Turbina wiatrowa na garaż

Co myślicie o uzupełnieniu fotowoltaiki 5 kW o turbinę wiatrową (najlepiej poziomą)?

Macie w tym temacie jakieś doświadczenia, przemyślenia, rady? Jakiej mocy turbinę zastosować? Jak radzicie to spiąć z hybrydowym falownikiem PV? 

Turbina byłaby zainstalowana 6 m nad gruntem na garażu wolnostojącym. I powinna działać na zasadzie hybrydy, czyli nadwyżki oddawać do sieci a w razie zaniku napięcia sieciowego powinienem mieć możliwość korzystania z aktualnie produkowanej energii. Jednofazowy falownik PV w takim wypadku przełącza zasilanie na osobny rezerwowy obwód. Na ten sam obwód powinna podawać napięcie turbina. W słoneczny wietrzny dzień powinienem mieć możliwość korzystania z sumy energii wytwarzanej przez oba źródła zasilania. Robiliście takie układy połączeń?

3

Odpowiedzi

Odpowiedzi (3)

  • @Piotr Bibik  pomysł doskonały i sam spotkałem się z czymś takim u swojego kolegi. Szczegółów nie znam ale kolega od lat jest miłośnikiem odnawialnych źródeł energii. Jego pierwsza instalacja na domu o powierzchni ok 180 m2 były solary. Następni zainstalował chyba 5kW turbinę wiatrową i magazyn energii. Parę lat temu gdy jeszcze nie były modne instalacje fotowoltaiczne, przecierał szlaki i zainstalował sobie jeszcze i ta instalację. Ostatnio gdy z nim rozmawiałem mówił mi że te wszystkie zabiegi sprawiły że jest samowystarczalny i mógłby chyba w ogóle być odłączonym od sieci operatora. Na dodatek ma jeszcze w zapasie agregat prądotwórczy 5kW. Jestem pod wrażeniem tej instalacji i chyba kiedyś wybiorę się z ciekawości na "zwiedzenie" tej instalacji. Inwestycja rozłożona na lata, ale w obecnych czasach to taka instalacja to skarb.