Przeczytano 113 razy

Przedłużacz / rozdzielnica budowlana

Cześć,
planuję wykonać/nabyć sobie przedłużacz/rozdzielnicę:
gniazdo 3f 16A >> 80m kabla >> wózek z rozdzielnicą.
W rozdzielnicy podstawowe zabezpieczenia, 3 gniazda 230, 1 gniazdo 3f.

1) czy istnieje jakiś gotowy produkt?
2) jakie komponenty polecacie (z asortymentu TIM) - gniazda, kabel,RB, zabezpieczenia etc...

28

Odpowiedzi

Odpowiedzi (28)

 • Pomiar spadku napięcia można wykonać miernikami parametrów instalacji elektrycznej MPI-540 oraz MPI-540PV. Funkcja określa spadek napięcia między dwoma punktami badanej sieci, wybranymi przez użytkownika. Badanie opiera się o pomiary impedancji pętli zwarcia L-N w tych punktach. W standardowej sieci zwykle badamy spadek napięcia między gniazdem a rozdzielnicą (punkt odniesienia).

 • Nie spotkałem się z takim kompletnym zestawem. Tutaj trzeba będzie dobrać osobne produkty.

  Co do kabla o długości 80m - przy takiej długości trzeba uwzględnić spadki napięć. Tak jak napisał Misiek, kabel 5x10mm². Druga sprawa, po przewodach i kablach nie wolno jeździć jakimikolwiek samochodami (należy zabezpieczyć taki kabel).

 • Codziennie zamierzasz to rozwijac i zwijać ? Czemu ma to służyć ? Przewidziałeś że na budowie sa różne warunki atmosferyczne, maszyny itp to po deszczach będzie to obklejone, ubłocone i co z nim zrobisz na auto zabierzesz ? Sam te 100kg będziesz transportował ?

  • GN 23 pkt

   @ajotnet: mam działkę 120x20m nie chcę kupować całego sprzętu spalinowego. Myślałem o agregacie, ale w długim okresie czasu przedłużacz się lepiej amortyzuje (serwis, paliwo etc)
   Plan jest zrobić gruby przedłużacz z wózkiem, wieszakiem i RB, a ostatnie ~20m doprowadzać już lekkim przedłużaczem.
   W kwestii odporności - użytkowanie na łącze/ drodze szutrowej. Niestety możliwe sporadyczne najechania samochodami osobowymi.

  • @GN:a co będziesz z tego robił ? Jak teraz wszystko nawet budowy się robi na przedłużaczy 1faz ogrodowym

  • GN 23 pkt

   @ajotnet: wiesz... ongiś na obozie harcerskim wchodzę do namiotu a tam na stalowym stelażu wisi żarówka podpięta "na skrętkę" - opierdzieliłem technicznego - patrzę a on to owinął taśmą papierową - bo w namiocie jest sucho......
   To że ktoś tak robi nie stanowi wyznacznika...


   Przy takiej odległości bałbym się podpiąć do zwykłego przedłużacza (może jeszcze z kilkoma spinkami po drodze) więcej niż 1 kW ...

  • @GN: przedłużacz 3x2,5 to obciążysz spokojnie do 16A a to już 3 kW. Rozwinięty a nie zwinięty w cewkę tylko dobry OWY czy ONPD .

  • @ajotnet: jasne że można, tylko policz jaki będzie spadek napięcia. Po drugie @GN chciał 3-fazowy.

  • @GN: Przewód w miejscu przejazdu samochodów ( nawet sporadycznego) należy bezwzględnie zabezpieczyć.

   np. za pomocą najazdu kablowego:

   Najazd kablowy próg osłona kabli PUR (poliuretan) żółty 1 wąski kanał 6 ton 92cm NEKU –

  • @Misiek: spadek to można dostać od cioci z hameryki a on będzie zasilał na ogrodzie co ? Rentgen czy rezonans czy aparaturę kontrolnie pomiarową wojskową NATO  za dziesiątki tysięcy ? Chciałbym zobaczyć tę kosiarkę na ogrodzie z silnikiem 3faz....

  • @ajotnet: masz rację, ale pytanie było o rozdzielnicę 3F z gniazdem 16A .

