15 odpowiedzi

Sprawdź

Róznicówki 300mA - właściwy dobór?

vlad 2 pkt dodane:

Witam.

Znajomy dzierżawi lokal gastronomiczny.

Właściciel przeprowadził remont elektryki. Firma wstawiła różnicówki 300mA typu A oraz zabezpieczenia nadprądowe B16A jedo i trójfazowe.

Odbiory typowe dla gastronomii, jakieś piece trójfazowe, patelnie elktryczne, piekarniki, zmywarki.

Wszystko ze stali kwasodopornej.

Zastanawia mnie dlaczego wstawili 300mA?

Macie jakieś pomysły.

Właściciel nie chciał udostępnić projektu i protokołu pomiarów.

 • Tak jak zauważyli koledzy wcześniej, istotne jest jaką funkcję owa różnicówka ma pełnić? Jeżeli ma zapewniać ochronę przeciwpożarową to jest jak najbardziej ok, natomiast jeżeli miałaby również pełnić ochronę przeciwporażeniową uzupełniającą to jest już dobrana nieprawidłowo bo nie zapewnia ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.

  Z ciekawości, masz może zdjęcie tej różnicówki ewentualnie czy wiesz jaki typ tam był dokładnie? Zastanawia mnie czy kogoś nie poniosło żeby dać selektywną nie dając "za nią" nic więcej.

 • Sumarycznie jak kilka urządzeń wisi na jednej różnicówce to 30mA może być mało tak jak piszą koledzy. Na pewno windy nie lubią 30mA.

  Poza tym mi się wydaje że ten co to wkładał nie miał pojęcia (nie dopatrzył i wsadził) że 300mA to nie to samo co 0,03 ale 0,3 już bardziej...

  Takie przypadki się zdarzają. Wziął z półki i wsadził na ile z wiedzą to już inna sprawa.

 • Do tej pory z zastosowaniem wyłączników RCCB 300mA spotkałem się w przypadku silników 3-fazowych (tu wymogi przychodzą z niemieckich norm) oraz obecnie na potęgę w instalacjach fotowoltaicznych (tu również popularne są 100mA). Tak jak @Robsontech wspomniał, różnicówki powyżej 30mA zapewniają ochronę przeciwpożarową (czyli ochronę instalacji a nie samego użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym). W takich instalacjach zastosowanie zabezpieczeń 30mA może powodować niechciane wyzwolenia spowodowane roboczymi prądami różnicowymi zabezpieczanych urządzeń (inwertery pv, falowniki). 

  W Twoim przypadku należałoby sprawdzić czy któreś urządzenie odbiorcze, które wymieniłeś, nie wymaga właśnie ochrony wyłącznikami 300mA (sam się nie spotkałem ale jeśli są to przemysłowe piece, piekarniki, patelnie, zmywarki - jest to prawdopodobne).

   

 • Na każdy obwód elektryczny powinno się instalować wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA z kilkoma wyjątkami. Wyłącznik różnicowoprądowy 300 mA to wyłacznik przeciwpożarowy. Może być stosowany jak np główny wyłącznik różnicowoprądowy selektywny.