Przeczytano 203 razy

Przy włączeniu listwy komputer powoduje zwarcie

Kiedy włączam listwę przeciwprzepięciową często miałem tak, że wyskakiwał bezpiecznik w domu gdy zasilacz był włącznikiem w pozycję ON. Komputer posiada zasilacz SilentiumPC Vero M1 600W. Kiedy przed włączeniem listwy wyłączę zasilacz, a potem włączę go już przy włączonej listwie to ten problem nie występuje. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Przy żadnym innym komputerze w domu ten problem nie występuje. Czy to może być po prostu wina zasilacza, mojego egzemplarza?

21

Odpowiedzi

Odpowiedzi (21)

 • Możesz też sprawdzić czy to nie wina listwy, bądź zasilacza. Bo dziwną sprawą byłoby jeżeli na tej listwie masz tylko komputer. jest możliwość to wepnij komputer do gniazda, albo przeciągnij przedłużacz z innego gniazda. jeśli będzie działało to listwa, jeżeli nie to zasilacz. Chociaż przy uszkodzonym zasilaczu padła by płyta główna lub oczyściło by dyski.

  • @Br3xPL:

   Wina listwy na pewno nie, bo już różnie próbowałem. Na początku zacząłem od listwy i myśląc, że jest wadliwa, oddałem ją bo był to świeży zakup, ale okazało się że przy drugiej jest to samo.

   Właściwie to warto by było pewnie wykluczyć zasilacz montując do tego zestawu inny. Mam Vero L3 500W do dyspozycji.

   Tylko gdy ten komputer działał w Gdańsku przez 1,5 miesiąca nigdy nie było żadnych problemów. Dopiero gdy go sprowadziłem do mojego rodzinnego domu. W domu są inne komputery tylko ze słabszymi zasilaczami noname i nigdy nie było takich problemów. A w moim innym kompie gdzie mam ten wspomniany zasilacz Vero L3, siedzi od nie dawna dopiero. Jak na razie korków nie wywalił.

  • @jurek2: A ile masz bezpieczników? I ile osprzętu podłączonego do gniazda w pokoju?

  • @Br3xPL:Przepraszam, że tak późno odpisuję. W domu są 3 bezpieczniki. Ale pod ten jeden jest spora część domu w sumie podłączona, bo elektryk coś pomieszał i tak już zostało. A budowa domu była kończona na początku lat 80-tych.

   Pod te gniazdko tylko komputer właściwie, lampka nocna i nic poza tym, nic znaczącego. Nic więcej w pokoju nie mam pod inne gniazdka na stałe.

  • @jurek2:Czyli pod tym jednym bezpiecznikiem, który zabezpiecza większość domu masz również komputer? 

   Umów elektryka, żeby podzielił obwody.

  • @Br3xPL:Jak budowa z lat 80 to może nie być co dzielić w rozdzielnicy. Ale warto sprawdzić :)

  • @Gwozdziu944: Ale jak ma 3 bezpieczniki to można coś przykombinować, z resztą ciężko stwierdzić jak nie widzi się tego na oczy. Najlepiej by zrobił gruntowny remont instalacji zgodny z obecnymi normami, ale to spore koszta.

  • @Br3xPL: Koszty samej instalacji to nie aż tak dużo ale weź to wszystko kuj, gipsuj, maluj itp i to w całym domu.

  • @Gwozdziu944:Mozna by tak zrobić. Na pewno przydałaby się wizyta elektryka, to się od dawna domyślam. Właściwie to całemu domu przydałby się remont, więc to akurat nie problem, ale to nie ja jestem od tego. Jeśli kiedyś to będzie ode mnie zależne to wtedy pomyślę ;)

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (6)
 • uczyłem w pracowni komputerowej, gdzie zabezpieczenia były robione w czasach gdy 1 komputer przysługiwał 2 uczniom. Teraz nadszedł dobrobyt i każdy uczeń ma własny komputer w pracowni - efekt?
  Włączenie zasilania pracowni powodowało start wszystkich komputerów i wybicie zabezpieczeń.
  Ratunek - wyłączenie autostartu w BIOS ;) (wiem, że to dykta i łatanie, ale te słowa dobrze oddają sytuację naszego szkolnictwa)
  Gdy uczniowie sami włączali komputery - pobory rozruchowe rozkładały się w czasie.

