2 odpowiedzi

Sprawdź

Włącznik krzyżowy z ściemniaczem.

10zer 0 pkt dodane:

Witam,

Podpowiedzcie proszę jak podłączyć włącznik krzyżowy wraz z ściemniaczem. 

Instalacja na schodach np 1p włącznik 2p ściemniacz z wbudowanym włącznikiem 3p włącznik. 

Wie ktoś czy są ściemniacze krzyżowe? 

Z góry dzięki.

 • ajotnet 125 pkt

  https://www.tim.pl/sciemniacz-przyciskowy-z-pamiecia-0-350va-szary-sco-802

  lub 

  https://www.tim.pl/sciemniacz-350w-230v-ac-kapsulka-fi55mm-sco-801

  Dostawca F&F maja na szynę TH i dopuszkowe ściemniacze najlepiej u nich na stronie.

  Żaden z naszych polskich producentów nie robi ściemniaczy w swoim osprzęcie aby jeszcze można było sterować z kilku miejsc, wykorzystując starą instalację SCHODOWY-KRZYŻOWY-SCHODOWY gdzie krzyżowych może być nieskończoność...

  Swego czasu montowałem w domu osprzęt przywieziony z niemiec jakieś 10-15 lat temu już gdzie były rozwiązania na nasze czasy nie do przyjęcia i niemożliwe na ówczesne czasy.

  Byłem w szoku że aż tak mozna i to tyle lat temu ! A u nas dalej nie ma tego rozwiązania nawet w osprzęcie premium. Choć teraz się tak to rozwineło że mozna puszki kangurki (kieszeniowa) z simetu niebieskie i można tam wszystko schowac bez problemu. stosuje je do inteligentnych instalacji.

  https://www.tim.pl/puszka-podtynkowa-podwojna-60mm-gleboka-niebieska-se2x60g-34159203

 • EL-ROJ 27 pkt

  Cześć! Ja bym zaproponował zastosowanie w rozdzielnicy DIM-30 - super jakościowy ściemniacz, działa z każdym źródłem światła, pozwala na zamontowanie wielu przycisków pojedynczych lub podwójnych (takich jak do rolet) i wówczas możesz sterować sobie z wielu miejsc zmieniając jasność oświetlenia. Jak pięć razy naciśniesz klawisz to urządzenie uczy się typu obciążenia i dopasowuje algorytm działania do potrzeb. Masz też dwa potencjometry: pierwszy do tego by nastawiać minimalny poziom świecenia żarówki, a drugi do nastawy czasu po jakim ściemniacz rozświetli się od 0 do 100% (masz więc wpływ na dynamikę ściemniania). Fajna sprawa! No ale to opcja do rozdzielnicy, więc musisz mieć okablowanie odpowiednio zrobione. Jak nie masz, to do puszki możesz wykorzystać ściemniacz o podbnych właściwościach np. ELTAKO. Tutaj jest opis (trochę po ja polski znac bardzo smaczna), ale zawsze coś daje. 

   

  https://www.conrad.pl/p/uniwersalny-przelacznik-sciemniacza-230v-power-mosfet-do-400-w-esl-do-400-w-i-dioda-led-do-400-w-eltako-61100802-2162238?&vat=true&gclid=CjwKCAjw74b7BRA_EiwAF8yHFBCQD0y9VMC5cLnO3bv6VVsq0yx_kjN9Et-tJ5S0Rn7VmUpDpE_fuxoCxN4QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

   

  Ja bym jednak wziął tego DIM-30 - dobre bo POLSKIE! :) 

   

  http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/sciemniacze/dim-30

   

  źródło: zamel