Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Tomasz Salak:raczej sprawa trafi do sądu.
-
-
Zakładając że prawidłowo odczytałeś i zinterpretowałeś rachunek i jeżeli posiadasz standardowe urządzenia elektryczne AGD, jeżeli nie masz jakiejś energochłonnej produkcji, to jest to stanowczo za dużo.
Druga sprawa, to czy jest to faktyczne zużycie za okres dwóch miesięcy, czy jest to prognoza zużycia energii? Tak czy inaczej proponuję złożyć reklamację u dostawcy. Często zdarzają się błędy w naliczaniu zużycia zarówno ze strony samego systemu rozliczeń jak i z powodu uszkodzenia układu pomiarowego (licznika, połączeń...).
Warto też zlecić elektrykowi sprawdzenie prawidłowości połączeń i wykonania pomiarów kontrolnych instalacji elektrycznych.
-
@Tomasz Brzostowski:Enea za szacowała sobie taki wysoki stan licznika gdzie w tym samym dniu co rzekomo za szacowali mieliśmy całkiem inny stan licznika, enea chce naciągnąć nas na 18 tys złotych, składałam reklamację i nic, dałam licznik do sprawdzenia laboratoryjnego i już ponad półtora miesiąca czekam na wynik. Nie wiem co mam robić, psychika siada.
-
-
Można się wypowiedzieć dopiero, gdy będziemy wiedzieć więcej na temat urządzeń elektrycznych jakie są w domu? Czy w domu są młode osoby i czy nie "bawią się" w kopanie kryptowalut, albo udostępnianiu zasobów komputerów dla AI? Czy koło domu jest gruntowy lub dachowy system przeciwoblodzeniowy? Czy na budynku jest fotowoltaika? Czy licznik jest dwukierunkowy? Jaka jest taryfa według której rozliczacie się z energetyką? W jaki sposób jest podgrzewana woda do CWU? Czym jest ogrzewany dom? Kiedy ostatni raz były robione pomiary rezystancji izolacji przewodów i kabli? Czy w instalacji ą wyłączniki różnicowoprądowe?
Proszę opisać więcej szczegółów wówczas będzie można coś się wypowiedzieć.
Proszę również napisać jakiej wartości jest zabezpieczenie przedlicznikowe i jaka jest w umowie moc przyłączeniowa do budynku?
Kolejna sprawa, czy podane wartości są poprawne? 11 tys kWh = 11 000 kWh = 11 000 000 Wh / 60 dni = około 183 333 Wh na dobę / 24 h = około 7 638 Wh
-
@Piotr Bibik:urządzenia mam takie jak dotychczas, nic nowego. Enea chce mnie oszukać, ktoś u nich źle spisywał stan licznika i napewo nie na moją korzyść, mam zdjęcia Stanów licznika żaden co podała enea się nie zgadza, nie wiem skąd oni to wzięli.
-
-
Sporo...teoretycznie bez przerwy musiałoby zużywać 7,6kW. Jest to możliwe, ale mało prawdopodobne jeśli np. nie kopiesz kryptowalut.
Dla porównania jakie było u ciebie zużycie w poprzednich miesiącach? W sezonie letnim dochodzi zużycie prądu generowane przez różnego rodzaju klimatyzatory czy wiatraki, ale nadal nie powinno to być aż tyle. Nie zasilasz jakichś specjalnie energożernych urządzeń?
Jeśli nie to dobrze byłoby porozmawiać z sąsiadami. Na wszelki wypadek zostawię tu link:
https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/jak-nakryc-sasiada-na-kradziezy-pradu -
Tak jak pisali poprzednicy - średnie zużycie prądu przy czterech domownikach powinien mieścić się średnio w granicach 300 - 450kWh, a nie 5500 kWh. Teraz należy zastanowić się nad przyczyną problemu. Proponuję przeanalizować te możliwości:
- W jaki sposób zostało zmierzone zużycie, certyfikowanym licznikiem MID czy może raczej wskaźnikiem? Jeśli był to licznik od dostawcy, to istnieje duża szansa, że uległ on uszkodzeniu. W takim przypadku należy wystąpić o skontrolowanie urządzenia przez zakład energetyczny.
