Przeczytano 324 razy

Właściwie napięcie na wejściu ADC mikrokontrolera. Jak?

Zbudowałem prosty, klasyczny układ pomiaru napięcia przez ADC mikrokontrolera - Atmega8. Działa. W zależności od wybranego napięcia referencyjnego mogę mierzyć napięcie wejściowe w zakresie 0-5V (AVcc) lub 0-2.2V (wew. Ureff).

Ze względów użytkowych interesuje mnie tylko napięcie w wybranym zakresie, np. 3.4-4.1V. Jak mogę to zrobić, zyskując przy okazji na dokładności), aby jednocześnie nie wyjść poza zakres dopuszczalnych napięć na wejściach ADC mikrokontrolera niezależnie od napięcia mierzonego?

Mój przykładowy układ "czujnikowy", który sobie zbudowałem do testów to fotodioda pomiędzy wejścia wzmacniacza operacyjnego, zasilanego symetrycznie +/- 12V ze wspólną masą (GND i AGND) z mikrokontrolerem (bo zasilone z jednego wspólnego zasilacza komputerowego).

Przejrzałem forum i kilka razy pojawił się ten wątek przy okazji np. wykorzystania atmegi w samochodzie czy dokładnej kontroli ładowania/rozładowania akumulatorów. Chodzi mi jednak o ogólne rozwiązania, które się w takich przypadkach stosuje.

Nie jestem prawdziwym elektronikiem, ale czy można dokonać takiego wyboru zakresu napięć wejściowych z wykorzystaniem wzmacniacza operacyjnego z wymaganym napięciem minimalnym na wejściu odwracającym, sygnałem mierzonym na wejściu nieodwracającym? Maksymalne napięcie wyjściowe będzie wówczas określone przez napięcie zasilające wzmacniacza, a "zakres" poprzez wzmocnienie sterowane dzielnikiem napięcia?

Odpowiedzi (1)