  Może podobna sytuacja występuje u Ciebie.

  • @GN: Która by to była opcja? Tak patrzyłem na Google o czymś takim, jakoś nie znalazłem. Nie słyszałem wcześniej o czymś takim. Czyżby szukać w Advanced/Wake up Event Setup i tam chodziło o "Wake up event by" i zmienić z bios na os?

   W Power Management Setup mam tylko dwie opcje:

   EuP 2013: disabled

   Restore after AC Power Loss: power off

  • GN 23 pkt

   @jurek2:Restore after AC Power Loss: power off - czyli powinni być ok - system nie uruchamia się po podaniu zasilania? 
   Jeżeli zmienisz tą opcję - włączenie listwy spowoduje uruchomienie systemu.

  • @GN:Przepraszam, że tak długo nie odpisywałem. Nie, nigdy się tak nie włączał. Czyli rozumiem, że to nie to.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (1)
 • Prawdopodobnie pos te listwe masz podlaczone masz inne sprzety, moze monitor, telewizor, inne takie. Wartość impulsów jest spora, i to może powodować podobne skutki.

  Jeśli tak jest, spróbuj po kolei podlaczac sprzety, i zobacz, co wywala bezpiecznik.

  jeśli to nie pomoże, to trzeba też zobaczyć co to za bezpiecznik jest. Może większa zwłoczość jest potrzebna, typ c - jesli gadam głupoty, niech mnie ktos poprawi

  • @LucasT:

   Mam jeszcze monitor i głośniki. Próbowałem tak kiedyś podłączać po kolei przez listwę gdzie każde gniazdo miało swój włącznik. To wtedy chyba nie było w ogóle problemu. A jeśli był to na pewno przy jednostce a nie czymś innym.

   Bezpieczniki są takie stare, wkręcane. 10A

  • @jurek2:w takim razie stawiam na bezpiecznik. Masz możliwość podłączyć chociaż na próbę wszystkie sprzęty na różnych obwodach?

  • @LucasT:Przepraszam, że tak późno odpisuję. To co najwięcej podejrzewam pobiera prądu przez największy czas to lodówka, ale ona jest pod inny bezpiecznik. Kuchnia jest na gaz. Ewentualnie jeszcze mogą często być włączone 2 telewizory, ale pod tym bezpiecznikiem jest jeden z nich. Czyli próbować bez innych urządzeń na tym bezpieczniku zobaczyć jaka będzie reakcja?

  • @jurek2:dokładnie tak, albo zmień obwód podpinając to co masz po kolei pod inne zabezpieczenie. Trzeba moim zdaniem działać droga eliminacji.

  • @jurek2:najlepiej wyłącz inny bezpiecznik niż ten który Ci wybija, zobacz w którym gniazdku nie ma prądu i podłącz tam przedłużacz. Po podaniu napięcia zrób testy czy wybija. Jeśli nie to znaczy że zasilacz jest ok. 

   Później możesz wyłączyć bezpiecznik który Ci wybija i sprawdzić które urządzenia domowe nie mają napięcia. I droga eliminacji wypinać kolejne testując czy wybije Ci bezpiecznik w opisywanej przez Ciebie sytuacji.

  • @Gwozdziu944 @LucasT : Na pewno macie rację. Droga eliminacji najlepszym sposobem, żeby się czegoś dowiedzieć. Popróbuję kiedy będę mógł i się odezwę, dzięki ;)

  • @jurek2:daj koniecznie znać co wyszło. Ja stawiam na bezpiecznik.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (5)