6 odpowiedzi

Sprawdź

W którym kierunku, bazując na rynkowych trendach, powinien rozwijać swoją wiedzę elektryk?

Redakcja dodane:

Według badania Elektrobarometr w najbliższym czasie będą szczególnie poszukiwane na rynku następujące kompetencje:

- inteligentne instalacje
- systemy CCTV i SSWiN
- instalacje mieszkaniowe
- instalacje przemysłowe
- prace z wyższymi napięciami

A jakie jest Wasze zdanie?

Całe badanie znajdziecie na https://www.elektrobohater.pl/

 • Szymon001 36 pkt

  Moim zdaniem największy bum jest na fotowoltaike. Dodatkowo systemy inteligentnego sterowania oraz zarządzania. 

 • LukkiSto 257 pkt

  Obecnie warto również przeszkolić się w fotowoltaice bo jest bajecznie prosta ale warto pujść na szkolenie 3 dniowe aby nie robić fuszerki jak inne osoby wogóle nie mające pojęcia o elektryce.

  https://www.emiter.net.pl/fotowoltaika.html

  Kolejnym działem wartym zainteresowania instalacje mieszkaniowe wraz z inteligentnymi domami (automatyka):

  https://www.youtube.com/watch?v=2vOWliCeU2U

 • Karol_u 66 pkt

  Witam 

  Zapomnielśmy dodać, że warto było by mieć kogoś lub samemu zgłębiać wiedzę od sieci komputerowych. Przy tych systemach warto wiedzieć o istnieniu chozaż vlan. 

  Coraz więcej osób ma w swojej ofercie wypisane w/w instalacje ale często wychodzi ze tylko napisane.

   

 • M&M Elektryka 35 pkt

  Witam wszystkich. 

  Moim zdaniem tak jak koledzy wcześniej wspomnieli, trzeba iść w instalacje typu "inteligentny dom" dużo ludzi o to pyta i jest raczej na to popyt. Ja osobiście zastanawiam się nad szkoleniem z KNX , które trochę i jest to raczej wąskie grono klientów ze względu na wysoką cenę. Ogólnie jestem zdania, że dobrze jest wejść w jakiś niszowy rynek. Domy jednorodzinne są zdominowane przez instalatorów zaniżających ceny i jakość świadczonych usług. Wracając do automatyki chodzi mi po głowie jeszcze szkolenie z Grentona. Może któryś z kolegów wie coś na ten temat? 

  Sieci energetyczne też są ciekawym tematem. Miałem przyjemność pracować w firmie, która świadczyła takie usługi. Jednak wejście w ten rynek nie jest łatwe. Trzeba dysponować sporym zapleczem "sprzętowym" typu zwyżki , podnośniki , koparki co jest bardzo dużym wydatkiem. Pozdrawiam serdecznie https://mmelektryka.pl/elektryk-krakow/

 • EL-ROJ 312 pkt

  Cześć! Przy tak dynamicznie rozwijajaćej się budowlance mamy ciągłe braki w instlatorach na obiektach typu "domek jednorodzinny". Dlatego specjalizować sie warto w automatyce budynkowej, jej integracji z elementami IoT oraz elementami CCTV IP w domku jednorodzinnym. Warto korzystać z darmowych szkoleń prowadzonych przez wiele firm, ale najważniejsza jest wiedza praktyczna. Jak widzę takiego gościa po 5 latach studiów, który patrzy na różnicówkę jakby była to bomba atomowa, to aż mną trzepie :/ Ciekawe jak będą wyglądały technika w dobie zdalnego nauczania....

  Na filmiku przykład fajnego szkolenia praktycznego - tak by student poznał podstawowe elementy instalacji :) 

 • gelotek 325 pkt

  Wydaje mi się że:
  - prace z wyższymi napięciami -  PV oraz rozwój elektromobilności, wymuszony prawek unijnym sprawi że energetyka będzię musiałą zainwestować dużo w modernizacje sieci elektroenergetycznej i tu pewnie pojawi się dużo zleceń na modernizacje.
  - inteligentne instalacje - Obecnie wchodzimy w ere IOT  (Internetu rzeczy) technologi komunikacji CAT-M, NB, Bluetooth 5. 5G. Więc "wszystko" co istnieje kiedyś będzie wpięte do sieci :D. A ludzie z założenia są wygodni, gadżeciarscy ;) więc te inteligentne instalacje będą się rozwijać. Może samo sterowanie itp będzie iśc bardziej w kierunku bezprzewodowym ale zawsze trzeba jakoś to zasilić ( nie zawsze da się tylko bateryjnie)