Przeczytano 605 razy

PTFIX oraz PTVFIX

Szanowni użytkownicy, 

Potrzebujemy małej pomocy stąd przychodzimy do grona praktyków, na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie jest to żadna akcja promująca tylko zwyczajna chęć poznania opinii praktyków. Bloki rozdzielcze PTFIX oraz PTVFIX, kilkukrotnie pojawiały się już w dyskusji, ale zastanawia nas  kto miał przyjemność używać tych produktów w instalacjach oraz czy pojawiły się może jakieś uwagi dotyczące ww. rodziny produktów, za każdą odpowiedź będziemy wdzięczni

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 16 pytań
    • 517 odpowiedzi
    • 95.2% pozytywnych ocen od użytkowników

    Niedługo będę miał przyjemność z nich korzystać, zobaczymy jak się sprawdzą

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 205 pytań
    • 2357 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Bloki rozdziału zasilania PTFIX oraz PTVFIX dla mnie są rozwiązaniem wielu wyzwań związanych z rozdziałem połączeń w rozdzielnicach. Używam obu wersji ale w płytszych rozdzielnicach stosuję PTVFIX montując je w pionie (zdjęcie poniżej). 

    Czego mi brakuje? Liczę na to, że wprowadzicie bloki do PE (kolorystyka żo). Czasami brakuje większych przekrojów (szczególnie w PTVFIX), tak, aby móc podejść na spokojnie żyłą wielodrutową (linka) 16 mm2 i móc zrobić dwa odejścia 6 mm2 i pozostałe żyłami wielodrutowymi 4 mm2. Takie rozwiązania przydają się w budownictwie mieszkaniowym, gdy do rozdzielnicy wchodzi 16 mm2 rozdziela się na SPD i ogrzewanie elektryczne a pozostałe odejścia stosuje się na zasilenie RCD. 

    Mam świadomość, że podziału można dokonać na złączkach szynowych łącząc je mostkami, ale kłopot w tym, że zajmuje to więcej miejsca i prawie zawsze tak się zdarza że nie ma pod ręką właściwego mostka a kupić 1 czy 2 szt mostków jest dużym wyzwaniem (paczki 50 szt nie kupię bo zanim będą mi znowu potrzebne to gdzieś się zapodzieją :( więc w wielu przypadkach z złączek szynowych świadomie rezygnuję).

     

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 48 pytań
    • 1347 odpowiedzi
    • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    Czasy, w których nie było na rynku takich produktów chciałbym już nie pamiętać. Jako młody jeszcze instalator miałem okazje krosować szafy sterownicze w Energoaparaturze. Ile tam było kostek, ile różnych połączeń, gdzie łatwo było sie pomylić. Gdyby wtedy były takie bloki rozdzielcze jakie życie było by łatwe. Dzisiaj jest to jak by naturalne że w wielu aplikacjach wieloprzewodowych bloki rozdzielcze to już standard. Inna niewątpliwą zaleta jest to, że sa to złącza sprężynowe i nie ma potrzeby kontrolować stan dokręcenia połączenia śrubowego. Zawsze łatwo jest zainstalować przewód jak i wyciągnąć. W przypadku pomyłki bardzo łatwo jest ją naprawić. Po za tym przejrzystość instalacji w połączeniu z dobrym opisem czyni wszelką instalacje opartą o bloki rozdzielcze  w pełni serwisowalną. Na dzień dzisiejszy, gdy instalacje w domkach czy mieszkaniach staja sie coraz bardziej skomplikowane uważam że sa niezbędne. Nawet nie próbuje uzasadniać klientowi że warto wydać pieniądze na takie elementy tylko zapraszam na obejrzenie instalacji po skończeniu. Nie spotkałem sie z sytuacja żeby jak instalacja jest estetycznie wykonana, ktoś zastanawiał sie dlaczego było drożej. Bloki takie sprzyjają wykonywaniu estetycznej instalacji. Przemysł od dawna docenił tego rodzaju rozwiązania a tzw. domówka, mieszkaniówka tez już z tym  nie ma kłopotu. Dobrego instalatora myślę nie trzeba do tego typu rozwiązań przekonywać, bo już je dawno stosuje. Dodać należy że zaletą omawianych bloków rozdzielczych jest możliwość stosowania przewodów o różnych przekrojach. Maja bardzo dobre parametry izolacyjne i łatwo je montować na szynach TH. W moim podręcznym magazynku zawsze mam kilka popularnych i często przeze mnie używanych bloków. W automatyce domowej to u mnie podstawa.

Czytaj także:

Włączniki czasowe oraz nagrzewnica halny
Społeczność

Włączniki czasowe oraz nagrzewnica halny

Potrzebuję  włączników czasowych do poniższych urządzeń: -boj

Więcej
Jaka szyna pasuje do bloku rozdzielczego
Społeczność

Jaka szyna pasuje do bloku rozdzielczego

Jaka szyna pasuje do bloku rozdzielczego:    Blok rozdzie

Więcej
blok rozdzielczy + szyna do mocowania bloków na szynę DIN
Społeczność

blok rozdzielczy + szyna do mocowania bloków na szynę DIN

Dzień dobry, kupiłem 5 sztuk niebieskich bloków rozdzielczych PTFIX

Więcej
Układy sieci –  wyspa TT (czyli sieć w układzie <mark>TN</mark>-C, a <mark>instalacja</mark> w układzie TT) oraz <mark>TN</mark>-C-S
Blog

Układy sieci – wyspa TT (czyli sieć w układzie TN<

Podstawy BHP dla elektryka - nie popełnij tych błędów! Jakie błędy

Więcej
Coraz więcej Polaków zmienia sprzedawcę energii
Blog

Coraz więcej Polaków zmienia sprzedawcę energii

W 2024 roku ponad 44 tys. Polaków zmieniło sprzedawcę energii, co o

Więcej
Bloki rozdzielcze FIX z technologią Push-In
Blog

Bloki rozdzielcze FIX z technologią Push-In

Bloki rozdzielcze FIX to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające szyb

Więcej