4 odpowiedzi

Sprawdź

W jaki sposób wymienić i jakimi zastąpić tradycyjne świetlówki G13 36W/840 w oprawie hermetycznej 2x36W G13 TCW060, aby zmniejszyć rachunki za energię.

malek 0 pkt dodane:

Czy oprawa TCW060 wymaga jakiejś przeróbki.

 • ajotnet 149 pkt

  Tak jak pisali poprzednicy wywalamy wszystko i montujemy świetlówki jakie sobie zamażysz o barwie, mocy, długości i firmie.

  Można też kupić świetlówki LED PHILIPSA posiadające jak kiedyś starterki (zworki) w opakowaniu. to wersja dla starych dławików (stateczników) i opraw ze starterami.

  Przy elektronice najlepiej wymontować i zanieść na złom do utylizacji wnętrzności.

 • Peter45 0 pkt

  Montujemy świetlówki ledowe. Usuwamy balast startery. Zasilamy najczęściej z jednej strony praktycznie bezpośrednio. I rachunki spadną. 

 • Żarówka 0 pkt

  Zazwyczaj przerabia się oprawy usuwając tzw. balast (dławik i starter), najlepiej go wykręcić, ale czasami elektrycy go po prostu pomijają w zasilaniu. Trzeba zweryfikować zasilanie opraw i świetlówek LED (jedno czy dwustronne) W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie, do jednego gniazda prowadzimy 0, a do przeciwległego fazę. Strony nie są istotne. W przypadku świetlówek zasilanych jednostronnie, zmieniamy sposób zasilania tak, że przewody 0 i faza są podłączone do jednego gniazda (z zachowaniem podziału aby nie doprowadzić do zwarcia).

  Ważne jest również osadzenie świetlówek w gniazdach. W przypadku tych jednostronnie zasilanych, zasilanie jest zawsze tam gdzie oznaczenie (tabliczka znamionowa).

 • Jacek Niżyński