Kiedy włączam listwę przeciwprzepięciową często miałem tak, że wyskakiwał bezpiecznik w domu gdy zasilacz był włącznikiem w pozycję ON. Komputer posiada zasilacz SilentiumPC Vero M1 600W. Kiedy przed włączeniem listwy wyłączę zasilacz, a potem włączę go już przy włączonej listwie to ten problem nie występuje. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Przy żadnym innym komputerze w domu ten problem nie występuje. Czy to może być po prostu wina zasilacza, mojego egzemplarza?
21
OdpowiedziOdpowiedzi (21)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Wina listwy na pewno nie, bo już różnie próbowałem. Na początku zacząłem od listwy i myśląc, że jest wadliwa, oddałem ją bo był to świeży zakup, ale okazało się że przy drugiej jest to samo.
Właściwie to warto by było pewnie wykluczyć zasilacz montując do tego zestawu inny. Mam Vero L3 500W do dyspozycji.
Tylko gdy ten komputer działał w Gdańsku przez 1,5 miesiąca nigdy nie było żadnych problemów. Dopiero gdy go sprowadziłem do mojego rodzinnego domu. W domu są inne komputery tylko ze słabszymi zasilaczami noname i nigdy nie było takich problemów. A w moim innym kompie gdzie mam ten wspomniany zasilacz Vero L3, siedzi od nie dawna dopiero. Jak na razie korków nie wywalił.
-
@jurek2: A ile masz bezpieczników? I ile osprzętu podłączonego do gniazda w pokoju?
Wyświetl
dodatkowe odpowiedzi (6)
-
-
uczyłem w pracowni komputerowej, gdzie zabezpieczenia były robione w czasach gdy 1 komputer przysługiwał 2 uczniom. Teraz nadszedł dobrobyt i każdy uczeń ma własny komputer w pracowni - efekt?
Włączenie zasilania pracowni powodowało start wszystkich komputerów i wybicie zabezpieczeń.
Ratunek - wyłączenie autostartu w BIOS ;) (wiem, że to dykta i łatanie, ale te słowa dobrze oddają sytuację naszego szkolnictwa)
Gdy uczniowie sami włączali komputery - pobory rozruchowe rozkładały się w czasie.
Może podobna sytuacja występuje u Ciebie.-
@GN: Która by to była opcja? Tak patrzyłem na Google o czymś takim, jakoś nie znalazłem. Nie słyszałem wcześniej o czymś takim. Czyżby szukać w Advanced/Wake up Event Setup i tam chodziło o "Wake up event by" i zmienić z bios na os?
W Power Management Setup mam tylko dwie opcje:
EuP 2013: disabled
Restore after AC Power Loss: power off
-
@jurek2:Restore after AC Power Loss: power off - czyli powinni być ok - system nie uruchamia się po podaniu zasilania?
Jeżeli zmienisz tą opcję - włączenie listwy spowoduje uruchomienie systemu.
Wyświetl
dodatkowe odpowiedzi (1)
-
-
Prawdopodobnie pos te listwe masz podlaczone masz inne sprzety, moze monitor, telewizor, inne takie. Wartość impulsów jest spora, i to może powodować podobne skutki.
Jeśli tak jest, spróbuj po kolei podlaczac sprzety, i zobacz, co wywala bezpiecznik.
jeśli to nie pomoże, to trzeba też zobaczyć co to za bezpiecznik jest. Może większa zwłoczość jest potrzebna, typ c - jesli gadam głupoty, niech mnie ktos poprawi
-
Mam jeszcze monitor i głośniki. Próbowałem tak kiedyś podłączać po kolei przez listwę gdzie każde gniazdo miało swój włącznik. To wtedy chyba nie było w ogóle problemu. A jeśli był to na pewno przy jednostce a nie czymś innym.
Bezpieczniki są takie stare, wkręcane. 10A
-
@jurek2:w takim razie stawiam na bezpiecznik. Masz możliwość podłączyć chociaż na próbę wszystkie sprzęty na różnych obwodach?
Wyświetl
dodatkowe odpowiedzi (5)
-
Możesz też sprawdzić czy to nie wina listwy, bądź zasilacza. Bo dziwną sprawą byłoby jeżeli na tej listwie masz tylko komputer. jest możliwość to wepnij komputer do gniazda, albo przeciągnij przedłużacz z innego gniazda. jeśli będzie działało to listwa, jeżeli nie to zasilacz. Chociaż przy uszkodzonym zasilaczu padła by płyta główna lub oczyściło by dyski.