7 odpowiedzi

Sprawdź

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem sterowania temperaturą w danym pomieszczeniu są tradycyjne ręcznie ustawiane głowice termostatyczne montowane koło grzejnika. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ ilość domów lub mieszkań ogrzewanych w tradycyjny sposób za pomocą grzejników jest największa.

W nowo powstających obiektach stosuje się wodne ogrzewanie podłogowe wykorzystujące elektroniczne sterowniki. 

Wraz z rozwojem fotowoltaiki popularność zyskują również elektryczne systemy grzewcze oparte o grzałki montowane w wymiennikach ciepła i wspomagające ogrzewanie tradycyjne (grzejniki) lub ogrzewanie podłogowe, wykorzystuje się również elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat lub przewodów grzejnych. Część osób montuje grzejniki elektryczne, nagrzewnice lub zyskujące popularność ogrzewanie na podczerwień. W tym miejscu warto również wymienić ogrzewanie akumulacyjne.

Człowiek jest leniwy, wygodny i szybko przyzwyczaja się do lepszych rozwiązań. Niezależnie od posiadanego systemu ogrzewania i potrzeb (np. oszczędności, wygoda, zaimponowanie sąsiadom) dąży do ułatwienia sobie życia (często bez ekonomicznego uzasadnienia).

W uproszczeniu rozróżniamy sterowanie bezpośrednie grzejnikiem, obwodem ogrzewania podłogowego grzałką itp. lub bardziej zaawansowane związane s sterowaniem np. kotłem grzewczym (to rozwiązanie jest zdecydowanie rzadziej spotykane). 

Rozmawiając o sterowaniu wodnym ogrzewaniem nie możemy zapominać o:

   - pompkach cyrkulacyjnych (wypadek gdy wszystkie zawory na grzejnikach się zamkną) a pompa nadal będzie pracować,

   - źródłach ciepła na paliwo stałe np. ekogroszek. Zamkniecie wszystkich zaworów powoduje, że kocioł CO nie jest w stanie oddać ciepła które jeszcze na nim jest wytwarzane.

 

W związku z tym rozpoczynam dyskusję na temat systemów sterowania ogrzewaniem.

   - Co warto stosować?

   - Czego unikać?

   - Jak razicie sobie z opisanymi zagadnieniami sterowania pompkami CO lub odbiorem energii cieplnej z kotła CO?

   - Co w przypadku zaniku napięcia?

   - Jak rozmawiać z klientem (jakie macie sprawdzone sposoby na przekonanie klienta do danego rozwiązania)?

   - Jakie rozwiązania macie sprawdzone, a jakie chcielibyście poznać?

 • Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę jest termostat BLISS 2 od firmy Finder.

  Zdalnie za pomocą smartfona możemy sterować i kontrolować ogrzewanie(pompy ciepła oraz piece gazowe) i klimatyzację. Duża zaletą rozwiązania jest to, że w przypadku utraty sieci Wi-Fi termostaty mogą łączyć się za pomocą Bluetooth.

 • Są teraz termostaty jak i sterowniki na WI-FI i zaczyna sie to też sprawdzać, bo ludź ma to pod kontrola jak go nie ma w domu czy mieszkaniu. Wchodzi na telefonik sprawdzi temperatury w całym domu, jak trzeba podkręci sobie w łazience 30min przed przyjazdem bo leci od razu pod prysznic. A znów jak go nie ma to wystarczy jakieś 15" a uruchomi przed przyjazdem bo dzieci wrócą wcześniej. 

  Grzejniki elektryczne czy promienniki podczerwieni też już maja WI-FI i mam gości co chwalą bo oni kontrolują też temperaturę aby mu nie kręcili jest opcja kłódeczki, że i tak nie nakręcą więcej niż on im zada jak ma być. Jak w hotelu z klimatyzacjami ludzie kręcą bo w domu nie mają a potem obsmarkani chodzą.

 • Byłem kiedyś na targach i firma DEVI promuje takie rozwiązanie:

  https://www.tim.pl/zestaw-startowy-danfoss-link-1-sterownik-3-termostaty-connect-014g0501

   

 • Znam, używam i polecam Waszej uwadze sterowanie temperaturą za pomocą thermoBox produkcji Blebox. Dlaczego to rozwiązanie w mojej ocenie jest godne uwagi?

  Bo ma bardzo duże możliwości. Pod tym względem niewiele jest systemów które mogę się z nimi równać (zerknijcie tylko na fragment ustawień zaawansowanych jakie zamieściłem na poniższych zrzutach ekranu. Posiada możliwość podpięcia drugiej sądy bezpieczeństwa, oraz możliwość wprowadzania korekt temperatury.

  Sterownik thermoBox jest bardzo atrakcyjny cenowo, posiada bezprzewodową łączność Wi-Fi i jest to element systemu Smart Home. Dokupienie kolejnego elementu tylko powiększa możliwości systemu Blebox (można zacząć od dowolnego elementu i nie potrzeba bramek, centralek lub innych elementów dzięki czemu próg wejścia w ten system jest bardzo niski - cena pojedynczego elementu). 

  Blebox ma możliwość sterowania zarówno z aplikacji na smartfona (Android lub iOS) jak i z poziomu przeglądarki internetowej (jest też możliwość sterowania z tradycyjnego przycisku). 

  Ponieważ thermoBox ma bezpotencjałowe wyjście przekaźnikowe możliwości sterowania są ogromne. 

 • W przypadku ogrzewania podłogowego używam 3 sterowników temperatury w różnych pomieszczeniach.  Brak dodatkowej pompki cyrkulacyjnej bo wykorzystuję tę wbudowaną w kotle. 

  Sterowniki elektroniczne ale bez komunikacji ze smartfonem. Ustawianie obniżenia temperatury w nocy w moim przypadku nie ma sensu bo wyłączając ogrzewanie, nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz w środku spadnie o około 0,5 stopnia Celsjusza w ciągu 12 godzin.

 • Obecnie rozpoczynam przygodę z Netatmo. Jest to bezprzewodowy system inteligentnego domu znajdujący się w ofercie Legrand. W moim domu z lat 90, mam obecnie koło grzejników ręcznie sterowane zawory termostatyczne Danfoss, ale w kilku pomieszczeniach mam zamiar sterować temperaturą według harmonogramów. Do sterowania wykorzystuje się aplikację Netatmo Energy.

  Więcej opiszę jak podłączę i uruchomię system ;)