3 odpowiedzi

Sprawdź

Różnica między selv a pelv??

Abel 1 pkt dodane:

Jak wyżej. Plus jaki jest sens uziemiania?

 • Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat, i w miarę jasno opisuje temat. 
  Link do artykułu: https://elektrykapradnietyka.com/37123/selv-pelv-felv-uklady-sieci-elv-bardzo-niskiego-napiecia-w-pr

  A tutaj krótki fragment z przytoczonego artykułu, są to cechy poszczególnych układów sieci bardzo niskiego napięcia:

  "FELV (Functional Extra Low Voltage)

  Bardzo niskie napięcie funkcjonalne, które nie służy w celach ochrony przed porażeniem, tylko w celach funkcjonalnych (najczęściej drobna elektronika). W układzie FELV należy stosować te same zabezpieczenia przed porażeniem co w pozostałych układach nN (ochrona podstawowa, dodatkowa oraz uzupełnienie ochrony podstawowej). Ze względu na obecność mostka prostowniczego, jako uzupełnienie ochrony podstawowej, należy stosować RCD typu A, czyli reagującego na prąd wyprostowany jednopołówkowo (pulsujący).
   

  SELV (Safety/Separated Extra Low Voltage)

  Bardzo niskie napięcie odseparowane od sieci. Transformator lub zasilacz musi posiadać izolację podwójną lub wzmocnioną. Dopuszczalne jest stosowanie izolacji pojedynczej w przewodach. W przypadku prowadzenia przewodów razem z innymi przewodami o wyższym napięciu, należy stosować izolację na to samo napięcie, lub zastosować uziemioną metalową przegrodę. Obwody, jak i gniazda zasilania SELV nie mogą mieć przewodu/styku PE oraz mają uniemożliwiać podłączenie innego napięcia – poprzez zastosowanie innych gniazd. W przypadku obecności zasilacza lub transformatora i mostka za nim, jako uzupełnienie ochrony podstawowej, należy stosować RCD typu A, czyli reagującego na prąd wyprostowany jednopołówkowo (pulsujący).
   

  PELV (Protected Extra Low Voltage)
   

  Bardzo niskie napięcie z jednym biegunem połączonym z PE (uziemieniem ochronnym) sieci. Transformator lub zasilacz musi posiadać izolację podwójną lub wzmocnioną. Dopuszczalne jest stosowanie izolacji pojedynczej w przewodach. W przypadku prowadzenia przewodów razem z innymi przewodami o wyższym napięciu, należy stosować izolację na to samo napięcie, lub zastosować uziemioną metalową przegrodę. Stosowanie RCD typu A jest również zalecane jak przy zasilaczach SELV, mimo iż ryzyko jest nieco mniejsze ze względu na połączenie z PE."
 • Najbardziej istotną różnicą między obwodami bardzo niskiego napięcia PELV i SELV jest to, że w obwodzie PELV jeden przewód fazowy lub jeden z biegunów obwodu powinny zostać uziemione. 

  Obwód SELV nie może mieć żadnych punktów połączonych z ziemią ani z przewodami ochronnymi PE i PEN.

 • Główna różnica polega właśnie na tym, SELV nie posiada uziemienia, a PELF posiada uziemienie.