Witam serdecznie, mam pytanie mocno techniczne.
Stan obecny:
- panele pv na dachu o mocy 5,46kWp - wpięte w 1 string
- falownik hybrydowy Sofar HYD20KTL3PH, wszelkie dane poniżej,
https://www.sofar-sklep.pl/pl/p/Inwerter-SOFAR-HYD20KTL-hybryfowy-trojfazowy-WifiDC-SWITCH-/116
- magazyn energii 20kWh [ 1x BMS / BDU + 4x bateria BTS 5K - 5kWh], wszelkie dane poniżej,
https://www.sofar-sklep.pl/pl/p/Jednosta-sterujaca-BDU-baterii-magazynujacej-SOFAR-BTS-5K-BDU/198
https://www.sofar-sklep.pl/pl/p/SOFAR-BTS-5K-5%2C12-kWh-Modul-baterii-magazynujacej-/199
- umowa z Tauron podpisana na nowych mniej korzystnych warunkach, stąd magazyn,
- statystyka z ostatniego półrocza w załączniku.
Pracuje dość fajnie, generuje w roku ~6,2MWh a więc powyżej zakładanego projektowo 1MWh z każdego 1kWp paneli. Przez 9 miesięcy mogę z moim magazynem jechać na off-grid. Pojemność wystarczająca na 2 dni bez słońca do normalnego / niezauważalnego doa użytkowników funkcjonowania domu jednorodzinnego.
Stan oczekiwany
- chciałbym aby falownik działał także w słabszych miesiącach o ograniczonym nasłonecznieniu XI, XII, I i II
- chciałbym wykorzystać energię z wiatru i kupić trójfazową turbinę wiatrową i wpiąć ją jako drugi string do falownika hybrydowego poprzez przetwornik / 3 fazowy mostek Greatza, który wyprostuje mi AC na DC zjadliwe i o oczekiwanych przez falownik hybrydowy parametrach, umożliwiając tym samym ładowanie mojego magazynu 400V DC.
- czy są sprawdzone i bezpieczne rozwiązania na rynku / może się ktoś z Was nimi podzielić?
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Oczywiście można podłączyć turbinę pod drugie MPPT (dostosowując napięcie wyjściowe turbiny), ale uzysk energii nie będzie zadowalający, a działanie pozostawi wiele do życzenia.
W dużym uproszczeniu inwerter, który jest zaprogramowany do pracy z panelami fotowoltaicznymi pobiera z nich jak największy prąd jak tylko na wejściu pojawi się odpowiednio wysokie napięcie, które spowoduje otwarcie MPPT. W przypadku paneli stan taki jest stosunkowo stabilny w odniesieniu do czasu. Natomiast w przypadku turbiny napięcie na jej wyjściu jest zależne bezpośrednio od prędkości wiatru a ten niestety jest bardzo zmienny. Aby w ogóle otworzyło się MPPT falownika wiatr musi być na tyle silny aby turbina przekroczyła napięcie „startu” MPPT. Kiedy już to nastąpi falownik zacznie pobierać „na maxa” prąd z turbiny, co zwiększy jej opory i jeżyli wiatr nie będzie wystarczająco duży, może ją nawet zatrzymać lub spowolnić co nie pozwoli jej się rozpędzić (i tak w kółko).
Dlatego turbina powinna być podłączona do inwertera, który jest przystosowany (zaprogramowany) również do odbierania energii z turbiny wiatrowej. Różnica polega przede wszystkim na regulowanym poborze prądu z turbiny w zależności od pojawiającego się napięcia (prędkości wiatru). Im niższe napięcie na wyjściu turbiny tym mniejszy prąd będzie pobierał falownik aby nie spowodować jej zbytniego obciążenia, gdy napięcie wzrośnie, falownik zacznie pobierać większy prąd. Jednym słowem algorytm poboru prądu z turbiny musi być dostosowany do charakterystyki turbiny.
Przykładem inwerterów z zaawansowanym systemem zarządzania napięciem i prądem, które są przystosowane do pracy z turbinami są hybrydowe falowniki DEYE, np.:
Hybrydowy inwerter, falownik sieciowy 3-fazowy 6kW IP65 V-TAC DEYE SUN-6K-SG04LP3-EU 10 LAT GWARANCJ
-
W jakim miejscu jest zamontowany falownik wraz z magazynem energii? Czy jest to dom?
Pytam, ponieważ do turbin wiatrowych są dedykowane im falowniki i podłączenie turbiny (nawet z pomocą własnoręcznie robionych urządzeń) do falownika w którym producent nie przewidział takiej możliwości grozi w razie wystąpienia wypadku odmową uznania gwarancji na falownik (podobnie z turbiną) a uszkodzenie falownika może doprowadzić do pożaru a nawet wybuchu i dużych strat materialnych a w konsekwencji do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. W związku z tym, sugeruje poszukanie falownika, do którego można podłączać panele PV, magazyn energii i również turbinę wiatrową. Może Aniro @Grzegorz Chudzik znajdą taki falownik w swojej ofercie?
