Przeczytano 665 razy

W którym kierunku, bazując na rynkowych trendach, powinien rozwijać swoją wiedzę elektryk?

Według badania Elektrobarometr w najbliższym czasie będą szczególnie poszukiwane na rynku następujące kompetencje:

- inteligentne instalacje
- systemy CCTV i SSWiN
- instalacje mieszkaniowe
- instalacje przemysłowe
- prace z wyższymi napięciami

A jakie jest Wasze zdanie?

Całe badanie znajdziecie na https://www.elektrobohater.pl/

Odpowiedzi (10)

 • Z tego co widzę to coraz więcej osób chce mieć '' inteligentny dom'' i tutaj chyba trzeba się jak najszybciej rozwijać, aby nie zostać w tyle ;)

 • Ja zauważam zaś, wzrost zapytań o ogrzewanie elektryczne poprzez kable grzewcze, grzejniiki wiszące itd. Ludzie pytają czy można to łączyć z fotowoltaiką i jak tym sterować. Tak więc moim zdaniem trzeba się dobrze szkolić w instalacje już inteligentne jeśli chcemy sterować wszystkim ale przedewszystkim uważam iż każdy fachowiec powinien umieć dobrać kable, zabezpieczenia oraz powinien umieć bardzo dobrze przygotować rozdzielnice i inne skrzynki od IT, alarmu i ppoż. To wszystko zaczyna być tylko podstawą, a nie jakimś wielkim wynalazkiem, więc trzeba z tych podstaw dobrze się przeszkolić.

 • Tak jak napisał poniżej Br3xPL warto również zainteresować się automatyką domową i domami inteligentnymi. Coraz częściej widzi się zapytani skierowane ku temu. Proste urządzenia kupione na Alli... nie zastąpią w pełni dobrej automatyki domowej. Zamożne osoby coraz częściej poszukują ułatwień i wygody mieszkania. Warto się również tym zainteresować.

 • Świat się dynamicznie zmienia. Wchodzą nowe technologie. Więc w szybkim tempie może się wszystko odmienic. Moim zdaniem też inteligentny dom jest na topie. Ludzie chcą mieć wszystko pod kontrolą, z telefonem w ręku. Może kiedyś wrócimy do lamusa. 

  Druga sprawa też jest odnawialne źródła energii Polska 2030 jak się nie myle odchodzi od węgla. Więc myślę tak +/- przez 50 lat będziemy się rozwijać w tym temacie być może powstanie elektrownia jądrowa - byłbym za.

 • Moim zdaniem największy bum jest na fotowoltaike. Dodatkowo systemy inteligentnego sterowania oraz zarządzania.

 • Obecnie warto również przeszkolić się w fotowoltaice bo jest bajecznie prosta ale warto pujść na szkolenie 3 dniowe aby nie robić fuszerki jak inne osoby wogóle nie mające pojęcia o elektryce.

  https://www.emiter.net.pl/fotowoltaika.html

  Kolejnym działem wartym zainteresowania instalacje mieszkaniowe wraz z inteligentnymi domami (automatyka):

  https://www.youtube.com/watch?v=2vOWliCeU2U

 • Witam 

  Zapomnielśmy dodać, że warto było by mieć kogoś lub samemu zgłębiać wiedzę od sieci komputerowych. Przy tych systemach warto wiedzieć o istnieniu chozaż vlan. 

  Coraz więcej osób ma w swojej ofercie wypisane w/w instalacje ale często wychodzi ze tylko napisane.

 • Witam wszystkich. 

  Moim zdaniem tak jak koledzy wcześniej wspomnieli, trzeba iść w instalacje typu "inteligentny dom" dużo ludzi o to pyta i jest raczej na to popyt. Ja osobiście zastanawiam się nad szkoleniem z KNX , które trochę i jest to raczej wąskie grono klientów ze względu na wysoką cenę. Ogólnie jestem zdania, że dobrze jest wejść w jakiś niszowy rynek. Domy jednorodzinne są zdominowane przez instalatorów zaniżających ceny i jakość świadczonych usług. Wracając do automatyki chodzi mi po głowie jeszcze szkolenie z Grentona. Może któryś z kolegów wie coś na ten temat? 

  Sieci energetyczne też są ciekawym tematem. Miałem przyjemność pracować w firmie, która świadczyła takie usługi. Jednak wejście w ten rynek nie jest łatwe. Trzeba dysponować sporym zapleczem "sprzętowym" typu zwyżki , podnośniki , koparki co jest bardzo dużym wydatkiem. Pozdrawiam serdecznie https://mmelektryka.pl/elektryk-krakow/

 • Cześć! Przy tak dynamicznie rozwijajaćej się budowlance mamy ciągłe braki w instlatorach na obiektach typu "domek jednorodzinny". Dlatego specjalizować sie warto w automatyce budynkowej, jej integracji z elementami IoT oraz elementami CCTV IP w domku jednorodzinnym. Warto korzystać z darmowych szkoleń prowadzonych przez wiele firm, ale najważniejsza jest wiedza praktyczna. Jak widzę takiego gościa po 5 latach studiów, który patrzy na różnicówkę jakby była to bomba atomowa, to aż mną trzepie :/ Ciekawe jak będą wyglądały technika w dobie zdalnego nauczania....

  Na filmiku przykład fajnego szkolenia praktycznego - tak by student poznał podstawowe elementy instalacji :)

 • Wydaje mi się że:
  - prace z wyższymi napięciami -  PV oraz rozwój elektromobilności, wymuszony prawek unijnym sprawi że energetyka będzię musiałą zainwestować dużo w modernizacje sieci elektroenergetycznej i tu pewnie pojawi się dużo zleceń na modernizacje.
  - inteligentne instalacje - Obecnie wchodzimy w ere IOT  (Internetu rzeczy) technologi komunikacji CAT-M, NB, Bluetooth 5. 5G. Więc "wszystko" co istnieje kiedyś będzie wpięte do sieci :D. A ludzie z założenia są wygodni, gadżeciarscy ;) więc te inteligentne instalacje będą się rozwijać. Może samo sterowanie itp będzie iśc bardziej w kierunku bezprzewodowym ale zawsze trzeba jakoś to zasilić ( nie zawsze da się tylko bateryjnie)