Przeczytano 67 razy

BHP w pracy elektryka

Witam,

Mam pytanie odnośnie instruktażu stanowiskowego. Jeśli przyjmujemy pracownika na stanowisko elektryk a dodatkowo będzie wykonywał prace na wysokości to musi mieć oddzielny instruktaż stanowiskowy do pracy na wysokości?

Odpowiedzi (5)

  • Jeżeli praca na wysokości bedzie wykonywana w sposób „ tradycyjny” czyli z rusztowań, podestów roboczych itp. Wystarczy, że w szczegółowym programie instruktażu stanowiskowego dla elektryka uwzględni sie elementy pracy na wysokości. No chyba że chodzi ci o prace na wysokości jako prace szczególnie niebezpieczną to przed każdą pracą/zadaniem takim trzeba instruktaż zrobić.

    • Pysiak 1021 pkt

      @Calour: To sądzi Pan, że nie jest wymagane przygotowanie instruktażu stanowiska? Warto spojrzeć na komentarz Pana @Sławomir Lesiak, który pokazuje co mówi prawo na ten temat. Jednak może wie Pan coś czego ja nie rozumiem? Mógłbym prosić o wyjaśnienie?

  • Niezależnie od pracy wykonywanej, należy wykonać odpowiednie szkolenie wobec pracownika z stanowiska jak z zasad bhp oprócz tego gdy dochodzi do tego praca na wysokościach jest potrzebne według prawa przejście rozszerzonych badań w zakładzie medycyny pracy

  • Z tego co wiem to gdy wchodzi w grę praca na wysokościach to pracodawca jest zobowiązany do wykonania instruktażu stanowiskowego oraz szkolenia zgodnego z przepisami BHP. Oczywiście wszyscy pracownicy powinni posiadać uprawnienia i kwalifikacje, które pozwalają wykonywać taką pracę.

  • Prawo mówi że na każdym stanowisku pracy powinien być przeprowadzony stanowiskowy instruktaż BHP. Różnica między instruktarzami polega właśnie na tym jakie zajęcia czy czynności będą wykonywane na danym stanowisku. W przypadku elektryka pracującego na wysokości powinien on odbyć tak naprawdę dwa instruktarze, oddzielnie do prac elektrycznych a oddzielnie do wysokościowych. Jest dopuszczalne z tego co mi wiadomo połączenie ich w jeden instruktarz, ale w takim przypadku muszą być uwzględnione wszystkie zagrożenia jakie pojawić się mogą przy pracy pod napięciem i pracy na wysokości.  Pół biedy jeśli dotyczy to wysokości po wyżej 1,5m, ale jeśli w grę wchodzą duże wysokości lub praca z platform lub zwyżek, wtedy instrukcje stanowiskowe są bardziej rozbudowane i można ich udzielać pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji zarówno przez tego, który tę instrukcje udziela ale i przez tego, który tą instrukcje otrzymuje. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez przeprowadzonych instrukcji stanowiskowych i bez zapoznania sie z zagrożeniami stanowiskowymi.