6 odpowiedzi

Sprawdź

Witam, zastanawiam się nad zakupem robota koszącego. Mam dość skomplikowany ogród, bo 2 poziomowy, jeden i drugi oddziela murek i schody. Murek jest z kamienia, więc nie jest równy i domyślam się, że robot tam nie dotrze i będę musiał do kosić ręcznie. 

 

Czy są jakieś plusy/minusy dla trawnika, gdy jest on tak często koszony przez robota?

 

Jak wygląda programowanie robota, by “nauczył” się obszaru koszącego?

 

Gdzie umiejscowić stację ładowania?

 

I jak rozwiązać problem w moim ogrodzie, są może jakieś tryby pracy, że raz pracuje na 1 poziomie, zmieniam tryb i wtedy może pracować na tym drugim? Czy jednak do tego potrzeba 2 robotów?

 • Ja również zastanawiam się nad robotem koszący. W ofercie firmy HUSQVARNA  są roboty które sprostają opisanemu przez Ciebie trawnikowi. Mają nawet napęd na 4 koła więc mogą wjechać na skarpę. W ofercie są również roboty które mogą wrócić do stacji po dwóch przewodach prowadzących. Warto wezwać takiego specjalistę z lokalnego punktu sprzedaży a on nieodpłatnie doradzi nam odpowiednie rozwiązanie. 

  Co do trawnika to mamy cały czas idealnie skoszoną trawę, samoistne nawożenie i niemal wyeliminowane chwasty. My zyskujemy czas i ciszę. Na pewno będziesz potrzebował podkaszarki ( najlepiej akumulatorowej) by obkosić krawędzie i miejsca w których robot nie wjedzie. Dzięki aplikacji będziesz widział pracę robota. Średnio raz w miesiącu trzeba będzie wymienić nożyki ( najczęściej 3 szt koszt od kilkunastu złotych za nie oryginalne do nawet 80 za dedykowane) 

 • Roboty są różne dla różnych trawników 

  Z ważnych rzeczy: w ziemię wkopuje się przewody z oczkami,  czujnikami, które prowadzą robota.

  Na co zwrócić uwage:

  - pochylenie terenu: te tańsze modele potrafią podjechać pod Max 25 st,  więc warto sprawdzić pochylenie

  - jeśli masz murki to warto mieć model z czujnikiem przeszkód.  Z tym że jeśli masz np ścieżkę,  robót może uznać to za koniec trawnika i dalej nie kosic.  Wtedy trzeba to przenieść.

  - hałas. Podawany jest na biegu jalowym,  więc warto na to zwrócić uwagę bo inaczej będzie naprawdę głośno czasami.

  Stacje ładowania oczywiście w dyskretnym, możliwie nie naslonecznionym miejscu.

  Daj znać jak duży trawnik, pomogę coś dobrać. No i budżet:)

  Pozdrawiam!

 • znajomy ma takiego robota marki husqvarna i jest bardzo zadowolony. Wyjeżdza codziennie i kosi, Tak jak napisał ajotnet, jest przewód zakopany dookoła ogrodu oraz wokół roślinek w środku ogrodu. Taką kosiarkę też trzeba czyścić, czasem się zablokuje i trzeba jej pomóc ale wygoda jest. W instrukcji każdej kosiarki powinno być napisane jakie wzniesienia może pokonać.

 • Zakopuje się w ziemi przewód i wytycza "jemu: plan działania i miejsca. Poza ten przewód nie wyjedzie, jeżeli ma możliwość przejechania samoistnie nie ma schodów to przejedzie, a różnica poziomów nie ma znaczenia. Jeździ w dzień i w nocy no i wraca do bazy na ładowanie.