   Niestety nie mam cioci w Ameryce, więc na taki spadek nie mam szans :)

  • @Misiek: Potrzeby ma 3x16A to 9kW więc zaraz teorie 10mm 16mm a może 25mm od razu bo ma spadki przy kosiarce, czajniku, wiertarce i grillu. Wszyscy zaraz kosmiczne technologie wymyślają, a jak chce siłę (to 5x2,5 i tak dosyć na ogródki choć i tak dalej nie wiadomo po co to aż tak na działce takie moce !) Jakie ma źródło zasilania jeszcze bo się okaże że ma 1 fazę i zab. gł. C16A. Przedłużacz zakład produkcyjny wytrzyma tylko przed licznikowe jest za małe do wynalazków które kW nie potrzebują i licznik poszyty półtorówką ! Ale jak doradzicie to jeszcze trzeba za to zapłacić a to już inna inszość i krawiec kraje jak mu materiału staje. A eci-peci na drzewie nie rośnie aby skorzystać z tego 1-3x w miesiącu, a może i nie bo jak będzie rozwijał te metry to po kilku (kilkunastu) razach mu się i tak odechce.

  • @ajotnet: nie bardzo rozumiem o czym mówisz. Ja mówię o spadku napięcia spowodowanym długością przewodu, GN jasno określił swoje oczekiwania. Oczywiście jeżeli chodziłoby o 5m przewodu, wystarczy 2,5mm, ale chodzi o 80m. Oczywiście wszystko zależy od obciążenia, ale jeżeli ktoś podaje że potrzebuje 3F, 16A, to właśnie takie parametry przyjmuję do obliczeń. Nie wiemy jakie zabezpieczenie ma GN, nie wiemy jakiej mocy urządzenia będzie podłączał. Jeśli @GN poda moc urządzeń które jednocześnie będą podłączone, to wtedy można przeliczyć jaki przekrój będzie odpowiedni i jakie zabezpieczenie nadprądowe zastosować w rozdzielnicy przenośnej. Natomiast na tą chwilę nie zgodzę się z kolegą, ze wystarczający przekrój przewodu to 2,5mm. Uważam że takie "chojraczenie" w elektryce jest karygodne i prowadzi do wypadków, o których nader często się słyszy.

   Jeszcze jedna uwaga, we wzorze na spadek napięcia nie znalazłem parametru "ile razy w miesiącu będzie używany przewód".

  • @Misiek: Jeżeli ktoś pisze że ma mieć gniazdo 16A/5P i 3x230V to jakie urządzenia chcesz tam prądożerne podłączać na działce w ogrodzie i jak długo ? 

   To jak masz gniazdo na hali produkcyjnej 1-faz z zabezpieczeniem 16A to kładziesz tam 4mm2 czy 6mm2 bo masz spadki ?

   Te spadki to masz kiedy w dzień czy w nocy ? Jak teraz jest problem w sieciach z nadwyżką, a w szczególności po wioskach przez PV bo każdy chce produkować w lecie mało spożywać.

   Ile mniej będzie 10-15V a to już jest w granicach tolerancji ? Jak nawet dotrze 220-230 i tak będzie w normie, a większe napięcie bardziej niszczy maszyny i urządzenia niż niższe. Wartość zabezpieczenia i tak nie pozwala zagotować przedłużacza nawet nie wiem jak byś się starał jaki by był gruby.

   Jak dla mnie to możesz kazać kupić nawet 5x6mm bo i tak za to nie płacisz tak jak przepukliny, wypadniętego dysku nie wyleczysz jak się nabawi i powiesz na SOR że do kosiarki chciałeś i teraz chodzić nie możesz ale zgodnie z przepisami i normą OGRODOWĄ czy SIEDLISKOWĄ.

