16 odpowiedzi

Sprawdź

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym a przepływy w rurkach ?

boss 73 pkt dodane:

Czy wykonując sterowanie ogrzewaniem podłogowym z czujnikiem temperatury w każdym pomieszczeniu należy wyregulowywać przepływy na rozdzielaczach ? 
Każde pomieszczenie ma swoje zawory i swoj termostat załączający zawory. 
Jednakże w całym obiekcie pętle grzewcze są różne, jedna ma 10m a inna 110m. A wiec po załączeniu kilku zaworów jedne obwody będą miały wieksze przepływy, a inne mneijsze. czy to ma znaczenie w przypadku takiego sterowania ?
Czy należy w układzie wyrównać przepływy?
 

 • @ajotnet @Jacek Niżyński ​​​​​​​@Gwozdziu944 ​​​​​​​@come w wypowiedziach skupiliście się na ograniczaniu przepływu w danym obwodzie, a co z pompką lub pompkami cyrkulacyjnymi?

  Moim zdaniem trzeba zacząć od ustalenia ile i jakich pompek cyrkulacyjnych jest założonych w danej instalacji, oraz jak są one sterowane?

  Przykładowo.

  Jeśli w instalacji jest jedna pompka obiegowa, ustawiona na stałą moc i wszystkie obwody grzewcze są otwarte, i jest wykonane wstępne "kryzowanie", to przepływ wody w każdym obwodzie będzie mniej więcej porównywalny i całość powinna grzać bez zbędnych efektów dźwiękowych. Ale jak w tej instalacji zamknie się kilka dowolnych obwodów, a pompka nadal będzie tłoczyć z taką samą mocą, to w tym  jednym otwartym obwodzie wzrasta ciśnienie oraz przepływ wody, przez co mogą wystąpić nieprzyjemne efekty dźwiękowe.

  Rozwiązaniem może być zamontowanie pompki "automatycznej", czyli takiej, która swoje obroty dostosowuje automatycznie do ciśnienia panującego na jej wyjściu. Wówczas niezależnie od ilości otwartych lub zamkniętych obwodów pompka dostosowuje swoje obroty (moc) do ustawionego na wyjściu ciśnienia przez co w całej instalacji panuje to samo niezmienne ciśnienie i jeśli instalacja jest dobrze zaprojektowana nie występują wówczas przykre efekty dźwiękowe. 

  W mojej opinii, ważne jest prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji, właściwe wstępne zdławienie wybranych obwodów i właściwe sterowanie panującym w instalacji ciśnieniem np. przez zastosowanie odpowiednio dobranych i właściwie sterowanych pompek cyrkulacyjnych.

 • Przepływy czasem się 'KRYZUJE" na grzejnikach dla wyrównania temperatur przy rozległej instalacji gdzie najbliższe grzejniki "kradną" ciepło w wymuszonym obiegu, a najbardziej oddalone tylko letnie. Poza tym woda w instalacji podłogowych jest niskotemperaturowa około 30-35 chyba stopni max bo wiecznie w niej krąży. Termostat go zamyka lub otwiera nie na pół gwizdka bo nie wie kiedy jest te pół. W grzejnikach tradycyjnych 55 lub trochę więcej i dla tego zakłada się zawory termostatyczne z podziałem na temperatury otoczenia czy otwarcia okna zimą.

 • Moim zdaniem nie ma takiej potrzeby, jednakże w przypadku bardzo "krótkich pętli można przepływ lekko zmniejszyć.  W praktyce nie zawsze wszystkie pętle będą otwarte, więc pompka powinna dać radę. Jeśli nie da to dana pętla będzie dłużej otwarta aż do osiągnięcia wymaganej temperatury w pomieszczeniu. Warto pamiętać o tym by zapewnić spory przepływ nawet w przypadku pracy tylko jednej pętli ( np ciągle otwartym grzejnikiem w łazience). Życie czasem weryfikuje działanie poszczególnych pętli i w określonych sytuacjach może zajść konieczność zmniejszania przepływu, choć ja tego nie zalecam. :-)

 • Nie musisz wyrównywać przepływów. Zawór odetnie przepływ jak zostanie osiągnięta zadana temperatura i obniży go według histerezy pracy. Jedynie w przypadku jak nie uda się dogrzać pomieszczenia to możesz zwiększyć przepływ w danym obwodzie. 

 • Nie ma to znaczenia. Czujnik powietrza i tak zamknie obwód w zadanej temperaturze, a i tak jest bezwład oddawania ciepła czy to jest 5 czy 10 cm betonu i czy to jest 9m czy 27m posadzki. Kazde pomieszczenie ma inne parametry czasem więcej okien inne okładziny, elementów które nabieraja temperaturę a potem oddają jak piec akumulacyjny czy po prostu kawal salonu pustego itp.