52 odpowiedzi

Sprawdź

Pomysł na oświetlenie garażu, proszę o pomoc.

silwex 1 pkt dodane:

Witam. Mam następujący pomysł na oświetlenie garażu. Będą dwie grupy lamp. Nazwijmy je dla uproszczenia GL1 i GL2. Chciałbym, żeby jedna z nich powiedzmy, że GL1 zapalała się przy wjeździe/wyjeździe auta czy po wejściu do garażu. I tutaj widziałbym zastosowanie czujnika ruchu. Grupa lamp GL2 załączała by się tylko za pomocą łącznika. Jednakże chciałbym jednocześnie, aby obydwie grupy oświetlenia GL1 i GL2 załączać na stałe łącznikiem, bez konieczności zadziałania w tym czasie czujnika ruchu. Mało tego, chciałbym żeby obydwie grupy GL1 i GL2 można było załączyć z dwóch różnych miejsc w garażu. I tu wchodziłyby w grę - tak myślę - albo dwa pojedyncze łączniki schodowe dla oświetlenia wszystkich lamp GL1 i GL2, bądź, co wydaje się bardziej skomplikowane, dwa podwójne łączniki schodowe, które sterowałyby odpowiednio załączaniem lamp GL1 i GL2. Oczywiście proszę nie zapominać w tym wszystkim o czujniku ruchu dla lamp z grupy GL1. Mam nadzieję, że da się zrozumieć o co mi w tym moim pomyśle chodzi. Czy moglibyscie mi proszę pomóc w tej sprawie? Pozdrawiam.

 • Zaktualizowałem schemat rozszerzając o dodatkowy stycznik ERC225 posiadający możliwość sterowania ręcznego co oprócz pracy automatycznej pozwoli na stałe wyłączenie, bądź załączenie sterowania czujnikiem w razie takiej potrzeby. 

  Mam nadzieję, że się połapiesz, bardziej obrazowo już nie potrafię ;)

  https://www.tim.pl/stycznik-modulowy-ze-sterowaniem-recznym-25a-2z-230v-ac-erc225

  Pamiętaj o wyborze odpowiedniego czujnika o czym wspomniał @Piotr Bibik, jak coś znajdę to podeślę.

 • Z czujnikami ruchu radziłbym pewną ostrożność, ponieważ mogą niezbyt mile zaskoczyć :( Czujniki PIR będą aktywowane przez rozgrane elementy samochodu więc może istnieć konieczność stosowania czujników dualnych lub innego rozwiązania opartego o wyłączniki krańcowe lub kontaktrony zamocowane do drzwi i bramy. Zerknij na artykuł:

  Jaki czujnik ruchu wybrać i jakich błędów unikać? Poradnik dla każdego

  @artel electric wspomniał o Blebox. Przy tego typu rozwiązaniach gdzie wymagana jest pewna logika i automatyka elementy Smart Home bardzo dobrze się sprawdzają. Zaletą Blebox jest możliwość wykorzystania do sterowania dwoma obwodami np. Blebox switchBoxD przekaźnik WiFi 230V dwukanałowy sterowany z aplikacji który możemy poprzez Home Assistant w łatwy sposób zintegrować z elementami innych producentów komunikującymi się np. za pomocą protokołu ZigBee. Dzięki czemu można do systemu dołożyć czujniki ruchu lub inne elementy np. czujnik natężenia oświetlenia otrzymując bardzo duże możliwości nieosiągalne na tradycyjnych rozwiązaniach.

  @silwex w innych wypowiedziach prosiłeś o schematy. Zerknij na poniższy materiał, który opisuje możliwości Blebox. Co prawda dotyczy on starszej wersji aplikacji, ale oznacza to tylko tle że obecnie możliwości systemu są jeszcze większe. 

  Jakie możliwości daje bezprzewodowy system Inteligentnego Domu? Cz. 3

  Ale nie tylko Blebox może się do tego typu instalacji nadawać. Zapraszam @Zamel do zaproponowania rozwiązania. Również Legrand @Krzysztof Stelęgowski ma w ofercie ciekawe rozwiązania chociażby w rozwiązaniach Netatmo również seria PRO. Może F&F @Grzegorz Budziński zaproponuje coś z swoich rozwiązań? Zapytajmy Findera @Piotr Kubaszewski czy coś zaproponujesz? Może Yesly lub coś z tradycyjnych rozwiązań opartych o przekaźniki?


  Możliwości jest dużo, należy zastanowić się czy skupiamy się tylko na rozwiązaniu oświetlenia w tym jednym pomieszczeniu, czy patrzymy szerzej i rozważamy automatyzacje w całym domu.

 • Przepraszam, może się zaraz po tym moim pytaniu nieźle uśmiejecie, ale mimo wszystko je postawię: Czy muszę użyć przycisków czy mogą być też łączniki do załączania/wyłączania oświetlenia?

  Odpowiedz

 • Obiecałem to namalowałem. Przekaźnik EP580, o którym wspominałem już nie jest produkowany.

  Wziąłem więc pod uwagę aparat F&F BIS-419LED (BIS-419i) i na jego podstawie rozrysowałem Ci instalację (mam nadzieję, że będzie dla Ciebie czytelna). Niezależnie jaką sekwencję załączenia (grafika) przyjmiesz układ połączeń pozostaje taki sam.

  Dołączam jeszcze tabelę maksymalnej mocy źródeł zalecaną przez producenta.

  https://www.tim.pl/przekaznik-bistabilny-2p-16a-100-265v-ac-inrush-bis-419i

  Zwróć jeszcze uwagę na prąd obciążenia czujnika ruchu, jeżeli będzie niewystarczający do potrzeb to trzeba będzie jeszcze jeden przekaźnik dorzucić i pamiętaj, że LED'y wbrew pozorom mają dość ciężki rozruch.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Podwójny schodowy nie jest czymś nie wiadomo jak bardzo skomplikowanym, jednak jak przerasta cię on to możesz zastosować 2 pojedyńcze schodowe. Co do czujnika ruchu to nie będzie z tym problemu. Zaraz machnę jakiś schemat podglądowy jak to zrobić

 • Ja ze swojej strony zaproponowałbym wykorzystanie przekaźnika EP580, jeśli chodzi oczywiście o instalację tradycyjną. Jak znajdę chwile to narysuję schemat.

  Natomiast jeśli chciałbyś coś bardziej "nowoczesnego" to spróbujmy wywołać @Piotr Bibik, pewnie coś na Blebox'ie zaproponuje.

  Okazuje się, że jest błąd w katalogu, więc poprawiłem