- Jest również możliwość, że któreś z urządzeń (lub instalacja elektryczna) uległo awarii i to ono odpowiada za tak duże zużycie. Aby sprawdzić zużycie prądu dowolnego urządzenia można posłużyć się choćby takim watomierzem wpinanym w gniazdko: https://www.tim.pl/watomierz-z-wyswietlaczem-lcd-0-1-3680w-or-wat-419
- W domu mogą znajdować się wysokoenergetyczne urządzenia, pobierające dużo energii. Może to być np. (lodówka, płyta indukcyjna, zamrażarka, ogrzewanie elektryczne, samochód elektryczny ładowany z sieci domowej). Ale 11 tyś kWh to i tak dużo nawet z tymi wszystkimi urządzeniami, więc skłaniałbym się bardziej do poprzednich możliwych przyczyn problemu.
-
@michal345: Myślę, że jeśli awaria jakiegoś urządzenia lub kilku na raz powodowałaby aż taką rozbieżność to raczej w pewnym momencie zadziałałby wyłącznik nadprądowy, nie sądzę by to się tak utrzymywało przez 2 miesiące
-
@Maras324: Wyłącznik powinien zadziałać jeśli jest poprawnie dobrany. Autor podał zdecydowania za mało informacji o urządzeniach, warunkach i instalacji. Ale skoro bawimy się już w zgadywanie to jest taka możliwość że np. obwód gniazd zewnętrznych zabezpieczony jakimś B20 bez RCD ma doziemienie i nawet w przypadku płynięcia tych 20A mamy 4,6kW strat na podgrzewanie ziemi. A wyłącznik nie zareaguje.
Warto sprawdzić w szczytach obciążeniowych (gotowanie obiadu, grzanie wody CWU) prądy na poszczególnych fazach za pomocą cęgów pomiarowych i obliczyć chwilowe szczytowe zapotrzebowanie na moc. A następnie obciążenie gdy podłączone są tylko urządzenia pracujące na stałe takie jak lodówka. Taki prosty pomiar może dać już wiele informacji na temat stanu instalacji i znalezienia obwodu z którego prąd "ucieka" lub skierować podejrzenia na niesprawność licznika.
-
-
Wedle statystyk dom 150 m2 (a więc niemały) zużywa podobną ilość energii w rok, zatem coś tutaj jest mocno nie tak.
Być może wcześniej poruszony wątek okaże się pomocny: https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/co-sklada-sie-na-rachunek-za-energie-elektryczna -
Jest to wynik który kilkukrotnie przewyższa średnie roczne zużycie dla 4 osobowej rodziny
Czytaj także:
Co składa się na rachunek za energię elektryczną?
Co składa się na rachunek za energię elektryczną?
Wysoki rachunek
Witam mieszkam w domu gdzie łącznie nas jest 6 osób ( 2rodziny poko
Rachunek za prąd 1000 kWh miesięcznie
Hej! Mam pytanie odnośnie naszego domu wielorodzinnego,w. którym mi
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Co to jest PWM i jakie ma zastosowania w elektronice?
Poznaj tajniki modulacji szerokości impulsu (PWM) i odkryj, jak klu
Cześć
Czy problem został rozwiązany?
Bardzo mnie to ciekawi, jaki był wynik tej sprawy.
Dla porównania dodam, jak to było u mnie, nowy dom 150 m2, zamieszkany od 11.2022 z pompą ciepła i rekuperacją:
Przykładowo:
01.2023 - 804 kWh
07.2023 - 262 kWh
Te moje wyniki były dla mnie zaskoczeniem, bo nigdy nie mieszkałem w domu, a co dopiero wyniki autora posta.