Przeczytano 355 razy

Szafka licznikowa

Pomóżcie! Na zewnątrz budynku (domek jednorodzinny) na wschodniej ścianie mam do zamontowania szafkę licznikową z zabezpieczeniem zalicznikowym (przedlicznikowe to BM w ZK chyba 80 A) wiec chyba musi być plombowane. Szukam dobrej jakościowo szafki na licznik 3-F, którą mogę osadzić w ścianie. Myślałem o szafce licznikowej o IP przynajmniej IP55 (nie chcę tam zbyt dużo syfu i robali) no i deszcz będzie po drzwiach spływał więc aby za chwilę nie zardzewiała. Dodatkowo zabezpieczenie zalicznikowe 63 A chcę dać selektywne Hagera, lub ETI (jakie wybrać bo jest kilka a mam zgodę energetyki na jego montaż). Moc przyłączeniowa do budynku to 32,2 kW.

Po stronie odbiorów w rozdzielnicy domowej będzie fotowoltaika zabezpieczenie C 40 A oraz kilka obwodów C 20 A 

Wiem, że zabezpieczenia selektywne są gabarytowo większe od zwykłych nadprądówek więc jaką szafkę wybrać, aby móc je zamontować? Na 17 grudnia muszę mieć towar u siebie wiec muszę się streszczać z zamówieniem.

@ETI Polam ​​​@Schneider Electric lub Hager​​​​ @Dariusz Placek pomożecie?

Odpowiedzi (12)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Przyznam, że pytanie wydawało się proste a okazało się niezłym wyzwaniem. Podstawowa trudność na jaką natrafiłem to znalezienie "złącza pomiarowego", "rozdzielnicy licznikowej" itp. w której fizycznie i bezpiecznie da się zamontować nadprądowy wyłącznik selektywny.
  Wyzwania są dwa. Pierwsze to znalezienie rozdzielnicy modułowej o odpowiednich wymiarach i odpowiednim IP, którą można zamontować w termoutwardzalnej obudowie. Okazało się to wyzwaniem ponieważ wielość wyłączników selektywnych jest "trochę" większa od tradycyjnej aparatury modułowej (poniżej zamieszczam rysunki pokazujące różnice). 

  W pytaniu podany jest konkretny czas na kiedy potrzebny jest towar co znacznie utrudniło znalezienie rozwiązania. Jak powszechnie wiadomo ogólnie dostępne obudowy termoutwardzalne nie zapewniają ochrony przed wszędobylskim pyłem, który jest groźny dla działania aparatury modułowej a ponieważ montaż tej "rozdzielnicy pomiarowej" będzie na zewnątrz trzeba wewnątrz obudowy termoutwardzalnej zamontować rozdzielnicę modułową która ochroni wyłącznik selektywny przed pyłem.

  Proponuję Rozdzielnica hermetyczna modułowa (500V AC ,1000V DC) 1x6 natynkowa IP65 RH-6 36.6 rysunek z wymiarami zamieszczę w kolejnym komentarzu ponieważ można dodawać tylko 3 zdjęcia :(

  Przy okazji @ETI Polam proszę o wyjaśnienie co w Waszym katalogu przy aparaturze modułowej (w tym wyłącznikach selektywnych) oznacza: Klasa zabrudzenia 3?

  Warto zwrócić uwagę również na sam elektryczny układ połączeń. W aparaturze Hager do której podałeś linki należy podłączyć również przewód neutralny N a w ETI nie ma takiej potrzeby.

  Teraz zostanie dobranie właściwej tablicy licznikowej i znalezienie odpowiedniej obudowy termoutwardzalnej. Z automatu odrzuciłem wszelkie metalowe obudowy ponieważ dostawcy energii montują teraz liczniki z komunikacją GSM w związku z czym metalowa obudowa utrudniałaby komunikacje. Zamiast obudowy termoutwardzalnej można było szukać odpowiednich szafek z tworzywa, ale wiązałoby się to z wyższymi kosztami i zdecydowanie dłuższym czasem dostawy więc opierając się o ofertę TIM sugeruję dobranie odpowiedniej obudowy termoutwardzalnej np: Obudowa termoutwardzalna STN 53X58 Lakier daszek płaski zamek na wkładkę cięgna

  Patrząc na zabezpieczenie selektywne zwróciłem jeszcze uwagę na kategorię przepięciową w jakiej można montować dane urządzenie. ETI podaje IV kategorię przepięć co oznacza, że ten wyłącznik powinien wytrzymać przepięcia do 6 kV więc w warunkach instalacji mieszkaniowej można go montować przed ogranicznikiem przepięć T1.

  P.S.
  Pozostaje pytanie, czy "zakład energetyczny" odbierze takie rozwiązanie? Czy nie będą wymagali swoich standardów? Do sprawdzenia czy rozdzielnica modułowa ma możliwość plombowania?

  • poniżej obiecane materiały:

   • @Piotr Bibik: dzięki za uwagi Zamówiłem Wyłącznik nadprądowy selektywny 3P E 63A 25kA AC ETIMAT SM 002129226 i to będzie w Rozdzielnica modułowa natynkowa KV 1x6 modułów IP 65 bez zacisków KV 8106 6100623 z dodatkowym Zestaw do plombowania KV dla rozdzielnic KV od 3 do 9 modułów KV PL 3 6100029 a to upcham w Obudowa termoutwardzalna STN 53X58 Lakier daszek płaski zamek na wkładkę cięgna z PCV zawiasy z PCV kątowniki IOB-32210-01-002 i Dławnica kablowa M32 bezhalogenowa dla kabla 18-25mm MG-32 89068002 do tego tabliza licznikowa i złączki Wago

 • @Coś tam wiem ;) Na Pana miejscu zastanowiłbym się nad obudową termoutwardzalną, skoro zastosowanie ma być zewnętrzne.

  Uważame też że IP 55 to zbyt niski stopień ochrony do zastosowania na zewnątrz budynku.

 • Z naszej oferty możemy polecić obudowy Thalassa.

  Obudowy Thalassa PLM - poliestrowe obudowy naścienne wzmocnione włóknem szklanym o stopniu ochrony IP66. Obudowy doskonale sprawdzają się do instalacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą obudów Thalassa PLM:  https://www.se.com/pl/pl/product-range/2540-thalassa-plm/?preferredCountry=yes

  Obudowy Thalassa PHD - poliestrowa obudowa Heavy Duty wzmocniona podwójną warstwą włókna szklanego przeznaczona do pracy w trudnych warunkach. Stopień ochrony IP65. Obudowa jest dostarczana razem z daszkiem, który pomaga zapobiegać przedostawaniu się wody do obudowy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą obudów Thalassa PHD: https://www.se.com/pl/pl/product-range/60127-spacial-sfhd-s3hd-thalassa-phd/12146029968-thalassa-phd

 • Moim zdaniem jedynym dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafki z materiału termoutwardzalnego.  Tutaj będziesz miał szeroki wybór pod względem gabarytów jak i wyposażenia wewnętrznego, sposobu montażu.

  • @Piast Kołodziej: fajna i ładna tylko z tego co widzę to kupić ją jest pierońsko ciężko Raczej pod zamówienie a ja na 17 muszę mieć wszytko u siebie. Dzięki bo coś mnie zacmiło i nie pomyślałem o termoutwardzalnych szfkach. Teraz do roboty się spieszę wieczorem poszukam