Zastanawiam się jak wygląda sprawa badania elektronarzędzi akumulatorowych, czy takie badania się wykonuje i czy jest taki obowiązek.
W przypadku narzędzi sieciowych sprawa jest jasna , badanie Riso i sprawdzenia obwodu ochronnego, oględziny i próba biegu jałowego.
Czy te same badania wykonuje się dla elektronarzędzi bateryjnych ?
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: Dziękuje za tak obszerne wyjaśnienie, właśnie o to mi chodziło. Obsługuję pewną firmę pod kątem przeglądów elektronarzędzi i teraz wszystkie sieciowe wymienili na akumulatorowe. Stąd też pytanie. Potwierdziłeś moje przypuszczenia że nie ma wymogów prawnych co do konserwacji takich narzędzi.
-
@Sławomir Lesiak:Czy takie badania są również wymagane w przypadku narzędzi używanych prywatnie?
-
@Pawel02:Przepisy nie ingerują w prywatne używanie narzędzi czyli tzw. majsterkowanie. Tutaj dla własnego bezpieczeństwa należy stosować się do instrukcji obsługi producenta.
-
-
-
W żadnym zakładzie się jeszcze nie spotkałem z wymogiem badań elektronarzędzi akumulatorowych. Kiedyś zadałem BHP podobne pytanie do tego co zadajesz i w odpowiedzi usłyszałem że jak działają na napięcie bezpieczne to nie ma takiej potrzeby wykonywania pomiarów
-
@IrianSM: Sam zajmuję się badaniem elektronarzędzi sieciowych lecz teraz pojawił się temat narzędzi akumulatorowych, natomiast z tego co słyszałem (a raczej nie słyszałem) nikt tego nie robi bo jak zmierzyć ciągłość przewodu ochronnego czy stan wtyczki jak jej nie ma. Dzięki za odpowiedź, potwierdziłeś moje przypuszczenia.
-
@Szymon028: Co najwyżej sprawdzają wizualnie czy narzędź nie razi w oczy i tyle
-
@IrianSM: Miałem zamiar zająć się kontrolą narzędzi akumulatorowych dla pewnej firmy zajmującej się montażem maszyn do szycia jednak teraz widzę, że to nie ma zbytnio sensu. ;/
-
-
-
Nie kojarzę by takie badania były również obowiązkowe dla akumulatorowych narzędzi. Zresztą chyba by nie było sensu tego robić gdyż napięcia w nich obecne są bezpieczne.
-
@Maras324: Samo bezpieczne napięcie nie jest problemem, są przecież też elementy ruchome czy wirujące które również mogą stwarzać zagrożenie przy obsłudze.
-
Czytaj także:
elektronarzędzia
Panowie posiadam w swojej bazie elektronarzędzia emarki bosch zasil
Badania elektronarzędzi
Co jaki czas powinno badać się elektronarzędzia ? Okresowe przeglą
Badania reometryczne
Reometr – jakie zastosowanie mają badania reometryczne przy w
Jak pandemia wpłynie na pracę elektroinstalatorów?
Badanie przprowadzono wśród elektroinstalatorów z calego kraju. Poz
Przeglądy instalacji elektrycznej: okresowe i odbiorcze,
Od czasu do czasu słychać w mediach szokujące informacje o pożarze
Miernik bezpieczeństwa Sonel PAT-96 – zaawansowane badani
Miernik bezpieczeństwa Sonel PAT-96 to idealne narzędzie do wszechs
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
Badania narzędzi i elektro narzędzi są regulowane przepisami jak i innymi wymaganiami. Nikt nie ma wątpliwości co do przeprowadzenia badań elektronarzędzi i oczywiście odpowiednie przepisy na ten temat się wypowiadają. Trzeba pamiętać że elektronarzędzia sa maszynami i wg MG z 30.10.2002 r. Dz.U. Nr 191, poz. 1596, ze zmianami sa wymienione jak elementy które powinny być kontrolowane, gdyż ze względu na charakter jaki pełnią podczas wykonywania różnych czynności, w myśl zasad bezpieczeństwa i higieny pracy winny być całkowicie sprawne. Jeszcze bardziej precyzyjnie jest mowa w § 105 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6.2.2003 r. w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. Nr 47. Poz. 401). I tutaj mamy w pewien sposób odpowiedź na nasze pytanie. Choć nie ma obowiązku by tworzyć karty przeglądów sprzętu bateryjnego to kierując się dobrem użytkowników to służby BHP w zakładach pracy powinny takie karty posiadać, bo jest sporo elementów do kontroli w narzędziach bateryjnych określających bezpieczeństwo użytkowania. Najczęściej takie karty tworzy się na podstawie zaleceń samych producentów sprzętu, które to określają kiedy i co powinno być sprawdzone lub konserwowane. Innymi czynnikami są jakość baterii - by nie uleć poparzeniu od kontaktu z elektrolitem baterii po jej rozszczelnieniu lub co gorsza wybuchem. Następnie określa się jakość obudowy i elementów ruchomych, aby nie spowodowały przypadkowych ran lub innych nieprzyjemnych zdarzeń podczas pracy. Do tego typu narzędzi podchodzi sie tak samo jak i do zwykłych narzędzi ręcznych. Nie mogą w żaden sposób podczas właściwego użytkowania spowodować zagrożenia. Sprawdza się też oczywiście stan ładowarek. A na koniec, jest chyba rzeczą oczywista, że każdy instalator powinien dbać o swój sprzęt akumulatorowy i pewnie zawsze dokonuje jego oględzin Nie będzie może tworzył kart przeglądu, bo to tylko on korzysta z tego sprzętu. Nie ma wiec obowiązku ale sa dobre praktyki. Inspektor na budowie nie może się domagać przeglądu sprzętu bateryjnego, ale jeśli zobaczy pęknięcia obudowy czy inne niebezpieczne sytuacje może zakazać pracowania wadliwym urządzeniem powołując sie na przepisy BHP