Witajcie.
Czy mógłby ktoś wyjaśnić zjawisko prądu wstecznego w panelach PV. Kiedy występuje i dlaczego?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Tak jak napisał kolega Gelotek zjawisko prądu wstecznego może wystąpić w przypadku równolegle połączonych stringów. Typowe mikroinstalacje, to instalacje w których występuje jeden lub dwa stringi, podłaczone pod indywidualne MPPT w inwerterze. W takim przypadku zjawisko prądu wstecznego nie wystąpi.
Zjawisko prądu wstecznego może wystąpić w większych instalacjach gdzie występują inwertery o większych mocach i mają możliwość podłączenia stringów podłączonych równolegle. Przy połączeniu równoległym stringów prądy się sumują i do inwertera płynie prąd będący sumą prądów poszczególnych stringów. Jeżeli w instalacji występują co najmniej trzy równolegle połaczone stringi i na jednym z nich nastąpi uszkodzenie modułu lub zwarcie to suma prądów z dwóch pozostałych popłynie w odwrotnym kierunku do miejsca zwarcia i to będzie prąd wsteczny. Prąd wsteczny powoduje przyrost temperatury modułu lub jego części, może doprowadzić do termicznego uszkodzenia lub nawet powstania łuku elektrycznego.
Jeżeli łaczymy więcej niż dwa stringi równolegle, należy każdy z nich zabezpieczyć wkładkami o charakterystyce gPV i prądzie:
1,4xIsc ≤ In ≤ 2,4xIsc
Isc - znamionowy prąd zwarciowy modułów PV
In - prąd znamionowy bezpiecznika.
Stosowanie wkładek bezpiecznikowych w pojedynczych stringach lub dwóch równoległych nie ma większego sensu, ponieważ nigdy nie zadziałają. Jedyne uzasadnienie to stworzenie przerwy izolacyjnej podczas prac konserwacyjnych.
-
@Wojciech: Dzięki za cenne informacje !
-
-
Poniżej link do strony opisującej między innymi prąd wsteczny i w jakim przypadku się pojawia.
-
Prąd wsteczny jest oddawany do sieci kiedy nie jest wykorzystywany w domu np. Czyli nadmiar prądu z Fotowoltaiki. Oczywiście pamiętać należy o wymianie licznika na dwukierunkowy.
-
Cześć! co prawda po angielsku, ale ciekawie gość tłumaczy.
-
Dodatkowo można zerknąć na symulację zjawiska :) Przy okazji widzimy po co stosowane są diody zabezpieczające tzw. diody wsteczne :)
-
Prąd wsteczny może wystąpić przy połaczeniach równoległych więcej niż 2 łańcuchów (przy 2 łańcuchach nie będzie prądu wstecznego, gdyż moduły mają zabezpieczenie do 20A przed prądem wstecznym) jeżeli któryś z łańcuchów modułów PV będzie zacieniony to aby na ten łańcuch nie poleciał prąd z pozostałych łańchów niezacienionych to wtedy stosuje się zabezpieczenia nadprądowe w postaci wkładek topikowych dedykowanych do prądu stałego i instalacji PV (gPV) o prądzie odpowiednio dobranym:
1,4xIsc ≤ In ≤ 2,4xIsc Isc - znamionowy prąd zwarciowy modułów PV In - prąd znamionowy bezpiecznika.
W przypadku gdy nie masz połaczeń równoległych więcej niż 2 łańcuchów to nie ma sensu stosowania takich wkładek (chyba że chcesz na nich wykonać przerwę separacyjną w przypadku serwisowania). Pamiętaj również że podstawy i wkładki nie mogą służyć do rozłączania układu pod obciążeniem, ponieważ nie mają podstawy wybijakowej i przy wyłączaniu pod obciżaeniem może powstać łuk elektryczny.
Możesz się zapoznać: https://www.fachowyelektryk.pl/katalog-produktow/1584-zabezpieczanie-przetezeniowe-i-przeciwprzepiec
-
@LukkiSto: Dzięki za obszerne wytłumaczenie ;)
-
Czytaj także:
TRACKERY W FOTOVOLTAICE
jaka jest opłacalność wykorzystania trackera w fotovoltaice w porów
W wkrętarce odcina prąd
Przy gwałtownym naciśnięciu przycisku na Maxa odrazu odcina prąd, p
net-biling z fotowoltaiki w stawce godzinowej za prąd
będzie opłacalny dla prosumentów?
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
[QUIZ] Trochę techniki i się gubimy… Czy odróżnisz sztucz
Czy technologia zdolna jest dorównać ludzkiej ekspertyzie, czy może
Po krótce.. prąd wsteczny w PV występuje jeśli masz podłączone minimum dwa łańcuchy równolegle i gdy na jednym z łańcuchów np. zacieniona zostanie część paneli lub gdy któryś ulegnie uszkodzeniu.
W przypadku podłączenia dwóch łańcuchów o tej samej liczbie paneli, prąd wsteczny nie będzie niebezpiecznym zjawiskiem z racji tego że w takim przypadku będzie mniejszy niż max wartość prądu zwrotnego.