Cześć,
planuję wykonać/nabyć sobie przedłużacz/rozdzielnicę:
gniazdo 3f 16A >> 80m kabla >> wózek z rozdzielnicą.
W rozdzielnicy podstawowe zabezpieczenia, 3 gniazda 230, 1 gniazdo 3f.
1) czy istnieje jakiś gotowy produkt?
2) jakie komponenty polecacie (z asortymentu TIM) - gniazda, kabel,RB, zabezpieczenia etc...
28
OdpowiedziOdpowiedzi (28)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Doradca Techniczny SONEL: Więc trzeba skorzystać z usług elektryka, który zajmuje się pomiarami, bo raczej "Kowalski" nie posiada takiego cacka w domowym warsztacie :)
Miernik parametrów instalacji elektrycznych MPI-540 (bez cęgów F-3A) WMPLMPI540S – SONEL |
-
@Doradca Techniczny SONEL: Tylko że w tym przypadku pomiaru spadku napięcia można dokonać po fakcie, czyli po zakupie czy stworzeniu przedłużacza. Aby wybrać odpowiedni to raczej trzeba skorzystać ze wzorów.
-
-
Nie spotkałem się z takim kompletnym zestawem. Tutaj trzeba będzie dobrać osobne produkty.
Co do kabla o długości 80m - przy takiej długości trzeba uwzględnić spadki napięć. Tak jak napisał Misiek, kabel 5x10mm². Druga sprawa, po przewodach i kablach nie wolno jeździć jakimikolwiek samochodami (należy zabezpieczyć taki kabel).
-
Codziennie zamierzasz to rozwijac i zwijać ? Czemu ma to służyć ? Przewidziałeś że na budowie sa różne warunki atmosferyczne, maszyny itp to po deszczach będzie to obklejone, ubłocone i co z nim zrobisz na auto zabierzesz ? Sam te 100kg będziesz transportował ?
-
@ajotnet: mam działkę 120x20m nie chcę kupować całego sprzętu spalinowego. Myślałem o agregacie, ale w długim okresie czasu przedłużacz się lepiej amortyzuje (serwis, paliwo etc)
Plan jest zrobić gruby przedłużacz z wózkiem, wieszakiem i RB, a ostatnie ~20m doprowadzać już lekkim przedłużaczem.
W kwestii odporności - użytkowanie na łącze/ drodze szutrowej. Niestety możliwe sporadyczne najechania samochodami osobowymi. -
@GN:a co będziesz z tego robił ? Jak teraz wszystko nawet budowy się robi na przedłużaczy 1faz ogrodowym
Wyświetl
dodatkowe odpowiedzi (16)
-
-
Raczej nie istnieje taki zestaw z 80m przewodem.
Przy takiej długości przewodu, przy założeniu że obciążenie nie przekroczy 16A, należałoby zastosować przewód 5 x 10mm², np.:
Przewód przemysłowy H07RN-F (OnPD) 5x10 żo /bębnowy/ – ELPAR | TIM SA
Sam przewód będzie ważył ponad 80kg.
Do tego rozdzielnica, np.:
Rozdzielnica budowlana przenośna BDT 6MM/16 IP44 2x16A/230V/3P + 4x230V H07RN-F 5G2,5 2m 1153661024
Rozdzielnica budowlana elCARRY-R C16-0204 IP44 w ramie, 2m H07RN-F 5G2,5 z wt. CEE 16A-5P, gniazda:
Rozdzielnica budowlana TD-S 2x16A 4x230V gniazda Mennekes Doktorvolt 2114 – DOKTORVOLT | TIM S
-
Na początek zaproponuję lekturę dwóch artykułów:
- Jaki przedłużacz wybrać? Podpowiadamy
- W poszukiwaniu najlepszego przedłużacza
Przedłużacze o długości 80 m raczej są robione na zamówienie lub samodzielnie. Pytanie do jakiego układu sieci ma być przystosowany TN-C (4-żyłowy), czy TN-S (5-żyłowy)?
Przy odległości 80m należy zadbać, aby minimalizować spadki napięć, co powoduje, że przekrój żyły będzie spory, a do tego dochodzi jeszcze izolacja (chodzi o ciężar) więc warto określić na jakie zagrożenia będzie przedłużacz narażony, aby właściwie dobrać rodzaj izolacji, co może wpłynąć na ciężar i końcową cenę.-
@Piotr Bibik: Ale nadal nie ustaliliście jakie jest źródło zasilania jest i jakie przekroje ma i zabezpieczenia tam są umiejscowione. Bo gość wyda setki lub tysiące, a nadal nie pokosi przy grillu w weekenda ale za to przedłużacz będzie miał zgodny z teoriami tylko praktycznie się nie wykaże nadal.
-
@ajotnet: jeśli nawet źródło prądu da tylko 1A, to i tak, aby na odcinku 80 m móc tą energię w pełni wykorzystać (bez spadków napięć) lepiej jest mieć przedłużacz o większym przekroju żył niż zbyt małym. Skoro @GN chce na końcu mieć gniazdo 3-fazowe 16A, to dyskutując o doborze przedłużacza należy przyjąć te 16A jako maksymalną wartość prądu którą może pobierać.
Wyświetl
dodatkowe odpowiedzi (1)
-
Pomiar spadku napięcia można wykonać miernikami parametrów instalacji elektrycznej MPI-540 oraz MPI-540PV. Funkcja określa spadek napięcia między dwoma punktami badanej sieci, wybranymi przez użytkownika. Badanie opiera się o pomiary impedancji pętli zwarcia L-N w tych punktach. W standardowej sieci zwykle badamy spadek napięcia między gniazdem a rozdzielnicą (punkt odniesienia).