Przeczytano 3 829 razy

Różnica między włącznikiem schodowy, a świecznikowym?

JW

Odpowiedzi (6)

  • Jest zazwyczaj narysowany schemacik na opakowaniu... Podwójny schodowy też może robić za świecznikowy i jeszcze jedno.... : Dla wtajemniczonych zagadka :

    Krzyżyk może być schodkami, ale schodki nie mogą być krzyżykiem....

  • Ostatnie już uzupełnienie: w zamian łącznika schodowego proponuję zastosowanie przycisku oraz przekaźnika bistabilnego dopuszkowego. Filmik prezentuje w jaki sposób poprawie wykonuje się instalację sterowania z wykorzystaniem takiego automatu. Źródło: http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/przekazniki-bistabilne/pbp-05

  • Uzupełniając: poniżej schemat układu schodowego oraz filmik z podłączeniem. źródło: https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-elektryczna/wylacznik-schodowy-jak-podlaczyc-schemat-i-z

  • Cześć! Najprościej mówiąc: łącznik świecznikowy służy do sterowania dwoma obwodami z jednego miejsca. Łącznik schodowy w parze z kolejnym służy do sterowania pojedynczym oświetleniem z dwuch miejsc. W załączniku przesyłam Ci filmik prezentujący podłączenie łącznika świecznikowego oraz schemat (źródło: forum SEP).

  • a tu film ze schodowym

  • łącznik świecznikowy - posiada dwa przyciski (może mieć ich więcej) i stosowany jest do włączania żyrandoli podzielonych na strefy. np. żyrandol ma pięć żarówek, z czego jednym klawiszem włączamy dwie, a drugim trzy.ej się w pomieszczeniu. Ten wyłącznik nie odbija i działa na zasadzie przełącznika – włączając lub wyłączając obwód.

    łącznik schodowy - nazywany również klatkowym. Pozwala na włączanie i wyłączanie światła w dwóch różnych miejscach. Np. wchodzisz na schody i włączasz światło. Kiedy jesteś na górze wyłączasz je drugim wyłącznikiem. Należy stosować go w parach. Często wykorzystywany w dużych pomieszczeniach, gdzie dla wygody instalujesz włączniki w różnych miejscach po to aby mieć do nich łatwy dostęp bez potrzeby przemieszczania się. Wyłącznik występuje również w wersji podwójnej.