21 odpowiedzi

Sprawdź

B+C jaki najtanszy ogranicznik przepięć?

automatykabudynkowa 1 pkt dodane:

Ogranicznicznik B+C najtańszy! Papiery ma, cena też dobra i jak tu wytłumaczyć klientowi że nie ma B+C tylko T1+T2 i takiego taniego badziewia się nie kupuje. Mi argumenty się kończą a klienci chcą niskiej ceny.

https://bit.ly/3qn2xor

 • Najczęściej przemawia dopiero argument, że żadne ubezpieczenie budynku nie będzie działać, jeżeli ubezpieczyciel doszuka się, że zainstalowano ograniczniki przepięć niezgodne z normami. A ograniczniki przepięć, które mają marketingowe oznaczenia B+C bez zgodnych z normami oznaczeń T1+2 właśnie takimi są.

  Oczywiście to tylko jeden z argumentów. Drugim, który działa to parametry zgodne z normami (tutaj znowu kłania się kwestia ubezpieczenia). Często ograniczniki oznaczane jako B+C mają zbyt niskie parametry dla budynków, które mają np. ochronę odgromową. Stąd też ich niska cena :).

  Iimp ma być w takim przypadku min 12,5kA na pole.

 • Niech nie zakłada leszego, dostanie nauczkę jak coś się stanie

 • Zawsze patrze na siebie, jeżeli klient nie rozumnie jak bardzo jest to ważne aby użyć dobrych aparatów nie  podejmuję się wymiany lub instalowania. To Ja będe odpowiedzialny za ewentualne szkody a nie klient.

 • Ogranicznik przepięć typu 1+2+3 (BCD) VCX B+C+D 4P 7kA – VCX | TIM SA

  taki jest jeszcze dobry do mieszkania w RG na samym końcu jak najbliżej urządeń elektronicznych... Aby znalazł sie w rozdzielnicy i zadziałał a jak nie to ubezpieczyciel na nowy sianko da przytulić.

 • @Piotr Bibik  pisał już o tym w innym poście. Poszukaj.

  Najtańszy, najlepszy? trudno się zdecydować. Czy tani ogranicznik zadziała właściwie? Ja mam średniej półki z firmy zczynającej się na literę "L" i zadziałał. po 3 latach musiałem go właśnie wymienić.

 • Niech nie zakłada ubezpieczyciel się upomni...

 • Każdy ogranicznik ma określone parametry i stąd wynika jego cena. W każdej "nowej" instalacji powinien znaleźć się ogranicznik przepięć - wynika to z norm i przede wszystkim powinno wynikać z projektu instalacji elektrycznej a w tym wypadku dobór typu i parametrów ogranicznika powinien polegać na oszacowaniu ryzyka dla danego zastosowania.

  Ponadto wracając do róznych cen ograniczników (w zastosowaniach w małych rozdzielnicach domowych/mieszkaniowych) - te tanie mają tylko element warystorowy i stąd wynika "niska" zdolność ograniczania przepięć. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na różne wartości w parametrach ograniczników: 8/20 oraz 10/250 - szczególy można znaleźć w poniższym artykule:

  Budowa i parametry ograniczników

  Ograniczniki o "większej" zdolności ochrony przed przepięciami często mają konstrukcję opartą na bazie iskierników i warystorów.

 • no to tyle kosztuje nie mamy wpływu na koszt urządzenia i tyle. Zawsze może nie instalować i ma pieniadze w kieszeni skor się decyduje na takie dobezpieczenie instalacji to musi byś świadom że nie należą one do najtańszych