17 odpowiedzi

Sprawdź

awaria rozdzielnicy

boss 182 pkt dodane:

Co o tym sadzicie? jaka przyczyna awarii ?

Rozdzielnica mieszkaniowa zainstalowana około miesiąc temu przez elektryka. 
Wygląda jak wygląda, każdy widzi....

 • boss 182 pkt

  Dziękuję za odpowiedzi. Niektóre ciekawe i idące w daleką dowolność ;)

  Pomiary robił wykonawca prac. Dziś się wykręca, że to nie jego wina. Ze na pewno to (cytuję) " było przepięcie w przewodzie zasilającym" i przewód dostał zwarcia i stąd pożar.

  Pozostawię bez komentarza jego stanowisko. Poinformowałem właściciela obiektu o możliwych krokach jakie może podjąć. Decyzja należy do niego. 


  Moim zdaniem najprawdopodobniej przyczyną pożaru był niedokręcony przewód na wejściu do RCD lub w ogóle nie przykręcony tylko wsadzony za zacisk. 

 • Przedlicznikowe było zwatowane na drucie na klatce schodowej bo odbiorników full nawet jak to posumować tylko po 5A to juz 50A na jednej fazie. Nie ma możliwości aby każdy przewód obciążyć powyżej 16A i przedlicznik nie zadziała w tym przypadku MAX 25A ?! Ile tam grzejniczków jest i jeszcze bojlerek, piekarnik ?

 • zawsze powtarzam: po docięciu szyn łączeniowej zastosuj dedykowaną zaślepkę. Nie taśmę izolacyjną ;)

 • Na pytanie jak to mogło się stać odpowiedzieli poprzednicy. Ja postawię inne pytanie. Kto tam wykonał pomiary i się pod tym podpisał? Cała odpowiedzialność za instalację spoczywa na jego barkach. Mam nadzieję że nikomu nic się nie stało. Teraz ubezpieczyciel będzie drążył temat.

 • Wygląda na zwarcie przewodów przed zabezpieczeniem. Albo źle dobrane zabezpieczenie, przeciążenie i stopienie izolacji co spowodowało pożar. 

 • Ewidentnie coś z wejściem zasilania musiało się stać, N albo L luźny jak już @MABI59 wspomniał.

  teraz pytanie jak z zabezpieczeniem na klatce 🤔 skoro nowa rozdzielnica to gdzie AFDD. I kto w tych czasach jeszcze robi mostki w rzędzie przewodami? Tak wiele pytań tak mało odpowiedzi 😑

 • Wygląda mi na niedokręconą N na różnicówce, bo wszystko zaczęło się w prawym górnym rogu "rozdzielnicy".