Przeczytano 1 074 razy

Audiofilskie rozdzielnice - czy mają sens?

Jakiś czas temu gdzieś w internecie natknąłem się na recenzję "audiofilskiej rozdzielnicy". Jeśli dobrze pamiętam, to ta "audiofilskość" objawiała się zamontowaniem elementów w drewnianej skrzynce, użyciem odpowiednio grubych przewodów i wykorzystaniem miedzianych "kostek" (wybaczcie, nie wiem, jak to się nazywa, wyglądało jak złota sztabka, do której podłączony był kabel). Pamiętam również, że w rozdzielnicy zostały wykorzystane bezpieczniki Siemens 32A, a cena tego cudeńka to raptem... 30 tysięcy złotych.

Czy z perspektywy elektryki / teleinformatyki takie rozdzielnice mają sens? Czy są w stanie poprawić brzmienie i jakość dźwięku? Czy w ogóle bezpieczniki i jakość / grubość kabli może mieć wpływ na dźwięk? :)

Odpowiedzi (4)

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1248 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Tak naprawdę poruszyłeś kilka tematów jednocześnie. Po pierwsze należy sobie zadać pytanie po co nam taka krosownica ? Ile mamy sprzętów w domu do której mogła by być wykorzystywana taka krosownica, rozdzielnica ? Obecnie nawet jeśli mamy parę sprzętów audio-video to połączenia dokonywane są najczęściej przewodami typu HDMI i optycznymi oraz coaxialnymi i koncentrycznymi oraz bezprzewodowo za pomocą bluetooth lub wi-fi względnie innego systemu radiowego. Producenci sprzętu dążą przez to do maksymalnego uproszczenia łączenia sprzętu między sobą. Niejednokrotnie mogłem się przekonać o tym jak wpływa jakość przewodów na jakość przekazu i funkcjonalność. Dotyczy to przede wszystkim przewodów HDMI. Nie twierdzę że zawsze i wszędzie należy stosować bardzo drogie przewody, ale lepiej jest zainstalować przyzwoite przewody niż tzw. sznurki. Czasami na tych słabych przewodach degradacja sygnału po mimo że jest to sygnał cyfrowy, jest tak duża, że potrafi wpłynąć na działanie sprzętu i jakość sygnału po demodulacji. Dotyczy to sygnału video 4K i 8K oraz dźwięku z próbkowaniem 48kHz i więcej. Zresztą tej tematyce można by poświęcić więcej czasu w odrębnym wątku. Dodam jeszcze że im dłuższy kabel HDMI tym powinny być większe wymagania. Przy szczególnie długich odcinkach połączeniowych można zastosować optyczne HDMI. Jeżeli chodzi zaś o połączenia wzmacniacza, amplitunera z głośnikami to jeżeli podejdziemy do tematu z poziomu nawet elektryki to wiemy już że mniejsze straty będziemy mieli przy większym przekroju. Dotyczy to kabli miedzianych lub w dużej mierze opartych o technologie miedzianą. Oczywiście jak zwykle dobrze jest przemyśleć pewne kwestie. Jak długie będą to odcinki i jak a będzie maksymalna moc przekazywana ze wzmacniacza do głośników. Chodzi o to, żeby zachować zdroworozsądkowe przekroje kabli. Oczywiście jest cała masa kabli dedykowanych dla audiofilów, ale tutaj też nie czas ani moment pisać który jest bardzo dobry a który jeszcze lepszy 😊. Dla tych którzy mają rzeczywiście sporo różnych sprzętów istnieją krosownice audio-video lub tzw. matryce. Urządzenia tego typu posiadają różne typy złącz i potrafią robić przeróżne kombinacje połączeniowe. A jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz dostarczenie prądu o najwyższych parametrach, to są specjalistyczne listwy zasilające oparte nawet akumulatorach w działaniu przypominające UPS-y. Zabezpieczają urządzenia przed przepięciami, tak samo sygnały zewnętrzne jak Ethernet, linie koncentryczne  itp. oraz dbają o właściwą jakość prądu zasilającego. I jeżeli ktoś ma drogi sprzęt, jest melomanem i to wyrafinowanym albo po prostu chce zabezpieczyć swój sprzęt audio-video to polecam zaopatrzyć się w takie urządzenie.

