Poszukuję jakiegoś rozwiązania problemu wahań napięcia: obecnie na szynie mam zamontowany przekaźnik napięciowy CP-710 który po przekroczeniu 253V odcina dopływ energii do pompy ciepła. Sęk w tym, że napięcie skacze wraz ze słoneczną pogodą - dodam, że ja nie mam instalacji foto. Dostawca prądu odmówił uznania reklamacji, a ja potrzebuję, żeby pompa ciepła działała.
Wiem, że są rozwiązania w postaci stabilizatora napięcia, ale ponieważ jestem kompletnym laikiem nie wiem jaki stabilizator dobrać.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Coś tam wiem ;): pompa to nibe f2040 8kw, tablica wygląda jak na zdjęciu, o kablach nie wiem dziś nic
-
@l-miodek: Skoki napięcia są po stronie pompy, czy po stronie sieci? Jeśli są po stronie sieci to można dzwonić do energetyki aby wymienili transformator. Jeśli nie to będziemy szukać dalej przyczyny:)
-
@Pysiak:napiecie rośnie zawsze kiedy świeci słońce i wtedy przekaźnik odcina dopływ prądu do pompy. Zakładam więc że to od strony sieci. Zresztą pompa od jakiegoś czasu jest wyłączona a przekaźnik i tak wskazuje za wysokie napiecie. Więc na bank wahania od sieci.
Walczę z tauronem ale odmówili uznania reklamacji więc do czasu kiedy sytuacja trwa chce mieć jakieś rozwiązanie
-
@l-miodek: Niestety muszę trochę Pana zmartwić. Pierwsze pytanie to czy ma Pan wśród sąsiadów dużo instalacji PV? Jeśli tak to po prostu instalacja energetyczna jest zbyt przeciążona i opcją aby to zmienić to trzeba zmobilizować sąsiadów aby wraz z Panem każdy codziennie dzwonił i zgłaszał problem. Wtedy szybko przyjadą:)
-
@Pysiak:no więc właśnie sęk w tym, że na mojej ulicy jest kilka instalacji. Ja na razie sam regularnie zgłaszam problem od marca, ale Tauron żyje w swoim właśnie świecie w oderwaniu od obowiązującego prawa. Dlatego na czas załatwienia tematu z Tauronem muszę mieć jakiś stabilizator.
-
@l-miodek: Rozumiem to, dlatego moja rada prosić sąsiadów o to, w mojej sytuacji było podobnie i kilkanaście osób dzwoniło i szybko przyjechali. A co do stabilizatora to już pytanie najlepiej do @Zhandos62
-
-
-
Z tego co opisujesz widzę przynajmniej dwa rozwiązania. Pierwsze (które sugeruję), to zlecenie profesjonalnie wykonanych pomiarów napięcia za pomocą analizatorów które posiadają odpowiednie dokumenty np. analizatory (np. https://www.sonel.pl/pl/produkty/urzadzenia/analiza-jakosci-zasilania) i przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Na podstawie tak przygotowanej dokumentacji można składać odpowiednie pisma do dostawcy energii np. Tauron a w razie odmowy można sprawę skierować nawet do sądu.
Ten kierunek niestety jest czasochłonny.
Drugie rozwiązanie to samodzielne inwestowanie w różne rozwiązania które ustabilizują napięcie, ale może być to dość kosztowne i realnie nie daje gwarancji działania ponieważ wszystko zależy od parametrów w zakresie których występują skoki napięcia. Wybierając stabilizator warto znać dokładne wymagania elektryczne np. wartość chwilowych prądów rozruchowych i REALNE (a nie marketingowe) parametry danych urządzeń. Dopiero na tej podstawie można dobierać rozwiązanie które będzie optymalne do danej sytuacji.
https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?p=1&q=stabilizator%20napiecia&order=p3m&dir=desc&limit=24&filtercategoryROOT=Aparatura%20elektrycznaDo opisywanej sytuacji idealnie nadawałby się stabilizator Breve, ale są to bardzo drogie specjalistyczne urządzenia więc zostawmy je w zakresie rozważań teoretycznych.
https://www.breve.pl/katalog/autotransformatory/stabilizatory-napiecia/ivs-p128.html
-
@Piotr Bibik:tak, ten pierwszy kierunek jest czasochłonny, uruchomiłem ścieżkę z negocjatorem URE. Na ten czas jednak wolałbym móc jednak swobodnie korzystać z pompy ciepła. Więc dlatego szukam jakiegoś rozwiązania stabilizującego napięcie prądu zasilającego pompę. Zdaję sobie sprawę, że raczej nie znajdę rozwiązania dla całego domu: jak przepali mi się żarówka czy telewizor to trudno, ale pompa to już zbyt droga zabawka jest.
Czyli muszę poznać wymagania elektryczne o których pisałeś - samemu tego chyba nie ogarnę, muszę zatrudnić jakiegoś specjalistę.
-
@l-miodek: rozsądnie i budżetowo można zabezpieczyć PC przed zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem. Można:
- założyć dobre ograniczniki przepięć (to co jest na zdjęciu pominę milczeniem). Proponuję wybrać coś z poniższych ograniczników:
- założyć zabezpieczenia pod i nadnapięciowe np.https://www.tim.pl/przekaznik-napieciowy-3-fazowy-1p-ac-pnm-32-ext10000106
które będą sterowały stycznikiem np:
https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?p=1&q=stycznik%20230v%2032a&order=p3m&dir=desc&a
W takim przypadku prawidłowo podłączony ogranicznik przepięć ochroni przed przepięciami a przekaźnik napięciowy zagwarantuje że PC będzie miała zasilanie tylko w przypadku gdy napięcie w sieci zasilającej będzie maiło odpowiednie wartości.
-
-
Czytaj także:
Napięcie zasilania pompy ciepła Beretta
Pompa ciepła Beretta 10kW HYDRO UNIT M 010 – BERETTA | TIM SA
Stabilizator napięcia dla pompy ciepła
Potrzebuję stabilizator napięcia 1-fazowego 230V, w celu zabe
Pompa ciepła
Dzień dobry, czy pompa ciepła działa w systemie C.O na grzejniki?&n
Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [porad
Na montaż pompy ciepła przeznaczonej na potrzeby centralnego ogrzew
Zużycie prądu przez pompę ciepła. Przyklady i szacunkowe
Zużycie prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników, w tym o
Pompa ciepła - jak działa i ile kosztuje?
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca
a rzuc foty rozdzielnicy i daj znaka jaka to pompa ciepla Trza miec rozeznanie o czym godomy I czy mosz jokies info jakie ta masz kable i jak dlugie