Witam, muszę zrealizować sterowanie piecami akumulacyjnymi, poniżej zamieszczam schemat.

Załączanie, wyłączanie (również zdalne), harmonogramy chcę zrealizować za pomocą sterowników Blebox.

Wentylatory grzejników uruchamiane są termostatem umieszczonym w piecach.

Proszę o sugestie co powinienem zmienić na schemacie. Czy zabezpieczenia są prawidłowo umieszczone, czy może należy zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie (np. RCD)?

 • Rozdzielnica 2x12 stanowczo za mała. Bezpieczniki do wentylatorów za duże. Elektronika niezabezpieczona, Różnicówki zawsze pozytywnie jak są. Jak ubierzemy w ilość jeszcze zabezpieczeń nie zależnie dla każdego grzejnika to będzie ciasno. Ale wszystko zależy od portfela inwestora. 

 • boss 115 pkt

  troche nieczytelny ten schemat. Zrobiony jakoś tak po chińsku ;)

  Ale kilka uwag wrzucę.
  - patrząc od strony zasilania powinno być:
     - zabezpieczenie
     - stycznik
  u ciebie widzę, że zasilnie wchodzi na przekaźnik a potem, za przekaźnikiem na zabezpieczenie. To poważny błąd. 
  Druga sprawa.... do załączania pieca akumulacyjnego użyłbym stycznika a nie przekaźnika (wstawiłeś zdjęcie przekaźnika).

  Nie znam tego pieca i nie widziałem jego dokumentacji, ale gdybym to ja robił, to dla pieca byłoby jedno zabezpieczenie a nie osobno na grzałki i osobno na wentylator. W ostateczności można zrobić to za pomocą dwóch sprężonych zabezpieczeń... czyli takich które załączamy i wyłączamy jednocześnie. Ale wydaje mi się, że zastosowanie dwóch zabezpieczeń to lekka nadgorliwość. Zbędna.

  A dlaczego jedno zabezpieczenie a nie dwa osobne? Ze względów bezpieczeństwa. 
  Kolejna uwaga... NIe ma zabezpieczenia sterowników ?  - (przypomnę.... najpierw zabezpieczenie, potem styki potem odbiornik - u ciebie jest pomieszane).

  Jaka moc mają wentylatory ? 3kW każdy ? ;) :)  Pewnie mają ze 30W... wiec po co zabezpieczenie 16A na każdy.... jestem pewien, że w dokumentacji pieca nie ma takiego zabezpieczenia dla wentylatora. 

  I ostatnie.... tak, ja dałbym wyłącznik RCD albo jeden, albo dla każdego pieca osobny - jak wolisz. 

  Popraw schemat, sprawdź co mówi instrukcja pieca w zakresie zabezpieczeń.