Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Z tego co wiem to gdy wchodzi w grę praca na wysokościach to pracodawca jest zobowiązany do wykonania instruktażu stanowiskowego oraz szkolenia zgodnego z przepisami BHP. Oczywiście wszyscy pracownicy powinni posiadać uprawnienia i kwalifikacje, które pozwalają wykonywać taką pracę.
-
Niezależnie od pracy wykonywanej, należy wykonać odpowiednie szkolenie wobec pracownika z stanowiska jak z zasad bhp oprócz tego gdy dochodzi do tego praca na wysokościach jest potrzebne według prawa przejście rozszerzonych badań w zakładzie medycyny pracy
-
Jeżeli praca na wysokości bedzie wykonywana w sposób „ tradycyjny” czyli z rusztowań, podestów roboczych itp. Wystarczy, że w szczegółowym programie instruktażu stanowiskowego dla elektryka uwzględni sie elementy pracy na wysokości. No chyba że chodzi ci o prace na wysokości jako prace szczególnie niebezpieczną to przed każdą pracą/zadaniem takim trzeba instruktaż zrobić.
Zapoznaj się jeszcze z tą tematyką na tym blogu https://pl.vits.co/blog - opisane jest tutaj, jakie przepisy bhp obowiązują w przypadku pracy na wysokości.-
@Calour: To sądzi Pan, że nie jest wymagane przygotowanie instruktażu stanowiska? Warto spojrzeć na komentarz Pana @Sławomir Lesiak, który pokazuje co mówi prawo na ten temat. Jednak może wie Pan coś czego ja nie rozumiem? Mógłbym prosić o wyjaśnienie?
-
-
Tak, wydaje mi się, że takowy instruktaż jest obowiązkowy. Sam ostatnio taki przechodziłem oraz musiałem przejść badania lekarskie abym mógł pracować na wysokościach powyżej 3m.
Czytaj także:
Elektryka w mieszkaniu
Witam mam pytanko. Czy mogę prosić i zbliżona cenę wymiany instalac
Elektryk i BHP
kilka dni temu chwila nieuwagi w rozdzielnicy i luk posmyral mnie p
Praca dla elektryka w DE, blisko granicy
Firma Lenkzeit Fachkräfte Personalleasing GmbH obecnie poszukuje pr
Jak odróżnić sieć TT od TN, czyli układy sieci i BHP podc
Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Bezpieczeństwo i higiena pracy elektryka – Infografika
BHP elektryka – zobacz infografikę, by bezpiecznie wykonywać zadani
Prawo mówi że na każdym stanowisku pracy powinien być przeprowadzony stanowiskowy instruktaż BHP. Różnica między instruktarzami polega właśnie na tym jakie zajęcia czy czynności będą wykonywane na danym stanowisku. W przypadku elektryka pracującego na wysokości powinien on odbyć tak naprawdę dwa instruktarze, oddzielnie do prac elektrycznych a oddzielnie do wysokościowych. Jest dopuszczalne z tego co mi wiadomo połączenie ich w jeden instruktarz, ale w takim przypadku muszą być uwzględnione wszystkie zagrożenia jakie pojawić się mogą przy pracy pod napięciem i pracy na wysokości. Pół biedy jeśli dotyczy to wysokości po wyżej 1,5m, ale jeśli w grę wchodzą duże wysokości lub praca z platform lub zwyżek, wtedy instrukcje stanowiskowe są bardziej rozbudowane i można ich udzielać pod warunkiem posiadania odpowiednich kwalifikacji zarówno przez tego, który tę instrukcje udziela ale i przez tego, który tą instrukcje otrzymuje. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez przeprowadzonych instrukcji stanowiskowych i bez zapoznania sie z zagrożeniami stanowiskowymi.