Przeczytano 109 razy

Łącznik krzyżowy - jak działa?

Kto w najprostszy sposób wytłumaczy laikowi jak działa łącznik krzyżowy?

4

Odpowiedzi

Odpowiedzi (4)

 • Najtańszy jakieś 5-10 pln lub poszukaj sobie z demontażu po starych budowach, rozbierz na czynniki pierwsze i poznasz skomplikowaność tego oto łącznika. To chyba najlepsza szkoła życia i nauki.... A nawet nie droga i na całe życie...

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Cześć! Bardzo ładnie opisuje to artykuł o sterowaniu oświetleniem:

  https://laczynasnapiecie.pl/blog/sterowanie-oswietleniem-w-domu

  Znajdziesz tam m.in. schematy podłączenia wraz z opisem zasady działania. 

  Warto wiedzieć, że jako alternatywę do układów krzyżowych można zastosować przekaźniki bistabilne. Przykładem takiego przekaźnika jest PBP-05. Poniżej filmik pokazujący jak działa taki przekaźnik.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Film, pomoże zrozumieć działanie łącznika krzyżowego jak i schodowego. W mega skrócie wyłącznik krzyżowy działa na zasadzie przekazywania na przemiennie napięcia zasilającego pomiędzy dwoma biegunami wyjściowymi.

 • Wyłącznik krzyżowy jest rodzajem elektrycznego łącznika instalacyjnego, który stosowany jest do wyłączania i włączania obwodów w instalacjach niskiego napięcia. Charakteryzuje się tym, że może pracować nie tylko z dwóch miejsc, ale ma szerszy zasięg. Aby wyłącznik krzyżowy mógł sprawnie funkcjonować na odległość, musi być wstawiony pomiędzy skrajnie rozmieszczone wyłączniki schodowe. W zależności od potrzeb można wstawić zarówno jeden, jak i więcej takich wyłączników. Umożliwia to sterowanie obwodem oświetleniowym z różnych pomieszczeń w domu lub z różnych miejsc w dużym pomieszczeniu. Warto się zastanowić nad tego typu rozwiązaniem, tym bardziej że koszt standardowego wyłącznika krzyżowego to zaledwie kilka złotych, za które można sobie zapewnić wygodne sterowanie.

  dodatkowo podrzucam filmik