Przeczytano 353 razy

Wiertło do metalu?

W jaki sposób użytkować wiertło do metalu aby po chwili się nie tępiło, za każdym razem gdy muszę wywiercić dziurę w metalu to kupuję kilka, ponieważ wiem, że stępię. Czy jest jakaś metoda na to lub coś źle robię? Albo są jakieś specjalne wiertła? @Rawlplug

Odpowiedzi (12)

  • Ciekawy film edukacyjny o skrawaniu. Wprawdzie na przykładzie toczenia, ale zjawisko pod względem fizycznym to samo.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Najczęściej wiertła do metalu ulegają zużyciu i stępieniu przez ich przegrzanie. Użycie zbyt dużych obrotów wiertarki w trakcie wiercenia w twardej stali, oraz zbyt małego docisku w przypadku miękkiej stali doprowadza do sytuacji gdzie wiertło nadmiernie się nagrzewa co może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia wiertła.

    W metalach miękkich możemy wiercić na wysokich obrotach pamiętając o stosunkowo dużym docisku do powierzchni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku twardych stali gdzie należy stosować małe obroty i mniejszy docisk, a w przypadku grubszych konstrukcji wypadałoby schłodzić otwór i wiertło za pomocą specjalnego oleju. Nie polecam używania wody ponieważ nie ma najlepszych właściwości chłodzących i może doprowadzić do korozji wiertła.

    W przypadku wiercenia w stalach nierdzewnych zaleca się używanie wierteł kobaltowych, natomiast w stalach twardych na pewno wykonanie otworu będzie łatwiejsze przy użyciu wierteł ze stali szybkotnącej HSS.

    Nasze wiertła do metalu:

    https://www.rawlplug.com/pl/produkty/akcesoria-do-elektronarzedzi/wiertla-i-dluta/wiertla-do-metalu

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Odwieczny problem ;)
    Trzeba trzymać się kilku zasad. 
    - wiertło należy chłodzić. Nawet jak masz do przewiercenia 3mm blachy, to stosuj olej do wiercenia. Nie można dopuścić do przegrzania wiertła.
    - wiertło musi "brać" materiał. Oznacza to, że prędkość obrotowa i posuw muszą byc odpowiednie. Jeżeli we wkrętarce ustawić bieg na II i wiertło się ślizga po metalu a nie wchodzi w materiał, to po kilku sekundach jest tępe i do niczego juz się nie nadaje. Wiertło do poprawnej pracy musi w całym  czasie wiercenia tworzyć wiór. A wiór powinien mieć też odpowiedni kształt i grubośc - ale to też zależy od rodzaju skrawanego materiału. Miekkie metale i stale - wiór będzie w postaci sprężynki. 

    I niestety - wiercąc z ręki trudno jest utrzymać odpowiednie parametry pracy. Stosuj stojak do wiertarki, to bardzo pomaga.