Przeczytasz w 5 min.
Przeczytano 631 razy
Ostatnia aktualizacja 2025-01-13

Jakie przewody i kable zastosować w nowoczesnej instalacji?

Przewody i kable w nowoczesnej instalacji. Zasady doboru

Artykuł sponsorowany przez BITNER

 
Artykuł został opracowany w ramach kampanii społecznej Bezpieczna elektryczność. Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie akcji.
 
Nowoczesna instalacja elektryczna jest nierozerwalnie połączona z instalacją teletechniczną, a ciągły dynamiczny i przyspieszający rozwój technologiczny stawia przed obiema instalacjami coraz to większe wymagania.

Co, jeśli ich nie spełnimy? W skrajnych przypadkach urządzenie nie będą działać, ale znacznie częściej niespełnienie wymagań dotyczących doboru i sposobu ułożenia kabli i przewodów skutkuje zakłóceniami.

Użytkownicy odbierają je jako spowolnienie prędkości Internetu, zakłócenia w odbiorze sygnałów telewizyjnych czy kłopoty z urządzeniami komunikującymi się drogą radiową jak np. telefony komórkowe, urządzenia komunikujące się po Wi-Fi itd. Źle dobrane lub źle podłączone, lub źle ułożone przewody mogą być również w pewnych sytuacjach źródłem problemów z przepięciami indukowanymi.

Budowa a wybór kabli elektrycznych

Nie jest tajemnicą, że w czasie budowy lub remontu najdroższa jest robocizna, a obecnie w każdym budynku mieszkalnym czy usługowym (coraz częściej nawet w gospodarczych) są miejsca, do których doprowadzane jest:

  1. Zasilanie
  2. Sygnał TV
  3. Skrętka komputerowa do internetu
  4. Skrętka komputerowa np. do wideodomofonu
  5. Światłowód
  6. Zasilanie 230 V

Dodatkowo obowiązujące w Polsce prawo (Poz. 1289 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 6 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) narzuca w budynkach wielorodzinnych doprowadzenie do każdego lokalu mieszkaniowego odpowiedniej infrastruktury.

Aby mu sprostać można albo układać pięć oddzielnych przewodów (5x płacić ludziom za ułożenie przewodów), albo kupić przewód o odpowiedniej konstrukcji i układając jeden, mieć w nim wszystko, czego wymaga ustawodawca.

W odpowiedzi na oczekiwania rynku powstał przewód MULTIBiT o hybrydowej konstrukcji, który składa się z pięciu oddzielnych kabli zamkniętych w jednej izolacji:

  • 2 x BITLAN U/UTP cat.5e,
  • 2 x BiTSAT 757
  • 1 x BiTFiber FTTH 2J

Korzystając z tego rozwiązania, wystarczy ułożyć MULTIBiT i zasilanie 230V, czyli dwa zamiast sześciu przewodów.

Przewód multiparowy MULTIBiT 2xSAT‑75 Al‑Pet‑Al 1,05/5,0 2xU/UTP 4x2x24AWG kat.5e FTTH 2J TI0114 klasa Eca /bębnowy/


Przewód multiparowy MULTIBiT - przekrój

Wpływ promieniowania UV na kable

Powszechne wiadomo, że ludzie muszą chronić się przed nadmiarem promieniowania UV zawartego w promieniach słońca, ale czy wiesz, że promieniowanie UV niszczy również tworzywa sztuczne w tym izolację kabli i przewodów? Ogólnie kable i przewody ze względu na miejsce montażu możemy podzielić na trzy kategorie:

  • Do układania w ziemi
  • Do wnętrza budynku
  • Na zewnątrz

W każdym z tych środowisk panują inne warunki, co powoduje, że konstrukcja kabla lub przewodu w tym jego zewnętrzna izolacja musi być wykonana według innych wymagań, mieć odporność na inne zagrożenia np. mechaniczne, chemiczne i temperaturowe.

Akcja Bezpieczna elektryczność

Sprawdź raport o stanie bezpieczeństwa elektrycznego w Polsce!

