IT, GSM
Przeczytano 990 razy

Siemens Logo!8 i wizualizacje LWE

Jakiś czas temu zacząłem się uczyć programowania prostych sterowników PLC. Bazuje na Siemens LOGO! I zastanawiam się do jakiego projektu można wykorzystać taki sterownik. Druga ważna sprawa to wizualizacjach na stronie sterownika. Wie ktoś jak to wygląda i czy działa to dobrze?

Odpowiedzi (5)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1160 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Logo!8 ze względu na swoją dość prostą budowę i intuicyjne programowanie dobrze nadaje się przede wszystkim do nauki. Jak dobrze się z tym zaznajomisz i nauczysz się to programować, to późniejsze przejście na jakiegokolwiek PLCka nie powinno sprawić ci większego problemu.
    Odnośnie zastosowania, to niepozorne Logo!8 oferuje naprawdę bardzo dużo możliwości. Najbardziej podstawowe i popularne projekty to np. prosta przepompownia, sterowanie bramą wjazdową, prosty projekt inteligentnego budynku. Tak właściwie ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia i ilość wejść i wyjść (chociaż to też możesz obejść odpowiednimi modułami) - najlepiej wybierz jakiś projekt, który faktycznie cię zainteresuje i sam będziesz chciał go stopniowo ulepszać.
    Odnośnie wizualizacji, to jak najbardziej webserwer Logo! działa nieźle. Wiadomo nie jest to SCADA, ale możliwości oferuje naprawdę sporo. Poza tym w necie znajdziesz pełno tutoriali, więc do nauki moim zdaniem najlepszy wybór.

  • Piotr Kubaszewski Ekspert Przedstawiciel techniczno - handlowy

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 6 pytań
    • 127 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jeżeli zaczynasz przygodę ze sterownikami to możesz rzucić okiem na nowe przekaźniki programowalne Finder OPTA. Środowisko programowanie oparte jest o język Arduino oraz jest możliwość programowania w 5 języków programowania. Oba programy są darmowe i dają sporo możliwości.

    Jeżeli zależy Tobie na wizalizacjach to możesz wykorzystać chmure Arduino w celu sterowania sterownikiem, podglądam stanu pracy czy wykorzystać do zczytywania pomiarów po protokolach komunikacyjnych. 

    https://www.tim.pl/programowalny-przekaznik-logiczny-finder-opta-lite-12-24v-dc-rj45-lub-modbus-tcpip-8a-04-9-024-8300/p/0001-00017-15621

    https://www.tim.pl/programowalny-przekaznik-logiczny-finder-opta-plus-12-24v-dc-rj45-lub-modbus-tcpip-8a-04-9-024-8310/p/0001-00017-15622

    https://www.tim.pl/programowalny-przekaznik-logiczny-finder-opta-advanced-12-24v-dc-rj45-lub-modbus-


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 19 pytań
    • 516 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników

    Na sterowniku LOGO możesz pobawić się w sterowanie silnikami albo siłownikami, nadaje się do przeróżnych układów sterowania. Jeśli nie masz pomysłów, internet pełen jest gotowych projektów. Jeśli chodzi o inteligentne domy to też wydaje mi się, że są do tego lepsze rozwiązania, natomiast fajnie jest zrobić też taki projekt, np sterowanie oświetleniem(oczywiście imitację na przyciskach lampkach i czujnikach). Możesz tutaj wykorzystać wiele wariantów- z użyciem czujnika ruchu, załączanie w określonych porach, automatyczne wyłączanie z wykorzystaniem czujnika obecności.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 7 pytań
    • 607 odpowiedzi
    • 96.4% pozytywnych ocen od użytkowników

    LOGO! będzie idealne do tworzenia prostych układów np z lampkami, małymi silnikami DC oraz różnego rodzaju czujnikami. Pamiętam, że szczególnie dużą frajdę mi sprawiało stosowanie go w układach pneumatycznych. Jednak wg mnie na starcie trzeba mieć do niego moduł rozszerzający wejścia i wyjścia, bo bazowo z tymi 8-ma wejściami i 4-ma wyjściami bardzo szybko się dochodzi do ściany jeśli chodzi o możliwości.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 32 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Siemka, Logo to bardzo fajny sterownik na początek przygody z nauką PLC. Mały ale ma dużą moc, świetnie nadaje się do zastosowań typu proste sterowanie silnikami na podstawie paru czujników. Po dokładniejszym poznaniu zasad działania oraz zaznajomieniu się z protokołami komunikacji bardzo łatwo skomunikować ten sterownik z innymi a nawet z systemami typu SCADA. Pracuje stabilnie, nie widziałem jeszcze aby się zaciął. Logo jest dość odporne na uczniów i studentów, ciężko je zabić. Są dostępne gotowe zestawy do nauki, płytki symulacyjne itp.

    Co do LWE to ciekawe rozwiązanie, pozwala tworzyć swoje proste wizualizacje procesów, wiadomo to nie jest Picasso ale jak na painta działa dobrze. Nie są może najpłynniejsze, pozwalają obserwować działanie komponentów instalacji, jak i sterować wejściami po odpowiednim dostosowaniu programu sterownika. Stanem wejść logicznych nie da się sterować więc aby osiągnąć podobny efekt należy równolegle do wejść I podłączać w programie flagi M.

    Z doświadczenia, używałem Logo jako sterownika do 3 myjek ciśnieniowych oraz 2 pomp na myjni, wyposażone w czujniki ciśnienia oraz sucho-biegu świetnie zabezpieczały styczniki oraz silnik przed mniej dbających klientów. Świetnie sprawdza się do jakiś prostych przepompowni wody lub ścieków. Podobno idzie na nim zrobić system inteligentnego domu lecz obawiam się że są lepsze rozwiązania do tego celu.

    Podsumowując, Logo jest mega fajne do prostych projektów nie wymagających szybkiego działania. Wizualizacje mają charakter bardziej serwisowy niż użytkowy lecz pozwalają podglądać procesy zachodzące w strefie działania sterownika.

Czytaj także:

Powitanie Społeczności ŁączyNasNapięcie - SIEMENS
Społeczność

Powitanie Społeczności ŁączyNasNapięcie - SIEMENS

Dzień dobry! Miło nam poinformować, że jako firma SIEMENS dołączam

Więcej
Sterownik LOGO!
Społeczność

Sterownik LOGO!

Hej, na za tydzień muszę się przygotować z programowania sterownika

Więcej
Logo Siemens
Społeczność

Logo Siemens

Posiadam sterownik SIMENS LOGO v5.0 do którego potrzebuję dobrać mo

Więcej
Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać?
Blog

Projekt instalacji fotowoltaicznej – co powinien zawierać

Najważniejszą informacją zawartą w donbrze przygotowanym projekcie

Więcej
Siemens partnerem grywalizacji
Blog

Siemens partnerem grywalizacji

Miło nam poinformować, że partnerem ostatniej edycji grywalizacji z

Więcej
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Blog

Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?

Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów

Więcej