Do sterowania pompką cyrkulacyjną w instalacji centralnego ogrzewania zawsze stosowałem stycznik. Syn kończy szkołę elektryczną i mówi mi, żebym zastosował przekaźnik. Co Waszym zdaniem lepiej się sprawdzi i będzie tańsze?
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Moje zdanie jest podobne jak kolegi @Gwozdziu944
-
Moim zdaniem oba urządzenia się nadają pod warunkiem że są dobrane właściwie do obciążenia oraz posiadają odpowiednią ilość łączeń. @Gwozdziu944 wyczerpuje temat :-)
-
Jak wymiana to zawsze na cos lepszego nowszego po to są wymiany. Przy okazji wymian może i pompka za jakiś czas na nowszą bardziej energo oszczędniejsza która po czasie zarobi na siebie na prądzie. Resztę szczegółów i niuansów opisali poniżej koledzy z ŁNN.
-
Teoretycznie do tego zadania jest stycznik, i nie każdy przekaźnik sobie z tym poradzi. Trzeba pamiętać, że małe pompki (bez elektroniki) mają dużą indukcyjność, a to powoduje iskrzenie na stykach i może "skleić przekaźnik".
Tyle teorii ....
W praktyce pompka ma na tyle małą moc, ze dobrze dobrany przekaźnik sobie poradzi. U mnie z dużą pompą obiegową (rozmiar 180) pracuje przekażnik Relpol PIR-2 ... i działa już 5 lat i jest OK.
Ale widziałem instalację z RM84 albo 85, który nie podołał
Odpowiadając na twoje pytanie.... lepiej się sprawdzi stycznik. Ale czy naprawdę go potrzebujesz ?
-
Podaj proszę model pompki cyrkulacyjnej i dobierzemy rozwiązanie.
Twój syn ma rację pod tym względem, że często do małych pomp, silników 1-fazowych używa się przekaźników, ponieważ pojawiło się bardzo dużo nowych rozwiązań (wzmacniane styki, zwiększone przerwy między stykami i wiele innych) i nie ma potrzeby stosowania styczników.
-
-
@Neo0: Pompą cyrkulacyjną, która wysłałeś możesz spokojnie sterować przekaźnikiem:
https://www.tim.pl/przekaznik-miniaturowy-1p-16a-230v-ac-styk-agsno2-40-61-8-230-4000 (cewka przekaźnika na 230 VAC)
lub
https://www.tim.pl/przekaznik-miniaturowy-1p-16a-24v-dc-cewka-czula-styk-agsno2-40-61-7-024-4000 (cewka na 24 VDC)
Gniazdo do przekaźnika:
https://www.tim.pl/gniazdo-push-in-do-przekaznika-serii-40-95-p5-spa
Trwałość przekaźnika z cewką na 230 VAC lub 24 VDC przy tak niewielkim obciążeniu to około 1 mln przełączeń :)
-
-
Miałem u siebie podobny problem. Nawet do tego stopnia, że sklejał mi styki stycznika modułowego 16A. Jakiś czas temu od znajomego dostałem przekaźnik ze stykami wzmocnionymi – https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-przemyslowe-wtykowe/Przekaznik-RUC/864130-RUC-3023-26-523.
Na początku śmiałem się z tego, bo gdzie przekaźnik da radę tam gdzie skleja się stycznik, ale już od jakiegoś czasu chodzi bezawaryjnie, a kolega wyjaśnił mi, że mimo, że obudowa jest taka sama to jakość materiału styków robi robotę. Jedyną wadą tego przekaźnika jest dostępność. Cholernie ciężko go kupić.
-
@CMD: Wszystko jest kwestią na jaki charakter pracy jest przewidziany dany stycznik czy przekaźnik. W linku który podałem w pierwszym komentarzu, jest taka tabela. Warto spojrzeć. Jest jeszcze ciekawa grafika którą kiedyś podesłał mi @Piotr Bibik odnośnie przekaźników Findera i oświetlenia z swojej prezentacji. Zobacz sobie jakie są różnice np w 1 i ostatniej pozycji (5 A vs 40 A) w obciążalności w watach dla świetlówek z statecznikiem elektromagnetycznym.
-
Czytaj także:
Sterowanie pompą obiegową
Witam! Chciałbym sterować pompą obiegową za pomocą czujników ruchu.
Błąd w kotle centralnego ogrzewania?
Dzień dobry posiadam elektryczny kocioł centralnego ogrzewania EPCO
Sterowanie ogrzewaniem
Właśnie skończyłem wykonywać u siebie w domu sterowanie ogrzewaniem
Jak działa termostat pokojowy i jakie rodzaje znajdziemy
Termostat to urządzenie utrzymujące zadaną temperaturę poprzez okr
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Jeśli już masz stycznik, to taniej nie wyjdzie go wymienić. Kwestia jeśli by się uszkodził. Przekaźnik może być z podstawką lub bez. Te z podstawką łatwiej jest wymieniać, bo nie trzeba odłączać przewodów. Zarówno stycznik jak i przekaźnik należy dobrać do obciążenia (tabela kategorii pracy podana w linku) a skoro to pompka cyrkulacyjna to zapewne kilka wat poboru, więc spokojnie przekaźnik wystarczy.
Podstawowe pytanie, czy Ci to przeszkadza że masz stycznik i czy warto wydać pieniądze na zakup przekaźnika? Jeśli stycznik się zepsuje, to oczywiście wtedy można wymienić. Takie moje zdanie :)
Tu masz link do artykuły który po krótce opisuje stycznik i przekaźnik oraz wskazuje różnice.
https://www.tim.pl/strefa-porad/Przekaznik-czy-stycznik----na-co-zwrocic-uwage-Poruszamy-najwazniejs