Witam serdecznie.
Klient ma zamontowane takie oto oświetlenie zewnętrzne:
https://www.ledtechnics.pl/pl/p/Lampa-scienna-elewacyjna-Kinkiet-zewnetrzny-ogrodowy-LED-38W-OZDOBNY
te kinkiety mają w sobie już zasilacz a klient uruchamia je przez zigbee lub z przycisku. Pytanie jest następujące . Jakie jest rozwiązanie w celu zmniejszenia jasności tych kinkietów ponieważ są za mocne i teraz kwestia czy można zastosować do tego jakiś dodatkowy ściemniacz zaraz za zigbee czy musi być dokonana modyfikacja każdej lampy z osobna jeśli tak to jaka?
Odpowiedzi (1)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
Czytaj także:
Proszę o dobór zamiennika dla przekaźnika kontroli poziom
Proszę o dobór zamiennika dostępnego w TIM dla przekaźnika kontroli
Zmniejszanie mocy ładowarki
Chciałbym zapytać o ładowarkę 7 kW lub większą, bo nie mam kompletn
Zmniejszenie poziomu jasności
Witam serdecznie. Klient posiada lampy elewacyjne ledowe, które pos
Ochrona przeciwprzepięciowa - jak dobrać ogranicznik prze
Jak uchronić swój cenny sprzęt elektroniczny przed zdarzeniami loso
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed powodzią – co
Wrześniowa powódź w 2024 roku w południowej Polsce zniszczyła tysią
Każdy LED jako źródło światła ma możliwość regulacji natężenia ilości produkowanego światła, ale LED działa w komplecie z zasilaczem i czy dana lampa jest ściemnialna zależy właśnie od zasilacza. Z tego co widzę to w linku który podesłałeś nie ma nic o możliwości ściemniania więc w Twoim przypadku jest kilka możliwych rozwiązań, ale każde będzie się wiązało z koniecznością ingerencji w kinkiet.
Zacząć trzeba od ustalenia jakie LED-y są tam zastosowane? Możliwości są dwie:
Ustalić to jest dość łatwo, ponieważ wystarczy spisać model obecnego zasilacza i w Internecie sprawdzić jego parametry. Następnie rekomenduję wymienić zasilacz na ściemnialny o takich samych parametrach elektrycznych i sterownik na ściemniacz ZigBee. Wówczas klient będzie miał ściemnialny kinkiet z pełną możliwością sterowania jasności świecenia.
Drugi sposób (finansowo zapewne tańszy) polega na ingerencji w obecny układ i zastosowaniu rozwiązania, które ograniczy napięcie lub prąd do wartości jaka zapewnia wymagany poziom jasności. Nie podaję tu gotowych rozwiązań ponieważ w tym wypadku dużo zależy od tego jaki poziom jasności chcesz uzyskać.
Ale jako ciekawostkę podpowiem, że niezależnie od wybranego rozwiązania ingerując w wewnętrzną budowę oprawy (wymieniając zasilacz na inny lub dokładając elementy) lub jakiegokolwiek innego urządzenia z punktu widzenia prawa stajesz się jej PRODUCENTEM i w kontekście tych lamp na Tobie ciążą wszystkie obowiązki jakie ma producent łącznie z odpowiedzialnością. Co mam na myśli? Jeśli z jakichkolwiek powodów do lampy dostanie się woda i kogoś porazi prąd, lub lampa będzie źródłem pożaru, lub źródłem zakłóceń elektromagnetycznych (zasilacze jeśli nie mają odpowiednich badań często są źródłem zakłóceń EMC czym mocno interesuje się UKE nakładając surowe kary). Producent kinkietu się na to "wypnie" ponieważ to już nie jego produkt. On dał lampę i wskazał jak ją zamontować, a każda inna ingerencja w produkt zdejmuje z niego odpowiedzialność i przenosi ją na osobę dokonującą zmian. Rozwinięcie tematu znajdziesz w tym materiale: Czy TY jesteś dystrybutorem aparatury elektrycznej?