    W swoim życiu spotykałem się już z przeróżnymi ofertami różnych produktów które rzekomo miały dawać super efekty. Ale jeżeli czegoś nie słychać i nie widać to może lepiej jest bazować na wiedzy ogólnej oraz uznanych producentach. Zawsze trzeba też wiedzieć do czego jest mi coś potrzebne i czy naprawdę tego potrzebuję. Ważne jest żeby kierować się jakimiś zasadami i bezpieczeństwem oraz jakością.

    • Łukasz Bronicz Ekspert ds. technologii komputerowych

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 6 pytań
      • 32 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Sławomir Lesiak: Pytając o rozdzielnicę i mówiąc o jakości brzmienia miałem na myśli właśnie jakość - nie zakłócenia, które mogą wynikać ze słabych jakościowo przewodów.

      W przypadku sygnału cyfrowego z urządzenia A do urządzenia B są przesyłane zera i jedynki. Nie mogą one być "bardziej zerami" lub "bardziej jedynkami", ergo: nie wyobrażam sobie, by - przy założeniu braku zakłóceń połączenia (np. szumów, przerywania sygnału, jitter) - muzyka mogła grać lepiej, bo jest to nadal zbiór zer i jedynek. Mogę się oczywiście mylić, jestem bardziej software'owy niż hardware'owy, więc jestem otwarty na dyskusję :)

      Idąc w rozważaniach dalej: jeśli rozdzielnice audiofilskie miałyby wpływać na jakość brzmienia (czyli zera są bardziej zerami, a jedynki bardziej jedynkami w przesyle dźwięku cyfrowego między urządzeniami - rozdzielnica przecież "tylko" zasila urządzenia), to... potrzebowalibyśmy również audiofilskich sieci przesyłowych napowietrznych, audiofilskich słupów energetycznych, że nie wspomnę o audiofilskich elektrowniach :)

      • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 48 pytań
        • 1248 odpowiedzi
        • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Łukasz Bronicz

        No niestety nie mogę przyjąć do końca logiki zero jedynkowej. W przypadku strmieniowania to nie jest takie proste. Gdyby tak było, mówilibyśmy o układach idealnych i ponadto zabierające potężne ilości pasma. Dlatego tworzy się różne rodzaje kompresji, aby maksymalnie upchać informacje a zarazem nie zajmować zbyt wiele pasma. Nie będę może teraz o tym pisał, bo było by to bardzo nudne. Faktem jest, że jeżeli coś kodujemy a potem rozkodowujemy to mogą następować różne sytuacje na poziomie samego kodeka jak i dekodera. Wprowadza się dlatego mechanizmy w kodekach umożliwiające uzupełnianie brakujących informacji w ramkach strumienia,. Im lepszy taki kodek tym lepiej sobie radzi z częściowym brakiem informacji, co dla nas słuchaczy bądź widzów nie powoduje „dziur”, stop klatek, itp. Wprowadza się też dla potrzeb badania jakości tzw. stopę błędu, bitrate itd. A teraz powróćmy do punktu wyjściowego. Skąd mogą się brać błędy ? Jeżeli nawet będziemy rozważali strumień na bazie zero jedynkowej, to w elektronice jest coś takiego jak stany nie ustalone. To taki stan gdy napięcie jakiegoś stanu (informacji) nie ma poziomu ani zera, ani jedynki. Czyli układ odbiorczy tak naprawdę nie wie czy ma do czynienia z zerem czy jedynką i nadpisuje sobie jakąś wartość zgodnie z zaprogramowana logiką. A teraz w odniesieniu do przesyłu sygnału. Jeżeli nie mamy porządnie odfiltrowanej sieci, po masie sygnałowej biegają sobie jakieś prądy, styki na przewodach nie są idealne, przewody nie są zbalansowane itd. itd. wtedy powstają problemy które może nie zawsze zauważamy ale one są, a radzą sobie z nimi dekodeki. Po przekroczeniu granicy błędów dekoder już nie daje sobie rady i wtedy mamy czkania, zamrożenia obrazu lub inne przypadłości. Przez całą drogę od nadajnika np. studia do odbiorcy czyli nas jest naprawdę masa różnych połączeń i urządzeń które mogą wpływać na jakość strumienia i powstawania błędów dlatego my nie dodawajmy jeszcze swoich.