  • @ajotnet: Ciągle się nie rozumiemy, Ja absolutnie nie neguję Twoich argumentów i doceniam Twoją wiedzę praktyczną, która jest być może większa niż moja. Jeżeli @GN powie że największa moc odbiorników podłączonych do tej rozdzielnicy będzie nie większa niż 1kW, zaproponuję mu zupełnie inne rozwiązanie, To samo tyczy się gniazd na hali produkcyjnej, jest to kwestia doboru zabezpieczeń, które mają chronić właśnie instalację. Nie możemy sobie dowolnie dobierać przewodów, zabezpieczeń... Są przecież normy, które to regulują i do których musimy się stosować. A nie zawsze to co nam się wydaje na "chłopski rozum" wystarczające, jest zgodne z normą. A co jeżeli zaniżymy przekrój przewodu w stosunku do obliczeń i wszystko będzie działało przez wiele lat, a nagle coś się stanie i spali się 2 hektary zboża? Czy ktoś weźmie pod uwagę że użytkownik podłączał tylko raz w miesiącu kosiarkę? Kogo pociągną do odpowiedzialności? Czy jakiekolwiek towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie? Czy ktoś weźmie pod uwagę ze okoliczne instalacje PV podnoszą napięcie w sieci?

  • @ajotnet: zdziwiłbyś się. Znam przypadki gdy podkaszarka elektryczna nie działała i szukali przyczyny wszędzie, tylko nie po stronie przedłużaczy i spadków napięć. Do tego dodatkowo należy jeszcze uwzględnić temperaturę do jakiej rozgrzeją się żyły poprzez wystawienie na długotrwałe nasłonecznienie (ma to wpływ na rezystancje żył a w efekcie na spadki napięć).

   @Misiek słusznie porusza kwestię spadków napięć (co nagrodzę +15 pkt). To ważne a często pomijane zagadnienie które w praktyce skutkuje problemami z działaniem wielu urządzeń. 

   @GN zwróć uwagę na zagadnienie słusznie poruszane przez @ajotnet dotyczące problemów logistycznych związanych z przewożeniem zwijaniem i rozwijaniem przedłużacza.

   Jeśli nie masz możliwości wkopania kabla na stałe i zrobienia 2 może 3 wypustów do których byś mógł się podłączyć z krótszym przedłużaczem, to sugeruję zastanowić się i użyć 2 krótszych przedłużaczy, do których na końcu będziesz mógł podłączyć rozdzielnicę.

   Takie rozwiązanie ma takie zalety, że wówczas lżej takie przedłużacze transportować.

   Zwróć uwagę na załączony zrzut ekranu z obliczeniami spadków napięć. Wydaje mi się, że przekrój pojedynczej żyły 4 mm2 jest do zaakceptowania.

   Jeśli cena jest dla Ciebie akceptowalna proponuję zestaw:

   Przedłużacz bębnowy Brobusta CEE 2FI IP44 30m CEE 400V/32A, 400V/16A 3x230V H07RN-F5G4 1319214

   Tu trochę więcej informacji na jego temat Zobacz >>

   Pozostałe 50 m i tu można zastosować 2 szt np. takich przedłużaczy:

   Przedłużacz bębnowy ZĄBKOWICE 30m H07RN-F 5x4 2x32A/5P 3xGS FI 9732F42465

    

   To wersja na bogato, a teraz postaram się zaproponować wersję ekonomiczną.

   Jeśli będziesz chciał doprowadzić napięcie na pełna odległość 80 m proponuję zacząć od przedłużacza o przekroju żyły 4 mm2 np.:

   Przedłużacz budowlany trójfazowy elCORD CEE 32A 400V IP44 50m H07RN-F 5G4 z wtyczką i gniazdem C

   Dalej można zaryzykować zejście z przekrojem do 2,5 mm2 np.:

   Przedłużacz bębnowy HARD 30m H05RR-F 5x2,5 IP44 2xGS + 1x16A/5P SPZD1-12-2,5-30G

   Takie rozwiązanie ma również ta zaletę, że gdy będziesz potrzebował doprowadzić napięcie w odległości do 30 m to używasz tylko jednego krótszego przedłużacza.

   Pozostaje kwestia rozdzielnicy. Proponuję coś niedużego w trwałej odbudowie np.:

   Rozdzielnica przenośna NYSA 32A/5P 16A/5PxB16 4xGSx2B16 IP44 9030012W

   Tego typu rozdzielnice występują w różnych konfiguracjach wiec można wybrać taką, jaka najbardziej będzie Ci pasować.

   @GN co prawda pytałeś o gniazda 16A, a w moich propozycjach masz gniazda 32A, ale z tym sobie chyba poradzisz ;)

  • @GN Ułożenie kabla na stałe jest rzeczywiście dobrym rozwiązaniem i na pewno tańszym niż dobry przedłużacz 3-fazowy.

