1. **Pierwsza fotowoltaiczna komórka słoneczna**: Została wynaleziona przez Charlesa Frittsa w 1883 roku. Była wykonana z cienkiej warstwy selenku złota.
2. **Skalowanie technologii**: Od czasów pierwszej fotowoltaicznej komórki słonecznej, technologia fotowoltaiczna przeżyła ogromny rozwój. Dzięki temu stała się ona bardziej wydajna i przystępna cenowo.
3. **Energia słoneczna w kosmosie**: Panele fotowoltaiczne są wykorzystywane do zasilania satelitów i stacji kosmicznych od ponad 50 lat. Ich skuteczność jest wyjątkowo wysoka, ponieważ w kosmosie nie ma atmosfery, która mogłaby pochłaniać światło słoneczne.
4. **Największy farmy fotowoltaiczne**: Na świecie istnieją farmy fotowoltaiczne o imponujących rozmiarach. Jednym z przykładów jest Kutch Solar Park w Indiach, który ma zainstalowaną moc około 1,5 GW.
5. **Innowacje w materiałach**: Badania nad nowymi materiałami do produkcji paneli fotowoltaicznych nadal trwają. Obecnie naukowcy eksperymentują między innymi z perowskitami, które mogą być tańsze i bardziej wydajne niż obecnie stosowane krzemowe panele.
Fotowoltaika ma fascynującą historię i obiecującą przyszłość w kontekście produkcji energii z odnawialnych źródeł.
Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Czytałem ostatnio artykuł o modułach termoelektrycznych jako alternatywie dla PV. Co o tym sądzicie? Ma to szansę zaistnieć na rynku? Wynalazek z polskiej uczelni, więc cieszy ;) Podsyłam link do artykułu
Moduły termoelektryczne – przełomowy wynalazek z Krakowskiej Uczelni!-
@Sebastian Łyźniak: Czytając artykuł jesteśmy zapewnieni że panele produkowane w tej technologii generują 10x większą gęstość prądu niż tradycyjne panele. Jeśli nawet ogniwa te mają sprawność 2x większą od tradycyjnych to już będzie przełom, o ile produkcja ta będzie opłacalna.
-
@Pawel02:dokladnie tak, jak kolega napisał. Artykuł bardzo ciekawy.
-
@Pawel02: Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś sponsor lub firma, która będzie chciała nawiązać współpracę i spróbować rozreklamować ten produkt.
-
@Sebastian Łyźniak: Mam nadzieję, że znajdzie się jakiś sponsor lub firma, która będzie chciała nawiązać współpracę i spróbować rozreklamować ten produkt.
obawiam się że prędzej doświadczymy ruchów w przeciwnym kierunku ;)
-
@Sebastian Łyźniak: Liczmy na to, optymistycznie by było gdyby powstała firma która zajęła by się produkcją takich paneli. Mogłyby by one być bardzo konkurencyjnym produktem jeśli chodzi o ilość produkowanej energii do zajmowanej przestrzeni.
-
-
@Sebastian Łyźniak: Wszystko zależy od tego czy produkcja będzie opłacalna, i czy po dłuższym okresie eksploatacji nie wyjdą na światło jakieś wady które jeszcze teraz nie są znane.
-
@Szymon028: właśnie zastanawiam się, jakie mogą być to kwoty. Myślę że jeżeli w procesie produkcji wyjdzie to delikatnie drożej (max 20%) do obecnych. To możemy mówić o wielkim przełomie w tej dziedzinie.
-
@DawidZak: W takim razie pozostaje czekać i obserwować jak sytuacja się rozwinie.
-
-
@Sebastian Łyźniak: Bardzo ciekawy artykuł. Również zgadzam się z ich opinią.
-
Czytaj także:
Klemy do paneli fotowoltaicznych
Witam, czy te klemy do paneli są malowane, czy anodowane? Uchwyt p
Uszkodzony panel fotowoltaiczny
Witam, chciałabym dowiedzieć się gdzie można zutylizować potłuczony
Optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych
Optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych to urządzenie, które zap
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać
Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie
Ogranicznik przepięć DC – fotowoltaika. Jaki ogranicznik
Ograniczniki przepięć odprowadzają ładunki przepięciowe wywołane wy
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Bardzo ciekawy wpis. Więcej takich :)