        Podaję przykład. Będąc u klienta, który skarżył się na złą jakoś programu 4K wystrczyło wymienić przewód HDMI o odpowiednich parametrach a okazało się że obraz stał się jakby jaskrawszy, z większą dynamiką i lepszym odwzorowaniem barw. Dlaczego ? Bo dekoder telewizora dawał sobie radę jako tako z tą informacja jaką dostawał po starym przewodzie, ale jak dostał jej już więcej mógł lepiej zarządzić ilością informacji. Nawet mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wystarczy wymienić antenę DVB-T na odpowiedni model lub producenta i sami klienci potrafią dostrzec różnicę w obrazie na tych samych odbiornikach. O tym może powiedzieć nawet @Piotr Bibik . Była mowa o sygnale cyfrowym, teraz o analogowym. Bo z takim mamy do czynienia w przypadku przesyłu sygnału ze wzmacniacza do głośników. Tutaj jeszcze bardziej ma znaczenie co z czym i jak łączymy i jakim przewodem.  Żeby wykorzystać całkowicie efektywność sprzętu i nie wkradły się żadne inne zakłócenia trzeba niestety nad tym się pochylić. Być może zwykły słuchacz nie wychwyci pewnych niuansików ale meloman już tak.  Nawet ja sam się o tym przekonałem.

        Co do krosownicy, przełącznicy o której pisałeś w poście nie umiem się ustosunkować, ale sadzę że pewnie nie jest potrzebna zwykłemu użytkownikowi a tym bardziej melomanowi. Przyda się pewnie tam gdzie jest potrzeba dokonywania przełączeń sygnału. Tylko skad taka cena ?!

      • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

        • Ostatnia wizyta:
        • W serwisie od:
        • 184 pytań
        • 2220 odpowiedzi
        • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

        @Sławomir Lesiak: to prawda - u mnie wymiana anteny dała ogromną zmianę w jakości odbioru. Ale również znam przypadki gdy wymiana kabla lub złączek dała znaczną poprawę jakości odbioru.

Czytaj także:

Czy instalatorzy mają się czym martwić?
Społeczność

Czy instalatorzy mają się czym martwić?

Właśnie o takich sytuacjach najczęściej piszę. Ktoś wykonał instala

Więcej
Czy płyta indukcyjna z akumulatorem ma sens?
Społeczność

Czy płyta indukcyjna z akumulatorem ma sens?

Czy istnieje płyta indukcyjna z wbudowanym akumulatorem? TAK!, Czy

Więcej
Serwer Home Assistant na PC - czy ma sens ?
Społeczność

Serwer Home Assistant na PC - czy ma sens ?

Zastanawiam się nad postawieniem swojego serwera pod HA jednak chcę

Więcej
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy dla zwykłego Kowalskiego fotowoltaika ma sens?
Blog

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d

Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po

Więcej
Złączki listwowe. Klik i gotowe!
Blog

Złączki listwowe. Klik i gotowe!

O zaletach stosowania złączek listwowych w rozdzielnicach budynkowy

Więcej
Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?
Blog

Na co zwrócić uwagę wykonując rozdzielnicę elektryczną?

Wiele osób zadaje pytanie: od czego zacząć wykonywanie instalacji e

Więcej