W jaki sposób użytkować wiertło do metalu aby po chwili się nie tępiło, za każdym razem gdy muszę wywiercić dziurę w metalu to kupuję kilka, ponieważ wiem, że stępię. Czy jest jakaś metoda na to lub coś źle robię? Albo są jakieś specjalne wiertła? @Rawlplug
Odpowiedzi (12)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Najczęściej wiertła do metalu ulegają zużyciu i stępieniu przez ich przegrzanie. Użycie zbyt dużych obrotów wiertarki w trakcie wiercenia w twardej stali, oraz zbyt małego docisku w przypadku miękkiej stali doprowadza do sytuacji gdzie wiertło nadmiernie się nagrzewa co może doprowadzić do permanentnego uszkodzenia wiertła.
W metalach miękkich możemy wiercić na wysokich obrotach pamiętając o stosunkowo dużym docisku do powierzchni. Inaczej sprawa wygląda w przypadku twardych stali gdzie należy stosować małe obroty i mniejszy docisk, a w przypadku grubszych konstrukcji wypadałoby schłodzić otwór i wiertło za pomocą specjalnego oleju. Nie polecam używania wody ponieważ nie ma najlepszych właściwości chłodzących i może doprowadzić do korozji wiertła.
W przypadku wiercenia w stalach nierdzewnych zaleca się używanie wierteł kobaltowych, natomiast w stalach twardych na pewno wykonanie otworu będzie łatwiejsze przy użyciu wierteł ze stali szybkotnącej HSS.
Nasze wiertła do metalu:
https://www.rawlplug.com/pl/produkty/akcesoria-do-elektronarzedzi/wiertla-i-dluta/wiertla-do-metalu
-
Odwieczny problem ;)
Trzeba trzymać się kilku zasad.
- wiertło należy chłodzić. Nawet jak masz do przewiercenia 3mm blachy, to stosuj olej do wiercenia. Nie można dopuścić do przegrzania wiertła.
- wiertło musi "brać" materiał. Oznacza to, że prędkość obrotowa i posuw muszą byc odpowiednie. Jeżeli we wkrętarce ustawić bieg na II i wiertło się ślizga po metalu a nie wchodzi w materiał, to po kilku sekundach jest tępe i do niczego juz się nie nadaje. Wiertło do poprawnej pracy musi w całym czasie wiercenia tworzyć wiór. A wiór powinien mieć też odpowiedni kształt i grubośc - ale to też zależy od rodzaju skrawanego materiału. Miekkie metale i stale - wiór będzie w postaci sprężynki.
I niestety - wiercąc z ręki trudno jest utrzymać odpowiednie parametry pracy. Stosuj stojak do wiertarki, to bardzo pomaga.-
@boss: A jaki olej wybrać?
-
@Pysiak: W TIM znajdziesz np. taki: https://www.tim.pl/olej-pcs-1-do-wiercenia-i-obrobki-metali. Ja zazwyczaj korzystałem z oleju Würtha.
W ostateczności jeśli nie masz pod ręką oleju, to nawet schłodzenie go wodą powinno dać efekt.
-
@Zhandos62: Woda to rzeczywiście już w ostateczności, gdyż nie ma właściwości smarowania (nie posmarujesz nie pojedziesz:)) W zastosowaniach amatorskich można wykonać emulsję złożoną z wody i zwykłego oleju jadalnego ewentualnie mydła.
-
@artel electric: Może nie posmaruję, ale za to nieźle schłodzę. ;) Nie słyszałem wcześniej o sposobie z mydłem, dzięki za ciekawostkę.
-
@Zhandos62:
Ja też wybrałem WURTHa, sprawdza się
-
-
@boss: Ja właśnie kojarzę z czasu praktyki zawodowej, że uczyli nas, że jak wióry są krótkie, to znaczy, że się wiertło niszczy.
-
@Sandro1812: Ciekawe spostrzeżenie muszę się przyjrzeć następnym razem. A długie tzn. ile tak około mm?
-
@Pysiak: No mnie i mojego kolegę nasz opiekun "karcił" za takie około 5 mm. Jakiej długości faktycznie powinny być, to szczerze nie wiem.
-
@Pysiak:
Powinna być sprężynka, ale to zależy co za metal wiercisz.
Nie potrafie jednoznacznie odpwoiedzieć.
-
-
Czytaj także:
Jakie wiertło do betonu?
Jakie wiertło najlepiej wybrać do betonu? Potrzebuje wykuć otwór po
Wykrywacz metali
Cześć, postanowiłem że od tego roku trochę połaże z wykrywaczem met
Puszki elektryczne głębokie a wiertło koronowe
Jak dobrać wiertło koronowe do puszek elektrycznych , jaki otwór bę
Jaka wiertarka do betonu i nie tylko, czyli jak się nie z
Przy wierceniu w betonie lub żelbecie potrzebujesz urządzenia o wys
Wybór gniazd i łączników do domu — banał czy wyzwanie?
Pytanie, które może wydawać się banalne, jeszcze kilkanaście lat te
Zmiany w dopłatach do leasingu w programie Mój elektryk
Zawieszenie dopłat do leasingu samochodów elektrycznych w programie
Ciekawy film edukacyjny o skrawaniu. Wprawdzie na przykładzie toczenia, ale zjawisko pod względem fizycznym to samo.