   @Piotr Bibik abstrahując od tego konkretnego przykładu, według mnie procentowy spadek napięcia na końcu obwodu zasilającego nie powinien przekraczać 4%. Oczywiście wie że gniazdo 16A, nie oznacza obciążenia takim prądem. Wiem też że spadek napięcia zależy też od rodzaju obciążenia (choćby chwile spadki spowodowane np. rozruchem większego silnika).

   Chodzi mi ogólnie o dopuszczalny procentowy spadek napięcia, co o tym mówią aktualne przepisy (norma)?

  • @Misiek: Nie spotkałem się normami, które regulują kwestię spadków napięć na połączonych z sobą przedłużaczach (chyba, że zadający pytanie chce je traktować jak WLZ).

   @Doradca Techniczny SONEL czy podpowiesz coś w temacie spadków napięć?

  • @Misiek: A czy mógłbyś wskazać gdzie te wypadki miały miejsce aby tego uniknąć że przewód 2,5mm 3x czy 5x przyczynił się ku przestrodze. Z zabezpieczeniem 16A ?

  • @ajotnet: osobiście zlikwidowałem taki przedłużacz 3x2,5mm, 60m długości, na końcu 5 gniazd 230v.

   Każdy podłączał to co chciał. W zimie, w czasie prac na budowie śnieg topił się pod przewodem na szerokości 5-10cm. Jak likwidowałem ten przedłużacz, przy zwijaniu izolacja się kruszyła i sypała jak przewód został wyjęty z ogniska. Żyły  na początku były brunatno czarne. Przedłużacz był użytkowany przez ok 2-3 miesiące. Można sobie wyobrazić co by było za kolejna 3 miesiące, kiedy temperatura na zewnątrz byłaby dużo wyższa.

  • GN 23 pkt

   @ajotnet:Krajzega / Cyrkulorz / Piła tarczowa - jak kto woli - silnik 4kW - taki przykład pierwszy z brzegu.
   Młynek do gałęzi - podobnie.
   Jeżeli proszę o radę - 80m 3fazy 16A - to proszę ładnie o takie parametry docelowe, a nie sugerowanie że mam se marketowy przedłużacz rozwinąć....
   Peace and Love - temat do zamknięcia.

   PS. przeciąć 30cm buka lub kantówkę 16x16 wzdłuż włókna - to nie jest takie "hop"- stąd 4kW na tarczy to miła rzecz.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (16)
 • Na początek zaproponuję lekturę dwóch artykułów:

  Jaki przedłużacz wybrać? Podpowiadamy

  W poszukiwaniu najlepszego przedłużacza

  Przedłużacze o długości 80 m raczej są robione na zamówienie lub samodzielnie. Pytanie do jakiego układu sieci ma być przystosowany TN-C (4-żyłowy), czy TN-S (5-żyłowy)?

  Przy odległości 80m należy zadbać, aby minimalizować spadki napięć, co powoduje, że przekrój żyły będzie spory, a do tego dochodzi jeszcze izolacja (chodzi o ciężar) więc warto określić na jakie zagrożenia będzie przedłużacz narażony, aby właściwie dobrać rodzaj izolacji, co może wpłynąć na ciężar i końcową cenę.

  • @Piotr Bibik: Ale nadal nie ustaliliście jakie jest źródło zasilania jest i jakie przekroje ma i zabezpieczenia tam są umiejscowione. Bo gość wyda setki lub tysiące, a nadal nie pokosi przy grillu w weekenda ale za to przedłużacz będzie miał zgodny z teoriami tylko praktycznie się nie wykaże nadal.

  • @ajotnet: jeśli nawet źródło prądu da tylko 1A, to i tak, aby na odcinku 80 m móc tą energię w pełni wykorzystać (bez spadków napięć) lepiej jest mieć przedłużacz o większym przekroju żył niż zbyt małym. Skoro @GN chce na końcu mieć gniazdo 3-fazowe 16A, to dyskutując o doborze przedłużacza należy przyjąć te 16A jako maksymalną wartość prądu którą może pobierać.

  • @ajotnet: Dlatego napisałem, że jeżeli @GN poda konkretne parametry, to zaproponujemy rozwiązanie na miarę jego potrzeb.

  • Wyświetl dodatkowe odpowiedzi (1)