Ministerstwo Finansów w swoim Średniookresowym Planie Budżetowo-Strukturalnym na lata 2025-2028 przewiduje, że ceny prądu w 2025 roku wzrosną o 15%. Taki wzrost cen energii może mocno uderzyć w gospodarstwa domowe, szczególnie w kontekście ograniczonego wsparcia ochronnego ze strony państwa.
Chociaż Ministerstwo Finansów nie podaje szczegółowych rozwiązań mających na celu łagodzenie wzrostu cen, minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewnia, że pewna forma ochrony odbiorców będzie kontynuowana. Nie wiadomo jednak, jak długo i w jakiej formie zostanie ona wprowadzona – konkretne informacje mają być znane dopiero po uchwaleniu budżetu na przyszły rok.
Rynek mocy dla węglówek – koszt 8 miliardów złotych
Wzrost cen energii nie jest jedynym wyzwaniem, przed jakim stoi polska energetyka. Ministerstwo klimatu ogłosiło, że wydłużenie wsparcia dla rynku mocy dla elektrowni węglowych będzie kosztować aż 8,3 miliarda złotych w latach 2025-2028. Oznacza to, że przez kolejne lata sektor węglowy nadal będzie korzystać z dotacji, co z jednej strony pozwala na stabilność systemu energetycznego, a z drugiej podnosi koszty dla konsumentów.
Wprowadzenie dodatkowych aukcji rynku mocy po 2025 roku ma umożliwić jednostkom węglowym dalsze funkcjonowanie, mimo że wsparcie powinno wygasnąć. Ostateczne koszty tej operacji mają być rozłożone na kilka lat, z prognozowanymi wydatkami wynoszącymi od 2,3 do 3 miliardów złotych rocznie.
Wpływ zmian na sektor energetyczny
Przewidywany wzrost cen prądu i dodatkowe koszty związane z rynkiem mocy stawiają przed sektorem energetycznym wiele wyzwań. Wzrost cen energii będzie szczególnie odczuwalny dla gospodarstw domowych, które mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w obliczu rosnących rachunków. Jednocześnie dalsze inwestycje w sektor węglowy mogą spowolnić transformację energetyczną Polski w kierunku odnawialnych źródeł energii.
Podsumowanie
Prognozy Ministerstwa Finansów wskazują na znaczący wzrost cen energii elektrycznej w 2025 roku, co z pewnością wpłynie na budżety domowe oraz koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W połączeniu z wysokimi kosztami rynku mocy sektor energetyczny stoi przed trudnymi decyzjami. W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się dalszych dyskusji na temat ochrony odbiorców i przyszłości polskiej energetyki.
Komentarze (0)