@sSlander Jeśli sprawy formalno-prawne Cię nie interesują to oczywiście są sposoby, aby dostosować turbinę wiatrową do podłączenia pod dowolny falownik, ale to już raczej są rozwiązania typu "samoróbka" choć może i gotowe urządzenia tego typu są na rynku ale ja ich nie znam.Sugeruję popytać w Victor Energy
Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie własnego rozwiązania szczególnie uczulam nad zabezpieczeniem się na wypadek bardzo silnych wiatrów. Co w przypadku gdy w trakcie wichury turbina nabierze bardzo dużej prędkości (znacznie większej niż jej maksymalna dopuszczalna prędkość). Jakie wartości napięć i prądów są wówczas przez nią generowane? Jak zabezpieczyć falownik i resztę współpracujących z niż urządzeń?
-
@Piotr Bibik:
W imieniu ANIRO dziękujemy za ciekawy temat i szczegółowy opis instalacji.Zgadzamy się z głosami przedmówców – standardowe falowniki PV, nawet hybrydowe, nie są zoptymalizowane do współpracy z turbinami wiatrowymi. Zarówno charakterystyka napięciowa, jak i algorytmy śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT), są diametralnie różne dla PV i WT, co może skutkować nieefektywną pracą lub wręcz uszkodzeniem sprzętu.
Choć w naszym portfolio nie posiadamy inwerterów przeznaczonych bezpośrednio do turbin wiatrowych, możemy zaproponować rozwiązanie pośrednie – jeśli energia z turbiny zostanie zsynchronizowana z siecią w formie AC (np. za pomocą osobnego inwertera wiatrowego), może być z powodzeniem wykorzystana do zasilania domowej sieci i ładowania magazynów energii za pomocą naszych falowników, jak np. Sinexcel ISUNA.
W zakresie magazynów energii polecamy rozwiązania serii SUNWODA ATRIX (dla domów) i OASIS (dla przemysłu), które charakteryzują się wysoką wydajnością, skalowalnością i łatwą integracją z systemami PV.
W razie potrzeby chętnie doradzimy dobór odpowiednich komponentów do konkretnych potrzeb instalacji.
-
-
Proponuję wywołać @Tomasz Brzostowski @Piotr Bibik @Livoltek Poland
-
Dzień dobry,
zachęcamy do zapoznania się z naszymi falownikami Serii HP3 5-30 oraz magazynem energii BHF S 10-30. Falowniki w zależności od mocy posiadają do 3 MPPT oraz wbudowany BackUp. Dostępny tryb regulowanego harmonogramu ładowania i rozładowywania magazynu zapewnia optymalne zarządzanie energią. Niemniej jednak obecnie nasze urządzenia nie wspierają współpracy z turbiną wiatrową.
-
-
Całkiem ładne wyniki, radziłbym się skontaktować z osobami znającymi bardzo dobrze temat OZE, zapewno coś dobiorą
-
Nie mam pojęcia jak by można było do tego podejść. Ostatecznie udało ci się to osiągnąć?
Czytaj także:
Turbina wiatrowa na garaż
Co myślicie o uzupełnieniu fotowoltaiki 5 kW o turbinę wiatrową (na
Turbiny wiatrowe, czy magazyn energii jako rozbudowa PV w
Mam już zamontowaną 15 kW instalację fotowoltaiczną (falowniki hybr
ROzdzielnica PV hybrydowej / zabezpieczenia etc...
Czy możecie podpowiedzieć link do dobrego omówienia tego z czego po
Najcichsza turbina wiatrowa stworzona w Polsce – rozwiąza
Turbina wiatrowa Dragon, zaprojektowana przez polską firmę, czy dzi
Klimatyzatory produkujące prąd? – innowacyjne rozwiązanie
Hiszpańscy naukowcy opracowali innowacyjne klimatyzatory, które pod
Energia z wiatru bez wiatraków? Pomysł Billa Gatesa
Airloom Energy, startup wspierany przez Billa Gatesa, opracował inn
Ładnie wszystko opisałeś a ja tylko na krótko, żeby nie zaciemniać za bardzo. Po pierwsze sam pomysł jest stary jak długo istnieje OZE. Niestety nie mam dla Ciebie dobrych informacji. @Tomasz Brzostowski już o niektórych sprawach opisywał, wiec nie będę się powtarzał. Najistotniejsze w skrócie jest to, że falownik do fotowoltaiki jest inny niż do turbiny wiatrowej. Chodzi nie tylko o oprogramowanie, które jest dostosowywane do charakterystyki pracy paneli jak i turbiny. Trzeba wiedzieć przede wszystkim o tym że jest nie wiele falowników które sa dedykowane do turbin w zastosowaniach domowych. Po za tym taki falownik dodatkowo posiada tzw. sztuczne obciążenie, czyli taki opornik który załącza sobie falownik podczas pracy z turbiną w zależności od obciążenia. Znam kogoś kto przerobił już całą taką drogę i wyszło na to że idealnym rozwiązaniem, a przede wszystkim sprawnym i bezpiecznym było zainstalowanie osobnego inwertera do turbiny. Na marginesie, widziałem już inwertery i to znanych producentów, na których na jednym z wejść stringu było zaznaczone, że można podpiąć turbinę. Oczywiste kłamstwo, bo jak się zadzwoni do serwisu to wtedy okazuje się że to przecież nie prawda. Tak wiec prostej drogi nie ma i najszybciej będzie jednak do tego podejść pragmatycznie.