7 odpowiedzi

Sprawdź

12 a 24v

KU-6095142e34f98 0 pkt dodane:

Dlaczego ciezarowki w USA maja w instalacji napiecie 12v a u nas jest 24v ? Które rozwiazanie jest lepsze od drugiego i dlaczego oraz dlaczego nie mozna tego ujednolicic. Po co u nas jest az 24v ?

 • Lucjan 2 pkt

  Pewnych spraw nie da się już ujednolicić ze względu na ogrom już istniejącej infrastruktury. Tak jak z kierownica po prawej stronie w wielu krajach i na niektórych kontynentach. kiedyś również w naszych pojazdach występowały instalacje 6V jak motorower SIMSON, motor WSK czy nawet Trabant. Z czasem zmieniono te instalacje na 12V. Dzięki wyższemu napięciu można stosować mniejsze przekroje przewodów do zasilania jednakowych urządzeń jak rozrusznik czy wentylator.

 • Piotr Bibik

  W dużym uproszczeniu ;)
  Dziś globalna standaryzacja to dla dużych firm produkcyjnych działających na całym świecie jest pożądana i daje spore oszczędności. Lecz wiele lat temu, gdy tworzyły się lokalne standardy, rynki poszczególnych krajów były w większości "zamknięte" (chociażby z powodów logistycznych).

  Przepływ informacji i technologii wyglądał inaczej niż dziś co również miało wpływ na tworzenie się różnych "lokalnych" standardów.
   

  Podobnie w tej sytuacji, w tamtym rejonie przyjęto jako standard inne napięcie, a u nas inne. Na przestrzeni lat aut przybywało, warsztaty i producenci przyzwyczaili się do pewnych rozwiązań (każde z nich ma wady i zalety), i obecnie koszty takiego ujednolicenia byłyby ogromne.

  Jak słusznie zauważył @galicjusz przy tej samej mocy, a wyższym napięciu urządzenia pobierają mniej prądu co przekłada się na przekrój kabli i przewodów. Z drugiej strony wyższe napięcie wymaga stosowania innej izolacji.

  Jeśli mamy taką samą moc odbiornika, i długie przewody, to przesyłanie energii elektrycznej o wyższym napięciu spowoduje mniejsze straty.
   

  Podsumowując.

  Ujednolicenie tych napięć wiąże się z ogromnymi kosztami, czasem i zamieszaniem, a oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i długo można by dyskutować które z nich jest lepsze :)

 • KU-609513b7014fd 0 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  110V jest bezpieczniejsze od 230

  Przesyłać jest 110V dużo trudniej - w USA przesyłają wyższe napięcie, natomiast każdy domek ma swój własny transformator na słupie i z niego dopiero leci te 110 V do domu. Koszty takiego systemu są znacznie większe niż w Europie, ale bezpieczeństwo kosztuje.

  230 V jest znacznie bardziej efektywne - taka sama moc wymaga dwukrotnie mniejszego prądu (czyli amperów). Np. kabel do czajnika elektrycznego w USA musi być dwukrotnie grubszy (a przez to i droższy) aniżeli w Europie.

   

  Mam urządzenie 500W. W gniazdku mam napiecie 100V. Urządzenie uproszczając pobierze 5A z sieci

  Mam urządzenie 500W. W gniazdku mam napiecie 200V. Urządzenie uproszczając pobierze 2,5A z sieci.

  Chodzi o grubość kabli . W pierwszym przypadku musisz zastosować grubszy przewód, który będzie się grzał i masz straty (energia idzie na ogrzanie powietrza i przewodu). W drugim przypadku można zaoszczędzić na instalacji w domu i linii przesyłowej.