5 odpowiedzi

Sprawdź

Zasilanie bramy wiazdowej

Feno 0 pkt dodane:

Dzień dobry!

Mam taką sprawę. Rozdzielam się z instalacją elektryczną w domu wielorodzinnym. Instalację na moim piętrze mam już opracowaną tylko pojawił się problem z bramą wzjazdową. Brama jest zasilana narazie przez jedną fazę i podłączona do jednego licznika. Czy jest sposób alby podłączyć ją do drugiego licznika i nowych kontaktów tak abym włączał ją i prąd płynął z mojego licznika ale jednocześnie zostawić starą instalację dla współlokatora?

Pozdrawiam.

 • LukkiSto 0 pkt

  Z tego co wnioskuję to problemem jest podział kosztów za użytkowanie bramy automatycznej. Najtaniej jeżeli masz miejsce w rozdzielnicy to sprawdź z którego obwodu zasilany jest silnik bramy i na nim umieśc podlicznik. Później odczyt co miesiąc i podział kosztów na pół - sprawa załatwiona.

  Jak wykonać masz w filmiku ale najlepiej zlecić to elektrykowi z uprawnieniami a nie dłubać zamemu w rozdzielnicy.

  Licznik możesz zakupić w hurtowni TIM np.:

  https://www.tim.pl/licznik-energii-elektrycznej-1-fazowy-mid-40a-or-we-519

 • ELEKTRO-SYSTEM 0 pkt

  Rozwiązaniem opisanego problemu może być system automatyki SZR. SZR jest automatyką przełączającą zasilanie na odbiornik z 2 źródeł zasilania. Dodatkowo należało by zamontować 2 przekaźniki w celu zdalnego przełączania zasilania oraz otwarcia bramy np. produkty Firmy Zamel

  W jednym miejscu muszą spotkać się przewody zasilające z każdego licznika oraz przewód zasilający bramę. Przekażniki włączają napięcie a automatyka zabezepiecza aby nie spotkało się zasilanie z obu liczników. Zalecam powierzenie prac doświadczonemu instalatorowi, który wykona system zgodnie ze sztuką. 

  Tak jak koledzy wspominali najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie podlicznika dla obwodu zasilania bramy i wspolne rozliczanie energi zurzytej przez urządzenie.

  Zaproponowane rozwiązanie z SZR będzie dość drogie lecz wykonalne zgodnie z oczekiwaniami w pytaniu.

   

  SZR - Samoczynne załączenie rezerwy

 • ajotnet 149 pkt

  To aż tak kościa niezgody jest brama prądożerna zróbcie test przez miesiąc ile bierze brama pi razy oko ustalcie cenę raz płaci jeden raz płaci drugi (15 pln i szkoda zachodu). Liczniki podliczniki, czas chodzenia odczytywania zaglądania liczenia, a ten zapomniał a ten a tamten...

 • Iras 0 pkt

  odseparować obwód tylko na bramę i zainstalować podlicznik,można zainstalowac w samej bramie np.bezprzewodowy wifi do odczytu jećli zasięg wifi bedzie

 • Br3xPL 135 pkt

  Masz podlicznik (Jeden licznik liczy cały zużyty prąd w domu, a drugi same piętro), czy oddzielne 2 liczniki dla ciebie i współlokatora. Musisz znaleźć esa który zabezpiecza bramę wjazdową, i zasilanie tego esa wpiąc pod twój licznik. Jak nie wiesz, który to es to najłatwiej wyłącz wszystkie esy (z pominięciem wyłącznika głównego) i włączaj po jednym i sprawdzaj czy brama sie ci otworzy/zamknie.