Przeczytano 1 064 razy

Zasilanie bramy wiazdowej

Dzień dobry!

Mam taką sprawę. Rozdzielam się z instalacją elektryczną w domu wielorodzinnym. Instalację na moim piętrze mam już opracowaną tylko pojawił się problem z bramą wzjazdową. Brama jest zasilana narazie przez jedną fazę i podłączona do jednego licznika. Czy jest sposób alby podłączyć ją do drugiego licznika i nowych kontaktów tak abym włączał ją i prąd płynął z mojego licznika ale jednocześnie zostawić starą instalację dla współlokatora?

Pozdrawiam.

Odpowiedzi (5)

 • Z tego co wnioskuję to problemem jest podział kosztów za użytkowanie bramy automatycznej. Najtaniej jeżeli masz miejsce w rozdzielnicy to sprawdź z którego obwodu zasilany jest silnik bramy i na nim umieśc podlicznik. Później odczyt co miesiąc i podział kosztów na pół - sprawa załatwiona.

  Jak wykonać masz w filmiku ale najlepiej zlecić to elektrykowi z uprawnieniami a nie dłubać zamemu w rozdzielnicy.

  Licznik możesz zakupić w hurtowni TIM np.:

  https://www.tim.pl/licznik-energii-elektrycznej-1-fazowy-mid-40a-or-we-519

 • Rozwiązaniem opisanego problemu może być system automatyki SZR. SZR jest automatyką przełączającą zasilanie na odbiornik z 2 źródeł zasilania. Dodatkowo należało by zamontować 2 przekaźniki w celu zdalnego przełączania zasilania oraz otwarcia bramy np. produkty Firmy Zamel

  W jednym miejscu muszą spotkać się przewody zasilające z każdego licznika oraz przewód zasilający bramę. Przekażniki włączają napięcie a automatyka zabezepiecza aby nie spotkało się zasilanie z obu liczników. Zalecam powierzenie prac doświadczonemu instalatorowi, który wykona system zgodnie ze sztuką. 

  Tak jak koledzy wspominali najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie podlicznika dla obwodu zasilania bramy i wspolne rozliczanie energi zurzytej przez urządzenie.

  Zaproponowane rozwiązanie z SZR będzie dość drogie lecz wykonalne zgodnie z oczekiwaniami w pytaniu.

   

  SZR - Samoczynne załączenie rezerwy

 • To aż tak kościa niezgody jest brama prądożerna zróbcie test przez miesiąc ile bierze brama pi razy oko ustalcie cenę raz płaci jeden raz płaci drugi (15 pln i szkoda zachodu). Liczniki podliczniki, czas chodzenia odczytywania zaglądania liczenia, a ten zapomniał a ten a tamten...

 • odseparować obwód tylko na bramę i zainstalować podlicznik,można zainstalowac w samej bramie np.bezprzewodowy wifi do odczytu jećli zasięg wifi bedzie

 • Masz podlicznik (Jeden licznik liczy cały zużyty prąd w domu, a drugi same piętro), czy oddzielne 2 liczniki dla ciebie i współlokatora. Musisz znaleźć esa który zabezpiecza bramę wjazdową, i zasilanie tego esa wpiąc pod twój licznik. Jak nie wiesz, który to es to najłatwiej wyłącz wszystkie esy (z pominięciem wyłącznika głównego) i włączaj po jednym i sprawdzaj czy brama sie ci otworzy/zamknie.