Pytanie zapewne do osób które przeszły podobny dylemat i już korzystają z takich smart urządzeń. Jak to u Was wygląda?

Odpowiedzi (3)

 • A nie lepiej zastanowić się nad pompą ciepła? Trochę bez sensu jest montować w tym przypadku piec gazowy.

  • Pysiak 1021 pkt

   @Calour: Dokładnie tak osobiście jestem zwolennikiem pomp ciepła, mają one o wiele lepsze zastosowanie oraz są bardziej wydajne, a w połączeniu z instalacją PV zapewniają nam niezawodność. A Pan @Calour posiada pompę ciepłą? Jeśli tak to w jaki systemie monoblock czy split?

 • Mamy tu kilka spraw do omówienia. Zacznę od najprostszej czyli rekuperacji. W skrucie to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ( rekuperacji) . Sam system ma niewiele wspólnego z ogrzewaniem nawet gdy jest wyposażony w nagrzewnicę wstępną i wtórną. 

  Piec gazowy ( kocioł) nie posiada wbudowanej grzałki elektrycznej ( chyba że jakiś producent taki twór stworzył) Istnieją  piece do CO elektryczne ( KOSPEL takie produkuje) i jest to rozwiązanie zamienne do kotła gazowego, na zasadzie że w miejsce jednego jest montowany drugi i znam takich użytkowników którzy przeszli z gazu na prąd. 

  Zasobnik wyposażony w grzałkę elektryczną sprawdzi się do podgrzania CWU. Domu tym nie ogrzejesz. 

  Może na czas zanim będziesz miał podłączenie gazowe warto rozważyć klimatyzacje z funkcją grzania?