Wyświetl darmowy raport

Często popełnianym błędem jest prowadzenie na zewnątrz budynku przewodów antenowych w białej izolacji (przeznaczonych do wnętrza). Po paru latach taka izolacja ulega uszkodzeniu, do wnętrza dostaje się wilgoć, co użytkownicy obserwują w postaci powolnego pogarszania się jakości odbieranego sygnału telewizyjnego.

Przykładem koncentrycznego przewodu antenowego dedykowanego na zewnątrz (odpornego na UV i warunki atmosferyczne) jest: Przewód koncentryczny BiT SAT 757 BLACK 1,05/5 UV czarny LF0501 klasa Eca /100m/.


Przewód koncentryczny BiT SAT

Jakie kable do sieci LAN?

O konieczności stworzenia wewnątrz budynku przewodowej sieci internetowej (LAN) nie trzeba nikogo przekonywać. Nawet jak do budynku dochodzi światłowód, a w budynku większość urządzeń komunikuje się po Wi-Fi, przewodowa sieć internetowa jest przydatna. Przewodowa, ale której kategorii?

Obecnie w nowinkach technologicznych mówi się o kablach i osprzęcie kategorii 8, ale realnie wymagające sieci wykonuje się, używając kabli i osprzętu kategorii 6A. W domowych lub biurowych warunkach nadal najczęściej wybierana jest kategoria 5e. Czemu? Tak jak o sile łańcucha decyduje jego najsłabsze ogniwo, tak samo przy tworzeniu sieci internetowej o jej przepustowości decyduje najwolniejszy element.

Decydując się na wybór np. kategorii 6A i chcąc wykorzystywać jej maksymalne możliwości, musimy wszystko (router, switch, RJ-tki, keystony, patchcordy) mieć przynajmniej w kategorii 6A. Cena i dostępność elementów jest ważna więc od lat najbardziej rozpowszechnioną i atrakcyjną cenowo wśród użytkowników jest kategoria 5e, która jednocześnie na krótkich odcinkach kabli występujących np. w budynkach jednorodzinnych zapewnia wysoką prędkość przesyłu danych. Przykładem skrętki komputerowej do wnętrza budynków kategorii 5e spełniającej wymogi obowiązujących norm jest: Kabel teleinformatyczny BiTLAN U/UTP 4x2x24 AWG (0,5) cat.5e 200 Eca /305m/.


Kabel teleinformatyczny BiTLAN

Infografika - znaczenie prawidłowego doboru kabli i przewodów


Infografika BITNER znaczenie prawidłowego doboru kabli i przewodów

Czytaj także:

Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryki

Aktualny system normalizacji w Polsce w obszarze elektryk

W środowisku elektryków skupionych w Stowarzyszeniu Elektryków Pols

Więcej
Jak Polacy obchodzą przepisy przy instalacjach fotowoltaicznych? Tauron ujawnia skalę nadużyć

Jak Polacy obchodzą przepisy przy instalacjach fotowoltai

Tauron Dystrybucja przeprowadził kontrolę mikroinstalacji fotowolta

Więcej
Bezprzewodowy przesył energii elektrycznej – przełom w technologii

Bezprzewodowy przesył energii elektrycznej – przełom w te

Nikola Tesla marzył o świecie bez kabli – DARPA i Raytheon realizuj

Więcej
Przegląd instalacji elektrycznej – obowiązek, którego zlekceważenie może cię drogo kosztować

Przegląd instalacji elektrycznej – obowiązek, którego zle

Brak jednego dokumentu może pozbawić cię odszkodowania po pożarze.

Więcej
Akumulator betawoltaiczny z C-14. Energia, która wystarczy na tysiące lat

Akumulator betawoltaiczny z C-14. Energia, która wystarcz

Nowa technologia betawoltaiczna wykorzystująca radioaktywny izotop

Więcej
Nowa generacja akumulatorów: bezpieczniejsze, trwalsze i wydajniejsze

Nowa generacja akumulatorów: bezpieczniejsze, trwalsze i 

Akumulatory ze stałym elektrolitem mogą całkowicie odmienić świat e

Więcej