Właściwie napięcie na wejściu ADC mikrokontrolera. Jak?
Zbudowałem prosty, klasyczny układ pomiaru napięcia przez ADC mikrokontrolera - Atmega8. Działa. W zależności od wybranego napięcia referencyjnego mogę mierzyć napięcie wejściowe w zakresie 0-5V (AVcc) lub 0-2.2V (wew. Ureff).
Ze względów użytkowych interesuje mnie tylko napięcie w wybranym zakresie, np. 3.4-4.1V. Jak mogę to zrobić, zyskując przy okazji na dokładności), aby jednocześnie nie wyjść poza zakres dopuszczalnych napięć na wejściach ADC mikrokontrolera niezależnie od napięcia mierzonego?
Mój przykładowy układ "czujnikowy", który sobie zbudowałem do testów to fotodioda pomiędzy wejścia wzmacniacza operacyjnego, zasilanego symetrycznie +/- 12V ze wspólną masą (GND i AGND) z mikrokontrolerem (bo zasilone z jednego wspólnego zasilacza komputerowego).
Przejrzałem forum i kilka razy pojawił się ten wątek przy okazji np. wykorzystania atmegi w samochodzie czy dokładnej kontroli ładowania/rozładowania akumulatorów. Chodzi mi jednak o ogólne rozwiązania, które się w takich przypadkach stosuje.
Nie jestem prawdziwym elektronikiem, ale czy można dokonać takiego wyboru zakresu napięć wejściowych z wykorzystaniem wzmacniacza operacyjnego z wymaganym napięciem minimalnym na wejściu odwracającym, sygnałem mierzonym na wejściu nieodwracającym? Maksymalne napięcie wyjściowe będzie wówczas określone przez napięcie zasilające wzmacniacza, a "zakres" poprzez wzmocnienie sterowane dzielnikiem napięcia?
Odpowiedzi (1)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
Czytaj także:
Jak dodać szkolenie na Łączy nas napięcie?
Witam jestem tu nowy i zastanawiam się jak dodać szkolenie na tym k
Jak działa RTOS w mikrokontrolerach
Potrafiłby mi ktoś po ludzku wytłumaczyć jak działają systemy czasu
Niedziałający mikrokontroler
Cześć. Niedawno zakupiłem zestaw chińskiego Arduino z aliexpress dl
Jak pandemia wpłynie na pracę elektroinstalatorów?
Badanie przprowadzono wśród elektroinstalatorów z calego kraju. Poz
Co to jest PWM i jakie ma zastosowania w elektronice?
Poznaj tajniki modulacji szerokości impulsu (PWM) i odkryj, jak klu
Czy możesz dołączyć schemat układu, to pomoże w analizowaniu zagadnienia.